Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jste naši mistři světa, píše nedělní Bild

Německo - Portugalsko: německá radost - Střelec prvního německého gólu Bastian Schweinsteiger (uprosřed) přijímá gratulaci od Miroslava Kloseho (vlevo) a nehrajícího kapitána Michaela Ballacka. | foto: Reuters

9 2006
Berlín - Nedělní vydání německých novin oslavují vítězství fotbalových reprezentantů pořádající země světového šampionátu v boji o bronz nad Portugalskem jako malé vítězství. Svěřenci Jürgena Klinsmanna se postarali o vydařený závěr turnaje pro domácí fanoušky a potvrzení německého návratu mezi světovou špičku.

"Německé mužstvo skvěle přestálo závěrečný psychologický test tohoto mistrovství světa a ukázalo, že je s to dát se ještě jednou dohromady i přes úterní zklamání v boji proti Itálii a dlouhý seznam zraněných," napsal nedělník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

Podle něj Němci určovali tempo hry, bojovali, přesně kombinovali a jejich obranná hra neupadala do nebezpečné bezbrannosti.

"Jste naši mistři světa," chválí Klinsmannovy svěřence bulvární Bild am Sonntag. Zprvu kritizovaný kouč, který nakonec tým dovedl až k medaili, je jednou z nejvíce oslavovaných postav mistrovství.

"Muž roku 2006 je jasný už teď," napsal nedělník Welt am Sonntag. "Jürgen Klinsmann přes všechnu kritiku před šampionátem dokázal, že dovede Německo zpátky na správnou fotbalovou cestu," napsal Bild am Sonntag.

Také výkon brankáře Olivera Kahna, který na poslední zápas vystřídal Jense Lehmanna, byl podle Bildu světový. "Malé finále se stalo velkou rozlučkovou party," napsal list. Portugalci hráli ofenzivně, král zápasu Bastian Schweinsteiger ale předvedl skvělý výkon.

"Vítězství pro mistry světa srdcí," zhodnotil zápas nedělník Welt am Sonntag. O německé výhře jako o "happy endu" píše také Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, podle něhož byl Schweinsteiger na hřišti určujícím hráčem.

Portugalský tisk: je to kruté

Většina portugalského tisku dnes uznává, že němečtí fotbalisté si v sobotním zápase o třetí místo na mistrovství světa vítězství zasloužili, ale soudí, že porážka 1:3 je příliš vysoká. První strany listů vesměs zdobí fotografie portugalského kapitána Luíse Figa, který se zápasem s Německem rozloučil s reprezentací.

Chyba brankáře Ricarda a Petitův vlastní gól určily výsledek, napsal pod titulkem Smolná medaile Jornal de Notícias. Na Ricardovu chybu při první brance poukazují i další listy, ale Diário de Notícias zároveň považuje za neomluvitelné, že portugalští zadáci nechali Schweinsteigera při první i třetí brance bez překážek střílet.

Correio da Manha soudí, že výsledek mohl být jiný, kdyby mělo Portugalsko silnější útočný hrot, nebo aspoň Pauletu v jeho formě z minulých let. Tento deník píše, že výsledek ovlivnila také velká únava některých portugalských hráčů.

Sportovní list A Bola se domnívá, že střelce jediné portugalské branky Nuna Gomese postavil trenér Scolari možná příliš pozdě. Totéž píše O Jogo o Figovi.

Loučící se portugalský kapitán je v dnešním tisku jednoznačně oslavován.
"Neodchází tak, jak by chtěl, ale i tak odchází jako hvězda první velikosti," napsala A Bola. Figovu přihrávku na gól Nuna Gomese označuje za dokonalý symbol hráčovy patnáctileté kariéry v reprezentaci.

"Už teď se nám po Figovi stýská," napsal list.

"Díky a vždycky s tebou," zní titulek na první straně O Jogo. Podle listu Público si Figo takové loučení nezasloužil, Correio da Manha doprovází Figovu fotografii na první straně titulkem Hořké loučení.

Celkově však považuje portugalský list čtvrté místo reprezentace na MS za velmi dobrý výsledek. O Jogo soudí, že zopakovat třetí místo, které získala slavná Eusébiova generace v roce 1966, nebylo možné jen kvůli smůle.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze