Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jsme tady kvůli mistrovství světa, vítal fotbalisty nový kouč

Ivan Hašek na tiskové konferenci před přípravným zápasem s Belgií. | foto: Volfík RenéČTK

10 2009
Jednou větou nový trenér českých fotbalistů Ivan Hašek řekl všechno. "Jsme tady kvůli jedinému cíli, jsme tady kvůli postupu na mistrovství světa."

Když se v pondělí po poledni národní mužstvo sešlo poprvé v nové sezoně, Hašek stihl jen krátkou řeč. Po obědě deset vybraných hráčů přišlo mezi novináře, po nich dorazil i kouč.

A poté už všichni nasedli do autobusu, který je odvezl do Teplic, kde ve středu od 17.20 nastoupí v přípravě proti Belgii.

Jde o poslední a jedinou přípravu před podzimním finišem kvalifikace, v níž se Česko bude snažit zachránit postup na světový šampionát.

"V dnešní době už přáteláky neexistují. I proti Belgii půjdeme od začátku za vítězstvím. To prostě musí být z mužstva cítit," prohlásil Hašek.

O body se proti Belgii nehraje, ale v kvalifikaci jich český tým už hodně poztrácel. Má jich o sedm méně než vedoucí Slováci, o pět méně než Severní Irové a o dva méně než Poláci. Na turnaj do Jihoafrické republiky postoupí jen vítěz, druhý v pořadí má šanci na baráž.

"Jsme v takové situaci, že každý zápas je pro nás jako finále mistrovství světa. Nemůžeme si dovolit zaváhat. Když prohrajeme, končíme. A  Belgie je pro nás prvním krokem k tomu, abychom se na kvalifikaci připravili," zdůraznil Hašek.

Nominace

kdo je v týmu?

Brankáři Čech (Chelsea), Drobný (Hertha)
Obránci Šimůnek (Wolfsburg), Sivok (Besiktas), Grygera (Juventus), Jankulovski (AC Milán), Kadlec (Leverkusen), Zd. Pospěch (FC Kodaň), Rozehnal (Hamburk), R. Hubník (Sparta)

Záložníci D. Jarolím (Hamburk), Pudil (Genk), Plašil (Bordeaux), Hübschman (Šachtar), Polák (Anderlecht)

Útočníci Baroš (Galatasaray), Necid (CSKA), Štajner (Hannover), Svěrkoš (Sochaux)

Jeho prvním utkáním v roli předsedy svazu a zároveň v roli reprezentačního trenéra je středeční duel v Teplicích. Premiérovým ostrým soubojem bude 5. září zápas na Slovensku.

"Sešli jsme s tím, že je jiná doba. Ale hráčů jsem se neptal, jak vnímají změny na svazu. Pro mě je důležité, abychom se ukázali na hřišti," zdůraznil český kouč. "Víme, že hráči v sobě vítěznou mentalitu mají, ale jen to z nich musíme dostat. To je naše práce v realizačním týmu."

On je hlavní kouč, šéf. Jeden z asistentů Luděk Klusáček má na starosti rozbor soupeře, přípravu standardních situací a hráčů na střídání. Úkolem dalšího asistenta Michala Bílka je vést trénink a koučovat při zápase. "A pan Brückner je poradcem ve všech otázkách," doplnil Hašek.

Proti Belgii bude mít k dispozici osmnáct hráčů včetně dvou gólmanů, z původně nominovaných totiž záložník Tomáš Hübschman dorazil zraněný.

"Chci dát příležitost všem hráčům, někteří nastoupí na více místech v sestavě. Ale konkrétní být ještě nemůžu, s hráči jsem se pořádně neviděl a nejdřív se to musí dozvědět oni," poznamenal Hašek.

Kdo bude kapitánem, když Rosický je zraněný a Ujfaluši se národního týmu vzdal? Kdo půjde do branky? "Budeme mít s hráči sezení, tak všechno vyřešíme."

Hašek stejně jako jeho předchůdci Brückner a Rada musí řešit, jak hrát bez Rosického, který už osmnáct měsíců marodí, i když to v posledních dnech vypadalo, že by v září na Slovensku mohl nastoupit.

"Tomáš je výjimečný fotbalista, ale naše mužstvo nemůže stát na jednom hráči, to nás nesmí položit. Musíme být schopní to zvládnout i bez něj," řekl Hašek.

"Jsem strašně rád, že jsme se tady všichni sešli. Tomáš Hübschman je zraněný, na devadesát procent nenastoupí, ale je tu s námi."

Hašek povolal i Svěrkoše s Barošem, kteří společně s Kováčem, Matějovským a Feninem byli minulým vedení svazu z národního mužstva vyřazeni poté, co po dubnové porážce se Slovenskem strávili noc v restauraci.

Bude Hašek hráče víc hlídat?

"Naprosto jim věřím. Ti, co jsou tady, tak si zaslouží reprezentovat. K minulosti se vracet nebudu. Ale jestli se něco stane, tak se nebojte, že bychom netrestali," podotkl.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze