Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kamerun a Nigérie chtějí odčinit kvalifikaci

19 2006
Praha - Duelem pořádajícího Egypta s Libyí bude v pátek zahájeno pětadvacáté mistrovství Afriky. Šampionát za účasti hvězd evropských klubů jako jsou Drogba z Chelsea, Eto'o z Barcelony či Trábilsí z Ajaxu bude příležitostí pro Kamerun či Nigérii, jež chtějí soupeřům oplatit vyřazení v kvalifikaci mistrovství světa.

Tam se z Afriky probojovali čtyři nováčci. Jedním z nich je Ghana, jejíž výsledky na turnaji budou pozorně sledovat také fanoušci v České republice.

"Černé hvězdy", jak se čtyřnásobným vítězům přezdívá, budou v létě jedním ze tří soupeřů Brücknerova výběru v základní skupině mistrovství světa.

I když Ghana patří se čtyřmi tituly společně s Egyptem a Kamerunem k historicky nejúspěšnějším zemím na kontinentálním turnaji, její poslední triumf je starý už 24 let. A ani letos se s ní příliš nepočítá.

Největší hvězda Essien je zraněn a poté, co tým prohrál oba přípravné zápasy, snesla se na hlavu kouče Ratomira Dujkoviče vlna kritiky. Dujkovič na minulém turnaji vedl reprezentaci Rwandy.

Ostatně v Africe vůbec není raritou, když neúspěch na šampionátu stojí trenéra místo, i když má pár měsíců nato vést tým na mistrovství světa. Před čtyřmi lety to potkalo kouče Nigérie, Jihoafrické republiky a Tuniska.

I bez nejdražšího afrického fotbalisty Essiena bude na šesti zrekonstruovaných stadionech v Káhiře, Alexandrii, Port Saidu a Ismáilíje bavit fanoušky dost hvězd.

Kanonýr Chelsea Drogba povede tým Pobřeží slonoviny, Nigerijci spoléhají na Martinse z Interu Milán, obhájci zlata Tunisané na Trábilsího z Ajaxu, Togo vkládá své naděje do čerstvé posily Arsenalu Adebayora a Kamerunce má zpátky na vrchol dovést Eto'o z Barcelony.  Nejprve se ale musí uklidnit situace v jejich táboře.

Portugalský kouč Jorge si stěžuje, že sedm měsíců nedostal od svazu výplatu. A pohrozil, že na turnaj nepojede, dokud peníze nebude mít na účtu.

Do všeho se vložil prezident země Biya, který povolal legendárního Rogera Millu, aby spor urovnal. Problémy měli i Nigerijci, kteří nezaplatili hotel v Portugalsku a málem museli zrušit tamní soustředění.

"Nepřemožitelní lvi" z Kamerunu znovu chystají nové dresy, ale tentokrát to nebudou ani basketbalová tílka, která měli před čtyřmi lety, ani kontroverzní jednodílné kombinézy, kvůli nimž se předloni dostali do sporu s FIFA.

Firma Puma letos přišla znovu s novinkou, podrobnosti ale dosud úzkostlivě tajila a zveřejní je až dnes večer.

Její zástupce jen prozradil, že nové dresy splňují všechna pravidla a hrají veselými barvami. Na turnaji je nebudou nosit jen Kamerunci, ale nové sady dostane dalších sedm týmů.

Nový africký šampion bude korunován 10. února na Mezinárodním stadionu v Káhiře, který je díky 74.800 místům největší v zemi.

Nedočkaví Egypťané věří, že ve finále uvidí svůj tým. Ten se dokonce na turnaj připravoval na vojenské základně.

Předseda FIFA Sepp Blatter se na místě snažil vyžehlit hádky klubů s jednotlivými svazy. Trenérům v Evropě se nelíbí, že musejí na měsíc uvolnit své opory.

Blatter je ale vyzval, aby byly shovívavější. Turnaj se nemůže konat v létě údajně kvůli tomu, že je v té době na kontinentu období dešťů.

Šéf světového fotbalu Africe zároveň přislíbil, že by v roce 2010, až se bude hrát mistrovství světa poprvé na její půdě, měla mít na závěrečném turnaji šest účastnických míst.

Skupina A (Káhira):
Pátek 20. ledna:

18:00, Egypt - Libye.
Sobota 21. ledna:
13:00, Maroko - Pobřeží slonoviny.
 
Úterý 24. ledna:
16:15, Libye - Pobřeží slonoviny,
19:00, Egypt - Maroko.
 
Sobota 28. ledna:
18:00, Pobřeží slonoviny - Egypt,
       Libye - Maroko.
 
Skupina B (Káhira):
Sobota 21. ledna:
16:15, Kamerun - Angola,
19:00, Togo - Konžská demokratická republika.
 
Středa 25. ledna:
16:15, Angola - Konžská demokratická republika,
19:00, Kamerun - Togo.
 
Neděle 29. ledna:
18:00, Angola - Togo,
       Konžská demokratická republika - Kamerun.
 
Skupina C (Alexandrie a Port Said):
Neděle 22. ledna:

16:15, Tunisko - Zambie,
19:00, JAR - Guinea.
 
Čtvrtek 26. ledna:
16:15, Zambie - Guinea,
19:00, Tunisko - JAR.
 
Pondělí 30. ledna:
18:00, Guinea - Tunisko,
       Zambie - JAR.
 
Skupina D (Port Said a Ismáilíja):
Pondělí 23. ledna:

16:15, Nigérie - Ghana,
19:00, Zimbabwe - Senegal.
 
Pátek 27. ledna:
16:15, Ghana - Senegal,
19:00, Nigérie - Zimbabwe.
 
Úterý 31. ledna:
18:00, Ghana - Zimbabwe,
       Senegal - Nigérie.
 
Čtvrtfinále:
Pátek 3. února:
14:00, vítěz C - druhý z D (zápas č. 1),
18:00, vítěz A - druhý z B (zápas č. 2).
 
Sobota 4. února:
14:00, vítěz D - druhý z C (zápas č. 3),
18:00, vítěz B - druhý z A (zápas č. 4).
 
Semifinále:
Úterý 7. února:

14:00, vítěz zápasu č. 3 - vítěz zápasu č. 4,
18:00, vítěz zápasu č. 1 - vítěz zápasu č. 2.
 
Zápas o 3. místo (Káhira):
Čtvrtek 9. února, 17:00.
 
Finále (Káhira):
Pátek 10. února, 17:00.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze