Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mejdan kouče Bayernu končí. Přijde vítězoslavný ohňostroj?

POZOR NA TO. Trenér Bayernu Jupp Heynckes instruuje své svěřence. | foto: AP

24 2013
Juppí! A je docela pravděpodobné, že fotbalisté Bayernu budou jásat i po odvetě semifinále Ligy mistrů v Barceloně. Nezávisle na tom "Juppí dny" vyprší po sezoně: trenéra Juppa Heynckese vystřídá v Mnichově Pep Guardiola, naposledy kouč právě Barcelony. Komu asi nyní fandí v bitvě o finále Ligy mistrů?

Bayern v úterý večer smetl Barcelonu 4:0. Heynckesův tým znemožnil mužstvo, které stvořil Guardiola.

"Ano, pro Juppa bude složité odejít, pokud vyhraje všechny tři trofeje," připouští Uli Hoeness, šéf Bayernu, který má s předstihem německý titul, je ve finále domácího poháru a bije se o finále Champions League. "Ale s Guardiolou jsme vsadili na další progresivní vývoj."

Zvláštní přiznání Hoenesse. Skoro stejně zvláštní jako to, kdy se udal úřadům, že má léta konto ve švýcarské bance. Proto je vyšetřován pro daňové úniky, kvůli čemuž je okolo Bayernu nyní dusněji, než by si tam v klíčové fázi sezony přáli.

O jakém progresivním vývoji to Hoeness v souvislosti s Guardiolou mluví? Je skoro těžké představit si silnější fotbalovou mašinu než současný Bayern. Jeho dva poslední zápasy s německými protivníky připomínají utkání tenisového šampiona s outsiderem. Skončily 6:1 a 6:1, obětí byl nejdřív Wolfsburg, pak Hannover.

Ve fotbalové Evropě není většího suveréna, historie bundesligy nepamatuje famóznější mistrovskou jízdu. Přesto Heynckes jde. Musí se cítit jako architekt dokonalého světa, jemuž dal investor padáka.

Fotogalerie

Nějak podobně to možná vnímají i samotní fotbalisté. "Chceme vše vyhrát pro trenéra," prohlásil záložník Franck Ribéry. "To, co se stalo, neovlivníme, proto si přejeme, aby končil po všech stránkách jako vítěz."

Zatímco Heynckes řídil fotbalový parní válec, Guardiola v New Yorku pět týdnů piloval němčinu a zpětně sledoval všechna utkání Bayernu od letního vstupu do ročníku.

Loni v prosinci jej Hoeness navštívil v bytě u Central Parku. "Dlouhé hodiny jsme diskutovali o Bohu i světu. Ihned jsem věděl, že je to vhodná osoba pro Bayern, protože má otevřenou mysl," popisuje poněkud vzletně klubový šéf. "Nebylo těžké se s ním domluvit na spolupráci."

Dohoda byla oznámena na jaře, což nebylo úplně šťastné načasování. "Bossem jsem tady pořád ještě já!" odrážel Heynckes podrážděně dotazy na svůj konec. Je však i jeho zásluhou, že se nervozita nepřenesla na tým a ten nepřestal šlapat na plyn.

Loni finále Ligy mistrů, letos je k němu po úvodním semifinále s Barcelonou opět hodně blízko.

Co po Heynckesovi dokáže Guardiola? Jisté je, že v kádru bude mít "nejtalentovanějšího fotbalistu století", jak sportovní ředitel mnichovského klubu Matthias Sammer nazval záložníka Maria Götzeho. V úterý bylo oznámeno, že Götze přestoupil za 960 milionů korun do Bayernu z Dortmundu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze