Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hezké město, fajn lidi, říká Chovanec o Krasnodaru, kde kdysi působil

15 2015
Vybaví si krásné město, příjemné lidi, ale i nepohodlné a náročné cestování, nebo napadení jeho hráčů při zápase venku. Fotbalový trenér Jozef Chovanec zná dobře prostředí v Krasnodaru, kde se "jeho" Sparta představí ve vyřazovací fázi Evropské ligy.

Chovanec před deseti lety vedl tehdy druholigový Kubaň Krasnodar. Sparta, za níž léta hrával, trénoval i působil v nejvyšších pozicích managementu, se v únoru utká s konkurenčním FK Krasnodar.

V době, kdy Chovanec po sezoně z Kubaně odešel, tak FK Krasnodar ještě neexistoval. „Sparta je pro mě mírným favoritem, na postup bych to viděl šedesát ku čtyřiceti procentům,“ říká Chovanec.

Opravdu Spartě tak věříte?
Má na to. Podle mě má slušnou šanci na postup. Kdyby nešla dál, byl bych zklamaný.

Jako její fanoušek byste byl jistě zklamaný i po vyřazení od věhlasnějšího soupeře, ne?
V létě Sparta sehrála vyrovnané zápasy s CSKA Moskva, postup v Lize mistrů si prohrála sama vlastní vinou, ne kvůli kvalitě soupeře. A CSKA je lepší než Krasnodar. Navíc Sparta má s poháry víc zkušeností.

Ale Krasnodar skončil ve skupině Evropské ligy před silným Dortmundem. To přece budí velký respekt. Souhlasíte?
I sparťanské výsledky budí respekt, vezměte si její zápasy se Schalke. Kdokoli postoupí v pohárech do jara, musí něco umět. Ano, souhlasím s tím, že Krasnodar má dobré mužstvo.

Jak na působení v Krasnodaru vzpomínáte? Na život, na město?
Hezké město, není to takové to typické ruské. Parky, pár kilometrů k Černému moři, příjemné klima, fajn lidi. Nemůžu říct nic špatného.

Vaše angažmá trvalo jen rok, protože jste do první ligy nepostoupili. Proč?
Hráli jsme o postup, ke konci soutěže se nedohrálo utkání v Machačkale, protože nám napadli hráče. Zápas se opakoval na neutrálním hřišti v Moskvě. Pak jsme měli hrát v Nalčiku. Ale zrovna tam došlo k teroristickým útokům a my jsme tam odmítli cestovat, báli jsme se. Tak to kontumovali v náš neprospěch a pak nám body chyběly. Já měl kontrakt jen na rok, takže jsem skončil.

Jaký byl v Krasnodaru o fotbal zájem?
Velký, na druhou ligu chodilo patnáct tisíc. Ale to cestování... Připadal jsem si jako v NHL, létali jsme ven na dva zápasy, pak hráli dvakrát doma. Vždycky jsem se těšil zpátky, Krasnodar vypadá úplně jinak než ostatní ruská města. A za těch deset let se to tam určitě ještě zlepšilo.

Sparťané se tam určitě netěší, přáli si atraktivního soupeře.
Kdo by si nepřál... Ale myslím si, že pro Krasnodar je to podobné. Když se jich zeptáte, tak pro ně Sparta taky nebude atraktivní.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze