Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kamerunci finále odehrát chtějí

27 2003
Paříž - Nedělní finálový zápas Poháru FIFA mezi Kamerunem a Francií by se měl i přes tragické úmrtí kamerunského fotbalisty Marka-Viviena Foea po čtvrtečním semifinále uskutečnit podle původního plánu. "Myslím, že na soutěži jako je Pohár FIFA, by se mělo hrát dál. Jsme smutní, ale hra pokračuje," řekl šéf Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) Sepp Blatter. Dále čtěte: Foe zápas o život prohrál x Kamerunský postup přebila smrt x Lidé v Kamerunu jsou zdrceni

Podle Blattera chtějí hrát i kamerunští fotbalisté. "Zeptal jsem se jich: Co by teď udělalo Foemu radost? Kdyby věděl, že jste finále hráli, zatleskal by? A v ten moment
začali všichni aplaudovat," popsal Blatter emotivní schůzku s hráči, kteří chtějí zápasem uctít Foeovu památku.

Francouzští fotbalisté, kteří se ve čtvrtek přimlouvali za zrušení závěrečného zápasu, k finále rovněž nastoupí. "Myslím, že od nich ani nepotřebujeme potvrzení, když už Kamerun řekl: Samozřejmě, budeme hrát," domnívá se Blatter. "Myslíte, že by to
Francie chtěla zpochybnit? Fotbal musí pokračovat a ukázat svou sílu."

"Neměli bychom hrát. To je to poslední, co můžeme udělat," prohlásil francouzský záložník Ludovic Giuly po semifinálovém zápase s Tureckem. "Když jsem viděl, jak to naše hráče, kteří ho osobně znali, vzalo, nevím, jak by Kamerunci mohli najít k zápasu dost síly."

"Kdybych byl Kamerunec, nehrál bych. Takto budeme hrát na památku Foea," prohlásil obránce William Gallas.

"Když člověk vidí, co se stalo, nemá vůbec chuť hrát. Tohle je jenom sport. On přišel o život," zdůraznil kapitán francouzského týmu Marcel Desailly.

Podle deníku Le Parisien se Kamerunci rozhodli finále poháru FIFA odehrát. "Budou hrát, aby vzdali hold památce Marka-Viviena," prohlásila někdejší hvězda kamerunské reprezentace Roger Milla. Podle něj na výsledku utkání příliš nezáleží, hráči se však budou snažit, aby vzdali Foeovi poslední poctu.

Foe zkolaboval v 71. minutě semifinále s Kolumbií, které Kamerun v Lyonu vyhrál 1:0. Záchranáři odnesli bezvládného hráče za postranní čáru, kde mu lékaři poskytli první pomoc, ale osmadvacetiletý záložník Manchesteru City po 45 minutách resuscitace zemřel.

Podle prvních informací byla příčinou úmrtí zástava srdce. "Ještě jsem nemluvil s vedením kamerunské výpravy, ale myslím, že Kamerunci budou v neděli na hřišti," dodal Blatter..

Foeho kolaps viděl Blatter v televizním přenosu. "Viděl jsem, jak zkolaboval a měl jsem špatný pocit, protože se vůbec nehýbal a měl protočené panenky," popsal Blatter. "Za 28 let ve FIFA jsem takovou tragédii nezažil. Hodně mě to vzalo," tvrdí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze