Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


K fotbalové reprezentaci se na jeden zápas vrátí trenér Uhrin starší

Dušan Uhrin starší | foto: MF DNES

6 2009
České fotbalisty by v přípravě proti Maltě měl vést trenér Dušan Uhrin starší. Jako dočasného trenéra národního týmu ho jednomyslně doporučila expertní komise.

Ta se současně shodla, aby nového kouče pro zbytek kvalifikace, případně na delší období, jmenoval až nový výkonný výbor, který vzejde z červnové valné hromady.

Uhrinovým asistentem by se pro utkání, jež se hraje 5. června v Jablonci, měl stát František Komňacký, tedy trenér, který tamní prostředí dobře zná, protože vede právě prvoligový Jablonec.

Závěry středečního jednání jsou doporučením svazovému výkonnému výboru, který se sejde v úterý 12. května. Expertní skupinu stávající výkonný výbor nedávno zřídil právě kvůli tomu, aby trenérských variantách jednali především odborníci a ne funkcionáři.

"Věříme, že příští úterý bude výkonný výbor postupovat stejně rozumně, jako jsme dnes postupovali my," poznamenal internacionál Karel Poborský, který společně s Jozefem Chovancem po jednání expertní skupiny před novináře usedl.  

"Shodli jsme jak na Uhrinovi, tak na Komňackém jednomyslně," uvedl Chovanec na improvizované tiskové konferenci. "Dušan Uhrin starší se nezapomenutelně zapsal do dějin českého fotbalu. A nechtěli jsme jmenovat proti Maltě jen tak někoho, protože byť půjde o přípravu, přistupujeme k tomu se vší vážností."

Poté Chovanec ještě dodal: "Pořád je to oficiální mezistátní zápas. Proti Maltě bude hrát Česko a ne nějaký ligový výběr."

Expertní skupina

Jiří Kubíček (druhý svazový místopředseda)
Jaroslav Vacek (třetí svazový místopředseda)
Jozef Chovanec (předseda svazové trenérské rady)
Ladislav Valášek (předseda svazové technické komise)
Verner Lička (předseda Unie českých fotbalových trenérů)
Petr Doležal (za ligové kluby)
Karel Poborský (za ligové kluby)

O Uhrinovi starším uvažovala svazová technická komise už loni před červencovou volbou reprezentačního kouče.

"My jsme pana Uhrina doporučovali ještě před Radou. Takže tentokrát jsme nemuseli nic vymýšlet," potvrdil Ladislav Valášek, člen expertní skupiny a zároveň šéf svazové technické komise.

Uhrin, který v roce 1996 v Anglii vybojoval s českou reprezentací stříbrné medaile na mistrovství Evropy, si důvěry expertů opravdu považuje.

"Rozhodující pro mě bylo, že o tomto postu jednají opravdu odborníci, prostě lidi, kteří fotbalu opravdu rozumí," poznamenal Uhrin, který tuto nabídku probíral s Poborským, Chovancem a Valáškem.

Na otázku, v jakém složení by národní mužstvo mělo proti Maltě nastoupit, Uhrin reagoval:

"Tohle je opravdu předčasné. Že se na mně expertní skupina shodla, to vím necelou hodinu. A zatím ještě netuším, jak reagoval trenér Komňacký na to, že jsem si ho vybral za asistenta. Předně to budu muset probrat hlavně s ním."

Poté však Uhrin dodal, že proti Maltě by chtěl mít mužstvo co nejsilnější, včetně osvědčených legionářů. "Jak říká Chovanec, je to prostě mezistátní zápas. A podle toho se  k němu musí přistoupit." 

Naposled Uhrin starší národní mužstvo vedl koncem roku 1997 na turnaji v Rijádu. Česko pod ním 21. prosince porazilo Uruguay 1:0.

A uvažoval by Uhrin po letech i o dlouhodobějším angažmá u národního mužstva? Například Karel Brückner dovedl Česko na mistrovství Evropy 2008 v osmašedesáti.

"Tak tohle téma je v téhle chvíli úplně mimo," řekl šestašedesátiletý Uhrin. "Vždyť říkám, že jsem se sotva dozvěděl, že mě experti výkonnému výboru doporučí na jeden zápas."     

František KomňackýA co na svou "nominaci" říká Komňacký, o němž mimo jiné uvažoval i Poborský?

"Když si vás za nejbližšího spolupracovníka vybere taková velká trenérská osobnost, jakou pan Uhrin bezesporu je, musíte to vzít jako obrovskou poctu. Stejně tak si vážím toho, že se na mně shodli i experti," uvedl Komňacký.    

Expertní skupina absolvovala hodinové rokování bez Jaroslava Vacka, který jednání svolal a pouze ho zahájil.

"Řekl pár vět na úvod, potom mi předal slovo a bez vysvětlení jednání asi po pěti minutách opustil," uvedl Jiří Kubíček.

Kvůli trenérským povinnostem v ostravském Baníku nebyl na jednání ani Verner Lička.

"Ten byl z pochopitelných důvodů omluven. Ale všechno jsme s ním telefonicky konzultovali, tak jako by s námi byl," přiblížil Kubíček.

Pokud úterní výkonný výbor Uhrina s Komňackým do funkce potvrdí, bude záležet jen na nich, na které fotbalisty si ukáží.

"Mohou pak samozřejmě nominovat i dočasně vyřazené reprezentanty za jejich prohřešek po kvalifikační prohře se Slovenskem," ujistil svazový generální sekretář Rudolf Řepka.

Bez časového omezení byli z národního mužstva vyřazeni Ujfaluši, Svěrkoš, Fenin, Baroš, Kováč a Matějovský.

Když se v předvečer tohoto verdiktu dozvěděl o sankci Ujfaluši, reprezentace se vzdal.







Najdete na iDNES.cz



mobilní verze