Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jubilant hned začal vybírat zápisné

16 2003
Teplice - Poborského devadesátý reprezentační start byl nejvýraznějším, nikoli však jediným historickým momentem sobotního zápasu českých fotbalistů s Kanadou. Už samotný fakt, že proti sobě nastoupily reprezentace těchto dvou zemí přinesl premiérový zápis do kronik. V utkání navíc jeden hráč debutoval a tři vstřelili svůj premiérový reprezentační gól. Tým vyhrál 5:1 a prodloužil neporazitelnost na 19 zápasů.

Jubilant Poborský plní v kabině roli pokladníka, a tak hned po příchodu ze hřiště začal obcházet spoluhráče a hlásil se o příspěvky do společné kasy. Platí se za všechno, za reprezentační debut, za první gól, za premiéru s kapitánskou páskou...

"A je to docela dost," přiznal Marek Heinz, který ve svém čtvrtém utkání za národní tým dal první gól. "Musím zaplatit pět nebo deset tisíc, nevím přesně," prozradil po delším přemlouvání. "Tolik peněz s sebou nemám, dám to příště. Karel určitě nezapomene..."

Dvojí zápisné zaplatí Rudolf Skácel, který poprvé nastoupil za reprezentaci, a hned se zapsal i mezi střelce. Na hřišti působil, jakoby si hned uvědomil, kolik má Poborskému do kasy skládat. Skoro se neradoval. "Kdepak, jen mi nějak nedošlo, že hraju za nároďák a že jsem dal svůj první gól," tvrdil reprezentační nováček.

Ani Libor Sionko nepotřeboval dlouhou šňůru zápasů, aby dal svůj první gól. Dočkal se při svém desátém startu za národní mužstvo.

"Taky jsem chtěl dát gól, škoda, že to nevyšlo," litoval další z reprezentantů, který měl před zápasem v kolonce gólů nulu, Jiří Jarošík. "Myslel jsem, že budu mít největší šanci ze standardních situací, ale moc příležitostí nebylo."

Se skvělou oslavou mohl být naopak spokojen Karel Poborský. Nastoupil k devadesátému zápasu za reprezentaci, čímž vyrovnal rekord Zdeňka Nehody, a ozdobil to gólem.

"Byli jsme s trenérem domluveni, že asi deset až patnáct minut po přestávce budu střídat," řekl Poborský. Jeho nástupce Sionko už stál u postranní čáry připraven ke střídání, když jubilant hlavou poslal Jankulovského centr do branky. "To bylo nad plán, krásně mi to vyšlo," usmíval se.

Už už se zdálo, že si brankář Jaromír Blažek připíše ve svém čtvrtém reprezentačním startu druhou vychytanou nulu. Dokonce měl načatou slušnou sérii, už 210 minut v národním mužstvu neinkasoval, když jej minutu před koncem překonal Kanaďan Radzinski. "Radši si čisté konto nechám na důležitější zápasy," usmál se sparťan.

V národním týmu takhle přišel o čisté konto už podruhé, při debutu v roce 2000 dostal od Austrálie gól rovněž v 89. minutě. Ale také si z toho nemusel nic dělat, Češi vyhráli 3:1.

Do historických tabulek bude rok 2003 zapsán stejně jako loňský tím, že česká reprezentace nenašla přemožitele. Celkem už Brücknerova série trvá devatenáct zápasů.

"V současné době není moc snadné hrát proti nám," poznamenal záložník Tomáš Galásek.

Už jen tři zápasy zbývají do vyrovnání série ze sedmdesátých let minulého století, kdy tým trenéra Václava Ježka neprohrál 22 zápasů v řadě. "O tom jsme se nebavili, jen o rekordu Karla Poborského," řekl obránce Tomáš Ujfaluši. "Sérii nesledujeme, jdeme od zápasu k zápasu."

Galásek navíc upozorňuje, že konec by mohl přijít už v příštím utkání. "Teď nás zřejmě čeká zápas v Itálii, a tam to nebudeme mít vůbec lehké. Jednou to skončit musí, ale nechtěli jsme, aby to bylo proti Kanadě."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze