Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jsem na to hrdý, je to pro mě čest, říká Straka

12 2009
"Těžko se mi teď vyjadřuje, vím to necelou hodinu," říká nový kouč české fotbalové reprezentace František Straka. "Jsem překvapený a je to pro mě obrovská čest. Jsem na to hrdý."

Od koho jste se o svém jmenování dozvěděl?
Esemeskou mě o tom informoval svazový předseda pan Mokrý. Že jsem v hlasování dvanácti členů výkonného výboru dostal sedm hlasů.

Jde o jmenování pouze k červnovému přátelskému zápasu s Maltou?
Ano, je to zatím jen na Maltu.

Asi je zbytečné ptát se, zda byste byl ochotný převzít reprezentaci i na zbytek kvalifikace.
Samozřejmě, že bych do toho šel. Pokud bych tu příležitost dostal, udělal bych všechno, abychom se na mistrovství světa dostali. Jako velký závazek beru už i to, že národní mužstvo povedu proti Maltě.

Co podle vás rozhodlo, že jste byl proti očekávání jmenován právě vy?
Mluvilo se o mně jako o jednom z kandidátů už v minulých dnech, takže jsem ve hře nejspíš byl. A pak jsem taky přesvědčený, že mi hodně pomohla anketa v deníku Sport, v níž se český fotbalový národ přikláněl nejvíc právě ke mně.

Co vás čeká v nejbližších hodinách?
Nejspíš jednání ve strahovském sídle fotbalového svazu.

A předstoupíte před novináře na odpolední tiskové konferenci po jednání výkonného výboru?
To v téhle chvíli opravdu netuším. Uvidím, jak bude vypadat můj dnešní časový program. Čekám na telefonát ze Strahova.

Kdo je František Straka

František Straka byl dlouholetým hráčem Sparty, má 35 startů za národní mužstvo a hrál na MS v Itálii 1990. V roce 1988 zamířil do německého Mönchengladbachu, působil i v Hanse Rostock a Wuppertalu.

V Německu také začal s trenérskou kariérou a to ve Wuppertalu. Na jaře 2002 nastoupil jako asistent trenéra Františka Cipra v Teplicích. Po jeho odvolání se stal hlavním koučem.

Od března 2004 vedl Spartu, ale v prosinci byl odvolán, ač podzimní část první ligy vyhrál s devítibodovým náskokem; v základní skupině Ligy mistrů však získal jen bod za domácí remízu s Manchesterem.

Poté působil v německém druholigovém Ahlenu, v dubnu 2006 nastoupil v Plzni. Tým se mu podařilo v lize zachránit, ale poté odešel a nastoupil v Innsbrucku. V dubnu 2007 byl od rakouského týmu odvolán.

V srpnu 2007 se vrátil do české ligy, když po čtyřech kolech vystřídal v Českých Budějovicích trenéra Františka Cipra. V létě 2008 odešel do OFI Kréta, ale po půl roce v Řecku skončil. V květnu 2009 byl zvolen trenérem národního týmu Česka na jeden přípravný zápas s Maltou.Najdete na iDNES.czmobilní verze