Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kádr udržíme, slibuje ředitel hradeckého fotbalového klubu Jukl

Richard Jukl | foto: Jan Strouhal, MAFRA

19 2009
Fotbalisty druholigového Hradce Králové sice dnes ještě čeká ve Znojmě přátelský zápas na rozloučenou s fotbalovým rokem, ale svůj díl k cestě za úspěchem v této sezoně už mají odpracovaný.

Vydařený podzim jim skončil úterním vítězným zápasem s Karvinou a po týdnech a měsících, kdy se hlavní pozornost fanoušků upírala především na jejich výkony, se tak mohou těšit na zasloužený klid.

Druhé místo v tabulce a velmi nadějně rozehraný pokus o vytoužený návrat do nejvyšší soutěže obrací hlavní zájem hradeckých příznivců jinam. S napětím už nyní sledují, jaké kroky podniká vedení klubu.

A v příštích dnech a týdnech bude tento fanouškovský dozor patrně ještě výraznější. Na rozdíl třeba od minulé sezony, kdy podzimní bilance vyzývala k opatrnosti.

Dva problémy převažují už nyní. Týkají se jednak kádru mužstva a případných změn v něm a jednak stadionu v případě, že by výborný podzim Hradec na jaře završil postupem.

"Máme za sebou podzim, se kterým jsme spíše počítali v minulých letech," přiznává generální ředitel hradeckého klubu Richard Jukl, "tehdy jsme si něco podobného přáli, ale bohužel k naplnění přání nedošlo."

Nyní ano, stojíte před obdobím, které vás má připravit na dokončení úspěšné první poloviny sezony. Základem jsou hráči, fanoušky nejvíce zajímá, zda se podaří udržet v Hradci všechny opory.
Vím o tom a mám vcelku jednoznačnou odpověď. Troufám si tvrdit, že tady na devadesát devět procent zůstanou všichni klíčoví hráči, což platí i o Hochmeisterovi, který u nás sice jen hostuje, ale až do konce sezony. Odejdou jen ti, kteří ukázali, že nejsou schopni do tohoto kádru se dostat a být plnohodnotnými náhradníky základní osy týmu.

Takže v této chvíli vylučujete, že je někdo ze základní jedenáctky na odchodu z Hradce?
Nikdo se mnou o žádném našem hráči ze základní jedenáctky dosud nejednal a muselo by se stát něco opravdu výjimečného, abychom někoho prodali.

Co třeba?
Něco podobného, jako když před lety přišla od italské Fiorentiny nabídka na Hableho. Ale nepředpokládám to.

Přesto ale nemůžete vyloučit, že něco podobného může nastat.
Je jasné, že podobné věci jsou vždycky otázkou poptávky a nabídky. Některé mužstvo se může dostat do problémů, klub to bude muset řešit a pak bude ochoten jít ve financích třeba do extrémů.

Fanoušky také hodně zajímá, zda zůstane útočník Pilař.
I o něm platí to, co už jsem řekl.

Zájem prý projevili prvoligoví Bohemians 1905.
Někde jsem to také zaslechl, ale já o tom nic nevím. Navíc pro hráče Pilařových kvalit by podobný přestup nebyl podle mého názoru krokem vpřed. Pilař si za své podzimní výkony zaslouží, aby, pokud by se o nějakém mužstvu mluvilo, mělo mnohem vyšší kvalitu. Bohemka má možná lepší fanoušky než my, ale tým ne. Takovými otázkami se snad ani nezabývám.

Odchody jsou často ekonomickou nutností. Z tohoto pohledu mohou být fanoušci také klidní?
V této chvíli nepotřebujeme kvůli tomu prodávat, uvidíme až dohrajeme soutěž. Už na začátku sezony jsme řekli, že rozpočet na letošní ročník máme pokrytý.

Co druhá stránka této věci, příchody nových hráčů?.
Mohou být, ale tady je nyní ještě čas. Přestupová politika se začne roztáčet v průběhu prosince hlavně od chvíle, kdy skončí 1. liga. Na to musíme počkat i my, protože logicky se už nemůžeme dívat po hráčích, kteří jsou průměrní ve 2. lize, ale po takových, kteří by nám byli schopní pomoct. Jako třeba právě Hochmeister.

Kde lze čekat změny?
Dnes už vidíme, že řada hráčů v tomto týmu dozrála, což je dobře. Ale někteří se jen vezou, tak právě tam.

I proto, že jste podzim odehráli prakticky ve třinácti hráčích, což může být v případě zranění či trestů problém?
Třeba proto, na druhé straně jsem si dělal analýzu u mužstev, která z 2. ligy postupovala v minulých letech, ta také sezonu absolvovala se základní osou.

Šance hrát o postup vynesla dopředu druhý nejčastější dotaz: Co se stadionem v případě, že budete prvoligoví?
Tady musím hned na začátku říct, že bych byl rád, kdyby naše výsledky chod věcí k výstavbě stadionu urychlily. Ale i bez nich vše běží v limitech, které jsou nastaveny od léta od chvíle, kdy město podepsalo smlouvu s ECE. Budiž důkazem podpis smlouvy s generálním projektantem celé akce! (Došlo k němu včera krátce po skončení tohoto rozhovoru - pozn. autor) Zatím jde vše podle plánu.

Ale vy budete potřebovat prvoligový stadion třeba už v létě.
Stát se to může.

Co pak? Nový mít nebudete, řešíte to už nyní?
Ne.

Proč?
Protože jsme ještě nepostoupili a protože tím nechceme zvyšovat tlak na hráče. Až budeme vidět, že se tato realita blíží, začneme předběžně, což zdůrazňuji, jednat. Hlavně po zkušenostech před dvěma lety, kdy jsme po podzimu také byli blízko postupových míst. Jednali jsme, a nakonec jsme nic nepotřebovali.

Máte alespoň představu, co byste museli udělat, aby se 1. liga mohla v Hradci hrát?
Jediná zásadní věc, která by byla velkou překážkou, je jen vyhřívaný trávník. Vše ostatní se dá provizorně upravit.

Upravujete už také své předsezonní cíle? Tehdy jste o postupu nemluvili, dnes jste vážným kandidátem.
Nerad bych nějaká hesla vyhlašoval. Z výsledku jsme hrozně spokojeni, i já jsme rád. Třeba proto, že se nám podařilo zvládnout všech osm domácích zápasů, což je nevídaná bilance a výborný odrazový můstek pro naši konečnou bilanci.Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Dynamo České Budějovice 12 7 4 1 23:8 25
2. Fotbal Třinec 12 7 2 3 17:10 23
3. Slezský FC Opava 12 6 4 2 31:18 22
4. FK Pardubice 12 7 0 5 16:9 21
5. 1. FK Příbram 12 6 2 4 19:12 20
6. FK Olympia Praha 12 5 5 2 17:14 20
7. 1.SC Znojmo 12 5 3 4 15:18 18
8. FC Hradec Králové 12 4 5 3 15:14 17
9. FK Viktoria Žižkov 12 4 4 4 20:19 16
10. FC Sellier & Bellot Vlašim 11 5 1 5 17:17 16
11. Baník Sokolov 12 4 2 6 14:17 14
12. FC MAS Táborsko 11 3 4 4 15:17 13
13. FC Vítkovice 12 2 4 6 10:26 10
14. FK Ústí nad Labem 12 2 2 8 12:26 8
15. Frýdek - Místek 11 1 4 6 7:15 7
16. FK Varnsdorf 11 0 6 5 11:19 6

Najdete na iDNES.czmobilní verze