Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jste virtuoz, slyšel Zidane od Chiraka

Zinedine Zidane a Jacques Chirac - Francouzský prezident Jacques Chirac (vpravo) přijal fotbalové reprezentanty. Na snímku hovoří se Zinedinem Zidanem. | foto: Philippe WojazerReuters

10 2006
Paříž - Elysejský palác měl dnes po poledni fotbalovou návštěvu. Francouzský prezident Jacques Chirac si pozval hráče, kteří vybojovali na mistrovství světa stříbrné medaile. Spolu s manželkou je očekával na schodech paláce stejně jako významnou státní návštěvu. V proslovu pak zvlášť ocenil kapitána Zinédina Zidana.

Ten byl přitom ve finálovém utkání s Itálií vyloučen, když byl předtím nesporným vůdcem francouzského týmu. "Jste fotbalový virtuóz a taky se řídíte srdcem. Proto vás má Francie ráda," řekl prezident, který už se Zidanem hovořil v neděli večer po zápase v šatně, kam se francouzský kapitán po vyloučení uchýlil.

Prezident ocenil jmenovitě také trenéra Raymonda Domenecha, kterého označil za skvělého architekta francouzského úspěchu a který byl před mistrovstvím terčem silné kritiky.

"Francie vás má ráda a obdivuje vás. Dali jste nám prožít nezapomenutelné chvíle. Ukázali jste Francii, že je silná, když je spojena ve své různorodosti a když si věří," řekl Chirac reprezentantům.

Jeho pozvání na oběd v Elysejském paláci přijali všichni, jen brankář Fabien Barthez se omluvil z rodinných důvodů. Pozván byl také útočník Djibril Cissé, který si v posledním přípravném zápase před mistrovstvím zlomil nohu a dnes přišel o berlích.

Fotbalisté a jejich manželky a přítelkyně přijeli do Elysejského paláce rovnou z letiště, kde je očekávalo asi 300 příznivců. Zhruba stejně jich bylo před sídlem prezidenta.

Oběda se zúčastnili také předseda vlády Dominique de Villepin a ministr mládeže a sportu Jean-François Lamour.

Původně se předpokládalo, že po obědě objedou fotbalisté slavnou třídu Champs-Elysées, aby se s nimi mohli setkat jejich fanoušci, ale pod dojmem zklamání z finálové prohry se od tohoto plánu upustilo.

Zidane a jeho spoluhráči místo toho pouze pozdravili své příznivce z balkonu luxusního hotelu Crillon na náměstí Svornosti. Pod francouzskými vlajkami a transparenty s nápisy Díky, modří, jim tam přišlo zatleskat asi 10.000 lidí, kteří také skandovali Zidanovu přezdívku "Zizou, Zizou".

Emoce nezvládl útočník David Trezeguet, který se v nedělním penaltovém rozstřelu jako jediný netrefil, a na balkonu Crillonu skončil v slzách.

Autoři: ,


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze