Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kahn: Každý zápas je hořká chvíle

30 2006
Berlín - (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Tým jásá, fanoušci šílí, Německo postupuje dál. Pouze jeden muž zkroušeně sedí v teplákách na lavičce a výraz jeho tváře je směsí smutku, zklamání i vzteku. Sedmatřicetiletý Oliver Kahn, dlouholetá opora německé reprezentace, který odchytal 85 zápasů, přišel o pozici jedničky.

Rozhodl tak trenér Jürgen Klinsmann pár týdnů před zahájením šampionátu.

Pro sebevědomého brankáře, který byl dosud zvyklý stát na výsluní, je to těžká rána a své rozčarování a zklamání dává najevo při každé příležitosti. Říká se, že letošní narozeniny, které slavil před dvěma týdny, byly jeho nejsmutnější.

Ke všemu si při tréninku narazil palec na ruce a bojuje se střevní chřipkou.

Ve středu poprvé předstoupil před novináře na tiskové konferenci Německého fotbalového svazu muž, z jehož unuděného výrazu se dalo vyčíst jediné – znechucení a zklamání.

Je evidentní, že jste se dosud nesmířil s rolí dvojky.
Je to pro mě těžké. Ani se to nesnažím zakrýt. Týmu samozřejmě přeji titul mistra, ale byl to také můj sen hrát na tomto turnaji, stát se mistrem, nikoli sedět na lavičce. Jsem sportovcem spoustu let. Když se hraje, mám obrovskou touhu vyběhnout na hřiště, cítím to nesmírné napětí, atmosféru, svědí mě nohy a ruce, ale bohužel nemohu. Je pro mě nesmírně těžké pouze nečinně přihlížet.

Mladík Schweinsteiger nepoděkoval trenérovi, nýbrž vám, když dal gól ze situace, kterou trénoval s vámi. To vás určitě potěšilo. Stal jste se snad z bouřliváka laskavým kmotrem a motivátorem těch mladších?
Snažím se co nejvíc přispět k dobré atmosféře v týmu, radím, rozmlouvám s nejmladšími kolegy. Chtěl bych být pro ně vzpruhou, povzbudit je, motivovat.

Tato nová role vám ale přinesla na veřejnosti kladné body a respekt. Těší vás to? Jistě. Moc. Je to pro mě nová zkušenost a ulehčuje mi vydržet nelehkou roli brankářské dvojky. Každý zápas na lavičce je pro mě hořkým momentem.

Mluvil jste ještě s trenérem Klinsmannem o jeho rozhodnutí postavit jako jedničku Jense Lehmanna?
Ne. Stále mi dluží vysvětlení. Byl bych rád, kdybychom po mistrovství světa o tom ještě hovořili.

Pokud vím, pro něj je věc uzavřená.
Pro mě nikoli.

Jak hodnotíte dosavadní výkony svého rivala?
Dokonalé. Absolutně dokonalé. Třikrát nula, to hovoří samo za sebe.

Uvažoval jste třeba o kariéře trenéra?
Zatím ne, ale díky za tip!

Lehmann kontra Kahn: Tom a Jerry světového fotbalu

B e r l í n (zis) - Ti dva by mohli klidně sloužit jako námět k postavám kresleného seriálu. Něco jako Tom a Jerry. Nebo zajíc a vlk. Jen společná touha stát se šampiony tlumí nevraživost mezi Jensem Lehmannem a Oliverem Kahnem, jedničkou a dvojkou v německé brance. Jejich příběh je příběhem těžce skrývané zášti.

V souboji dvou šestatřicetiletých mužů měl dlouho navrch Kahn, který Lehmanna nepouštěl mezi německé tyče. O to hůř nese současnou roli náhradníka. "S tím se nikdy nevyrovnám," pronesl Kahn hořce, když trenér Jürgen Klinsmann v půlce dubna vyřešil nejpalčivější otázku svého působení u reprezentace.

A jako na lídra v brance ukázal na Lehmanna. Pro Kahna to byla těžká potupa.
Zato Lehmann se musel cítit jako král. Vždyť už se mu pomalu začalo říkat "věčný náhradník". Na jeho účet se žertovalo, že aby si zachytal za národní tým, bude muset změnit státní občanství.

!Už dávno jsem měl být jedničkou já," čílil se sice brankář Arsenalu. Dlouho to však vzbuzovalo pouze útrpné úsměvy. Jeho zlost vypadala jako kopání skřítka do obra, který si toho ani nevšiml. Možná i proto Lehmann ve výrocích ještě přitvrdil.
"Kahn opustil ženu kvůli dívce, kterou poznal na diskotéce," prohlásil v magazínu Kicker. "My dva si nemáme co říct. Nemám čtyřiadvacetiletou přítelkyni. Žiju úplně odlišný život."

To se do té doby netečného Kahna dotklo. A ze své silné pozice donutil konkurenta, aby se pokorně omluvil. Ani potom si brankáři neodpustili vzájemné invektivy. Lehmann ale zároveň začal správným způsobem pracovat, aby se stal jedničkou.

Místo urážek byl lepší na trávníku. V minulé sezoně Lehmann jasně Kahna převyšoval. Výrazně pomohl Arsenalu do finále Ligy mistrů, zatímco Kahn kupil za Bayern chyby. Byl to poslední důvod k ukončení Kahnovy nadvlády. Role se osudově otočily.

Hrana však začala blonďatému divousovi Kahnovi poprvé zvonit už pár měsíců po Euru 2004. "Lehmann se může klidně rozkrájet, ale jedničkou nikdy nebude," prohlásil neomaleně legendární Sepp Maier, u reprezentace trenér brankářů, netající se blízkým vztahem ke Kahnovi.

Byl to Maierův poslední výrok po šestnácti letech u národního týmu. Klinsmann ho za něj vyhodil. A následně posadil Maierova oblíbence na lavičku. Ukončil tím kouč hádky kolem německých gólmanů? Nebo je šampionát ještě víc rozdmýchá?

Autoři:


"2018", rok kdy se stanu maminkou!
"2018", rok kdy se stanu maminkou!

Deníček mladé maminky, která popisuje, jaké to je stát se maminkou.

Najdete na iDNES.czmobilní verze