Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jude Slavie! Nechutný kolorit ligy

13 2006
Praha - Nic hezkého o sobě v sobotu neslyšel olomoucký brankář Vojáček v 22. minutě zápasu fotbalové ligy na Spartě. "Ty ču....! Moravskej zmr..!" volali na něj domácí příznivci, když si sudímu stěžoval, že jej z hlediště zasáhl drobný předmět. Ve Zlíně skandovali na hostující Slavii: "Jude Slavie!" a "Slavie hovno je!"

A tak lze pokračovat. Vulgarity a urážky jsou nechutným koloritem každého kola. Předminulou neděli se k pokřiku vlajkonošů "Smrt Spartě" přidali i slávističtí hráči Stanislav Vlček, Pavel Fořt a Radek Dosoudil. Nyní litují a jsou připraveni přijmout disciplinární trest.

Zato fanoušci ve sprostotách pokračují. Kluby jsou proti tomu téměř bezmocné. Výzvy ke slušnému povzbuzování mívají opačný efekt: takzvaní hooligans ještě přitvrdí.

Hranice, kterou nesmějí fanoušci beztrestně překročit, je jasně daná. Za projevy rasismu z tribun hrozí klubům přísné pokuty i uzavření stadionu.

Bučení na hráče černé pleti znamená citelné poškození vlastního klubu, proto viditelně mizí. Jenže zbývá spousta výroků, jež nejsou postižitelné, a přesto otráví atmosféru. A aby byl problém ještě složitější, titíž lidé, kteří atmosféru kazí, ji i výrazně vytvářejí.

Upozornění

Příklady vulgárních výrazů nejsou vhodné k citaci v médiích. MF DNES a iDNES je zcela výjimečně uvádějí pro ilustraci, co se děje na fotbalových stadionech.

Nejúžasnější prostředí v lize posledních let provázelo jízdu Baníku Ostrava za titulem v sezoně 2003–2004. Za chorálem "Baníčku, my jsme s tebou!", symbolem tažení, stáli z velké míry mladíci z kotle tvrdého jádra fanoušků. Čili ti s jednou z nejhorších pověstí v lize.

Příklad ukazuje, jak schizofrenní roli hrají fanoušci. Během utkání z nich můžete být nadšeni i zděšeni.

"Vulgarity slyšíte všude, nebuďme přecitlivělí," nabádá vysokoškolák David z kotle fanoušků Brna. Jenže koncentrace sprostot na stadionech spoustu lidí odrazuje. I šéf ligy Ivo Lubas se za ně stydí před vnuky, které na zápasy vodí.

Co s tím? Nový "fanouškovský" zákon, který nedávno vešel v platnost, řeší případy násilí či rasismu.

Sprostoty a většina urážek trestné logicky nejsou. A tak možná jediný způsob, jak prostředí od hrubých výrazů vyčistit, drží v rukou samy kluby, jež by ve vlastním zájmu měly s tvrdým jádrem fanoušků pracovat.

"Scházíme se s nimi a vysvětlujeme, že by nám měli pomáhat," říká Lukáš Přibyl, mluvčí Sparty.

Konkrétním výsledkem podle něj například je, že fanoušci místo velmi problematického "Jude Slavie" vykřikují přijatelnější heslo "Anti Slavia".


Sprosťáren přibývá. Zastaví je monitory?

Když objektivní soudce, pan Plecitý, odpískal konec, zdrcený pan Načeradec odcházel ze stadionu domů. Jeho Slavia prohrála se Spartou 2:4. "Ptám se: Mám já nějakou radost na světě? Nemám! Můžu ještě existovat? Nemůžu! Nejsem já člověk k politování? Jsem!"

Židovský obchodník Načeradec se v knize Muži v ofsajdu choval vášnivě, láteřil, spílal, fandil, pro Slavii dýchal. O 70 let později je z fotbalu stejný fenomén, ovšem fanoušci se chovají úplně jinak.

Slávisté sborově křičí: "Smrt Spartě!" A sparťané útočí: "Jude Slavie!" Navzájem si vyhrožují, urážejí se, rvou se. Když soupeři ukradnou klubovou šálu, s fanfárami ji zapálí. Skandování je plné vulgarit.

Co se křičí na fotbale doma

Sparťané proti Slavii
"Jude Slavie, jude Slavie!"
"Či a či a či či či, pošlem Slavii do pi..."

Slávisté proti Spartě
"Smrt Spartě!"

"Sparta, Sparta, buzerantů parta."

"Ví to máma, brácha můj i tchyně, nejhorší jsou ty sparťanský svině."

"Žlutá, modrá, červená, to je Sparta zkurvená."

Sparťané proti Baníku
"Polský Židi."

"Bílý dresy jak špinavej sníh, přijel k nám ten zkurvenej Baník. A proto na Spartu dnes všichni jdem a všechny chachary, všechny pobijem."

Z dalších
"Brno, Brno, buzerantů plno."

"Haná, Haná, prdel zakopaná."

"Pražské kurvy" (kdekoli, kam přijedou hrát Sparta nebo Slavia)

"Leží sparťan v márnici, má sekeru v palici, od večera do rána, ještě třepe nohama."

"Zlín, Zlín, Zlín, samý zkurvysyn." (pokřik konkurenčního Slovácka)

"Černá svině." (kdekoli na rozhodčího)

"Krásný je Řím, krásnější je Brno, co je nejkrásnější? Mrtvej sparťan!" (variace na Hutkovu píseň)

"Fanoušci zhrubli, stejně jako zhrubla celá společnost. Co bylo dřív nemyslitelné, dnes se toleruje. Ale pořád je lepší, když si lidé vybíjejí frustraci v nadávkách, než aby vraždili nebo demolovali auta v ulicích," říká psycholog Michal Šafář.

"Je mi z toho smutno. Na ligu beru dva vnoučky a často je musím prosit: Kluci, zacpěte si uši. Jenže oni poslouchají, hihňají se idiotským pokřikům a já se stydím," vypráví ligový šéf Ivo Lubas.

Pokřiky, pokud nejsou rasistické, nehanobí národ nebo nepodněcují k fašismu, nelze nijak trestat. Hlasatel na stadionu obvykle jen napomene diváky, aby skandovali slušně. "Jen nás tím pobídne, abychom přidali," reagují fanoušci.

Před dvěma týdny se k fanouškům přidali hráči Slavie, kteří si po vítězství dřepli na zem a v euforii opakovali heslo: Smrt Spartě! Vlčkovi, Fořtovi a Dosoudilovi hrozí před disciplinární komisí až půlmilionová pokuta nebo zastavení činnosti.

Naopak diváci můžou téměř cokoli pořvávat beztrestně. Dokud nepřekročí bariéru "hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení", jak praví zákon, nikdo je stíhat nemůže.

Jak zjistit, kdo vyřvává sprostoty? Monitorovací systém, který by pomohl odhalit řvouny, by měl být na ligových stadionech povinně nainstalovaný od sezony 2008–2009.

Česko není výjimkou, pekelné nadávky jsou slyšet v Polsku, Maďarsku, ale i na Západě, ke kterému fanoušci vzhlížejí. Jinde jsou navíc sprosté chorály propracovanější.

"V Itálii jsou vulgární urážky běžné a mnohem horší než u nás. Uráží se rodina, matky. Oni se narodí s jedním klubem v srdci a s tím také zemřou," vypráví brněnský brankář Martin Lejsal, který léta chytal v Itálii.

V Belgii se stalo, že rozhodčí Javaux zastavil zápas, během kterého fanoušci Beerschotu skandovali: "Javauxi, tvoje máma je děvka." Mnohem větší problémy mají s chuligány v Nizozemsku.

Tvrdé jádro fanoušků Feyenoordu jednou skandovalo na trenéra Ajaxu: "Louis van Gaal má manželku s rakovinou." Když paní van Gaalová o pár měsíců později na rakovinu zemřela,  Feyenoord se omluvil. Ale už bylo pozdě.

Fanoušek: Nechci nikoho zabíjet, jen si zakřičím

Brno (jap) - Jmenuje se David a chodí do kotle brněnských fandů. Studuje vysokou školu a na fotbalu skanduje, že by chtěl vidět mrtvé sparťany. Divné mu to nepřijde. "Prostě to patří k fotbalu. Jsou v tom emoce, přece nebudu křičet: Sparto, nemám tě rád," říká.

V Brně se třeba skanduje: Leží sparťan v márnici, má sekeru v palici. Chce se vám zabíjet?
Ne. Nemám sklony k násilí a za deset let, co chodím a jezdím po fotbalech, jsem se nikdy nerval. Rvačky nesnáším, projevy agresivních lidí jen poškozují fotbal. Problémem je násilí a chuligánství. Ale drtivá většina fanoušků jen proto, že zařve Smrt Spartě!, nevezme tyče a nepůjde zmlátit soupeře.

Ale proč to křičíte?
Je to slogan, kterým dávám najevo svoje emoce. Chci vidět soupeřův tým pokořený, poražený. Na Západě, který se nám dává za příklad, jsou takové pokřiky běžné. Pokud někdo neprovolává rasistická nebo fašistická hesla, což je hnus. Vulgarita na českých stadionech není žádná známka zaostalosti nebo projev primitivů. Teda pokud urážky neřvu celý zápas, což se ale nestává.

Vulgarit je však během zápasu spousta. Nemáte spíš pocit, že je to znak buranství?
Ale já to přece neřvu v tramvaji ani v hospodě. Nejdu po ulici a nespustím: Smrt Spartě! Jen při fotbale. Chci vidět soupeře na kolenou a taky tím dejme tomu škádlit jeho fanoušky. Fanoušci Arsenalu a Tottenhamu se taky nenávidí, nadávají si a nikdo nepodsouvá, že jsou to burani. Angličani fotbal milují a rivalita k němu patří a zčásti vytváří jeho kouzlo.

Proč se nedá soupeř nenávidět bez vulgarit?
Proč by se nedal? Já nemám rád Spartu a každému na potkání nevykládám, že jsou to kurvy. Ale na stadionu je to něco jiného. Navíc mi přijde nespravedlivé osočovat fotbalové fanoušky, že mluví sprostě, když vulgarity slyšíte na každém kroku. A spousta děcek doma slyší nadávky od rodičů. Nebuďme přecitlivělí.


Psycholog: Vyřvat vztek je lepší než vraždit

Praha (jap) - Když nebudou vulgárně nadávat při fotbale na stadionu, zlost a frustraci si agresivní fanoušci vybijí jinde, říká sportovní psycholog Michal Šafář: "Zařvat si při fotbale je lepší než demolovat auta v ulicích."

Takže jste k vulgaritám tolerantní?
Ne, ale sport je prostředkem, jak ze sebe dostat negativní energii. Když fanoušci křičí vulgarity, není to příjemná vizitka společnosti, ale pořád se to snáz akceptuje než vraždy nebo výtržnosti v ulicích. Jak zhrubla společnost, tak zhrubli fanoušci.

Co se taky skanduje v cizině

Anglie
"Ubrečenej Tottenham Hotspur se vydal do Říma navštívit papeže a ten jim řek: Naserte si!" (Arsenal proti Tottenhamu)

"Je jen jeden Arsene Wenger, je jen jeden Arsene Wenger, s pytlíčkem sladkostí a drzým úsměvem, Wenger je zasranej pedofil." (Tottenham proti Arsenalu)

"Ve vašich brlozích v Sunderlandu hledáte v popelnicích něco k žrádlu, najdete mrtvou krysu a myslíte, že je to báječná věc, ve vašich brlozích v Sunderlandu." (Middlesborough proti Sunderlandu)

Itálie
"Vy nejste vlci, ale bastardský podvraťáci. Ty římskej bastarde, nevjížděj do Milána!" (AC Milán proti AS Řím, který má ve znaku vlčici)

Belgie
"Hej, tvoje matka je děvka." (pokřik, při kterém se mění jen jméno)

Řecko
"Vaše matky se nechávají omr... kvůli šufánku vody. Každý otec Arianos má dceru kurvu a taky syna buzeranta, kterého všichni šu....." (PAOK Soluň proti Arisu, což je nenáviděný městský rival) 

Například před týdnem na Slavii sprostě uráželi mého kolegu, který psal o prohřešku slávistů.
Zafungoval syndrom obětního beránka. Fanoušci vybrali někoho, kdo se otřel o jejich klub, kdo kritizoval jejich ikony. Novinář je celkem snadný a zranitelný terč. Širší veřejnost ho pochopí, slávisté ho budou nesnášet.

Doporučil byste mu propříště raději se Slavii vyhnout?  Mohly by nadávky přerůst v agresi?
Nemůžu to vyloučit, v tvrdém jádru fanoušků se jistě najdou lidé, kteří jsou násilí schopni. Ale novinář by tu situaci měl ustát, pokud psal objektivně.

Jen informoval o tom, že slávisté po zápase křičeli: Smrt Spartě!
V mých očích je reakce fanoušků nepřiměřená, ale já nejsem fotbalový fanda. Oni jsou natolik emočně spjati s klubem, že jakoukoli špatnou zprávu berou osobně, že jim někdo ubližuje. Tady není prostor pro racionalitu. Zasáhnout by měl klub.

Jak?
Výchovou, represe je neúčelná. Fanoušci by se měli kultivovat, ale u nás to funguje jinak. Kluby svým věrným leccos odpustí, proto mají fanoušci pocit, že jsou nepostradatelní.

Slavia nepotrestala své hráče za hanlivé skandování. To vás nezaráží?
Ne. Jistě, hráči jsou ikony, neměli by to dělat, ale takové projevy radosti a ztotožnění se s fanoušky bych toleroval. Zvlášť když se to stalo až po zápase, kdy byl stadion prázdný. Byla to klukovina, která vyplynula ze situace. Je naivní očekávat, že sportovec, který je neustále pod tlakem, se vždycky chová podle pravidel. Takhle se přece nechováme nikdo. Sice se takový případ nesmí přejít mlčením, ale netrestal bych.

A vážně takové výkřiky nemůžou evokovat násilí? Není to rozbuška?
Možná pro člověka, který je k násilí náchylný. Pokud chce někdo násilí páchat, už s tím na stadion přichází. A vyřvat ze sebe vztek je přece lepší než vraždit.

Co je trestné na stadionu

Útok na veřejného činitele (hrozí odnětí svobody na pět let).

Hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení (až jeden rok).

Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv (až dva roky).

Výtržnictví (až dva roky).

Ublížení na zdraví (až pět let).

Rvačka (až šest měsíců).

Poškozování cizí věci (až jeden rok).

Podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka (až pět let).

Fanoušci Sparty při derby se Slavií

Autoři: ,


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Tabulka ligy

Známky

Góly

Mužstvo Z V R P S B
1. Bohemians Praha 1905 0 0 0 0 0:0 0
Dukla Praha 0 0 0 0 0:0 0
FK Jablonec 0 0 0 0 0:0 0
MFK Karviná 0 0 0 0 0:0 0
FC Slovan Liberec 0 0 0 0 0:0 0
FK Mladá Boleslav 0 0 0 0 0:0 0
SK Sigma Olomouc 0 0 0 0 0:0 0
Slezský FC Opava 0 0 0 0 0:0 0
FC Baník Ostrava 0 0 0 0 0:0 0
FC Viktoria Plzeň 0 0 0 0 0:0 0
1. FK Příbram 0 0 0 0 0:0 0
SK Slavia Praha 0 0 0 0 0:0 0
1. FC Slovácko 0 0 0 0 0:0 0
AC Sparta Praha 0 0 0 0 0:0 0
FK Teplice 0 0 0 0 0:0 0
Fastav Zlín 0 0 0 0 0:0 0

Nejčtenější

Hlavy vzhůru, pro nás jste mistři! Jsme smutní i pyšní, řekl kouč Chorvatů

Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovićová v objetí s trenérem...

Davy fanoušků v přecpaných ulicích Záhřebu nejdřív trochu smutnily, pak ale propukly velké oslavy....

Díky Juventusu za skvělou příležitost, miluju výzvy, řekl Ronaldo

Cristiano Ronaldo přichází na zdravotní prohlídku před přestupem do Juventusu...

VIDEO Velký den Cristiana Ronalda je u konce – portugalský fotbalista předstoupil před novináře na...Kdo se ztrapnil, jaký padl rekord, kolikrát střílel Messi. Co víte o MS?

Zlatý pohár pro mistry světa

Kdo vyhrál a kdo propadl, kdo překvapil nebo kdo dal nejvíc gólů, to si každý vybaví hned. Ale co...

Wenger ho pustil kvůli MS. Teď je Giroud šampionem, co netrefil bránu

MÁM JI! Francouzský útočník Olivier Giroud s trofejí pro fotbalové mistry světa.

Když se s ním v lednu před přestupem z Arsenalu do Chelsea loučil trenér Arséne Wenger, přál mu...

Cristiano Ronaldo. Obchod, který mění fotbalové zvyklosti

Cristiano Ronaldo zdraví fanoušky Juventusu.

VIDEO Juventus Turín nezískal jen famózní jméno, ale taky příznivce po celém světě. A miliardy eur!

Další z rubriky

Trézéguet do Slavie nepřijde. Nabídka vypršela o půlnoci, uvádí klub

Egyptský záložník Trézéguet pálí na bránu v utkání s Uruguayí. Jeho pokus z...

Mohl to být největší přestup v historii české ligy, nakonec k němu nedojde. Egyptský fotbalista...

Místo špekáčků svíčková. Bohemians mění odměny a sní o pohárech

Hlavní trenér Martin Hašek (vlevo) a jeho syn Filip Hašek na tiskové konferenci...

Na předsezonní tiskové konferenci působili zástupci pražských Bohemians optimistickým dojmem. Po...Najdete na iDNES.cz