Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jsem jen jedna jedenáctina Francie

16 2000
G e n v a l (Od našeho zvláštního zpravodaje) - - Tlačilo se kolem něho šedesát novinářů, sotva k němu pronikal vzduch. Uprostřed shromáždění hovořil Zinedine Zidane. "Musím přemýšlet, co říct. Moje slova jdou do celého světa, mají velkou váhu, nesmím je vypouštět bez rozmyslu," promluvil černovlasý chlapík a nepatrně se usmál.

Před dvěma lety jste Francii přivedl k titulu světových šampionů. Dokážete to i na mistrovství Evropy?
Tak především - Francie není Zidane. Já jsem jedna jedenáctina týmu. Dělej svoji práci pro tým, říkával mi před časem trenér Aimé Jacquet. Držím se toho, nejsem ten nejdůležitější, nejdůležitější je Francie.

Je Francie dost silná, aby vyhrála Euro?
Máme všechno, co jsme mít chtěli. Jsme mistři světa. Když předvedeme to nejlepší, co v nás je, nikdo nás neporazí. K tomu potřebujeme, abychom se cítili dobře. Nic víc.

Cítíte, že na mužstvo působí obrovský tlak zvnějšku?
S tím problémy nemám. Každý nám říká, že jsme favorité turnaje. Já odpovídám: Dobře, to beru. Žádná nervozita. Umíme hrát pod tlakem. Před dvěma lety jsme se naučili, jak na to reagovat.

Říká se, že Francie ztratila motivaci, když vyhrála mistrovství světa.
To je nesmysl. Kdo by nechtěl vyhrávat? Koho by to stále nehnalo vpřed? Existuje velká naděje, že budeme první tým v historii, který po mistrovství světa vyhraje i evropský šampionát. To je přece zajímavé, ohromně motivující.

Co vás osobně žene vpřed? Vítězství.
Strašně nerad vzpomínám na porážky, to mě ubíjí. Třeba ta poslední v italské lize. V posledním kole přišel Juventus o titul. Byl jsem dole, úplně vyčerpaný, naštvaný. Teď už se ale cítím výborně. Vlastně ještě nikdy jsem se v reprezentaci necítil tak šťastně a uvolněně.

Kdy proběhla ta změna?
Pomohl mi klidný týden s rodinou. Znovu jsem dostal chuť. A pak přišla příprava v Tignes. V Alpách jsem načerpal sílu, pomohl mi svěží horský vzduch.

Chcete být nejlepším hráčem Eura?
To přece není důležité. Důležitý je tým. Lidé říkají, že máme všechno nejlepší obranu, zálohu, teď i útok. Ale ano, proč by ne. Je to možné, ale jenom teoreticky. Vím, že máme velkou zbraň: chceme vždycky vyhrát.

Co vymyslíte na český tým?
Řeknu vám, že budeme velice nažhavení. Jen si stačí vzpomenout na semifinále před čtyřmi lety: krok od finále jsme prohráli na penalty. Máme co oplácet, odveta nás motivuje. Vím, Češi si nezasloužili proti Holanďanům prohrát a teď chtějí zvítězit. Ale my jsme lepší. Máme velké fotbalisty, kteří zároveň tvoří velký tým.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze