Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jsme outsider, ale budeme se rvát

5 2003
Rotterdam - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Po vlhkém trávníku rotterdamského stadionu sviští bílé míče a prázdnými tribunami se nesou pokyny trenéra Františka Straky. V chladném večeru se fotbalisté Teplic připravují na čtvrteční utkání Poháru UEFA s Feyenoordem. "Vše přizpůsobujeme zápasu," vysvětluje kouč.

Zvláštní pozornost věnoval umělému osvětlení. Nejednou hráče během tréninku okřikl, aby zvedli hlavu a zvykali si na podmínky stadionu De Kuip.

"Sami hráči mi říkali, že v některých fázích letu se v tom světle míč skoro ztrácí. Musejí se na to adaptovat a speciálně to platí pro brankáře."

Straka také svěřence upozorňoval na vlhký trávník. "Aby to nedopadlo jako v Plzni, kde hráči v prvních minutách pořádně klouzali," bere si poučení z posledního ligového střetnutí.

Také záčátek zápasu je pro Teplické hodně netypický, utkání má výkop ve 20.45. "Středeční večerní trénink jsme posunuli na co možná nejpozdější dobu." I čtvrteční program je přizpůsoben začátku zápasu.

"Já sám jako hráč jsem pozdní začátky nenáviděl. Byl jsem netrpělivý, celý den jsem čekal na večer a pak uběhlo devadesát minut a bylo po všem," vrací se Straka do doby aktivní hráčské kariéry. "Ale určitě je pro nás daleko příjemnější hrát večer než ráno na Žižkově. Vůbec nemáte čas se před zápasem pořádně připravit."

To v Rotterdamu nehrozí, trenér Straka dbá na sebemenší detail. A vše směřuje k večernímu utkání, kdy čeká Teplice fotbalový svátek.

Budou hrát druhé kolo Poháru UEFA na stadionu, který je proslulý bouřlivým prostředím a jako jeden z mála v Evropě se pyšní pětihvězdičkovým hodnocením.

Pouze na takto oceněných stadionech se mohou hrát finále evropských pohárů. Jako loni finále Poháru UEFA, v roce 2000 na De Kuipu vyvrcholil evropský šampionát.

"Domácí jsou jasnými favority. My jsme totální outsider, nemáme tady co ztratit. Ale to neznamená, že nebudeme bojovat, naopak. Budeme se rvát," říká odhodlaně teplický kouč. "Poslední zápasy nám sice nevyšly, ale nastolili jsme správný trend. Mančaft ví, co chce a jde za tím."

Straka se nenechá rozptylovat informacemi z tábora soupeře o možných absencích. "Aby to nebylo jako v Kaiserslauternu s Lokvencem. U něj také říkali, že nemůže hrát a pak byl v prvním zápase v základní sestavě. A že se chtějí prosadit přes střed obrany? I v Kaiserslauternu říkali, že naše obrana je pomalá..."

A co ví o soupeři Straka? "Informace mám. Sice ne od Tomáše Galáska z Ajaxu, jak jsme původně chtěli, ale znám se s manažerem Vitessu Arnhem, takže toho určitě budu vědět dost."Najdete na iDNES.czmobilní verze