Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tancoš o Berbrovi: Zajímá mě pouze sportovní rámec. A tam problém není

Josef Tancoš | foto: Karel Pešek, MAFRA

23 2013
Jako by seděl ne na jednom, ale rovnou na dvou sudech s dynamitem. Poslanecká sněmovna a fotbalový výkonný výbor, dvě třaskavé pozice Josefa Tancoše z Mostu. I proto, že je označován za stoupence kontroverzního funkcionáře Romana Berbra.

"Já ve výkonném výboru fotbalové asociace spolupracuji se všemi členy. Nedělám rozdíl, jestli je to ten, nebo ten," podotýká Tancoš, od letoška předseda Ústeckého krajského fotbalového svazu, který v asociaci nedávno obhájil post ve výkonném výboru, tedy v jakési fotbalové vládě.

Co to pro vás znamená?
V prvním období jsem byl dovolený na dva roky místo Milana Haškovce, který odstoupil. Teď mám klasický čtyřletý mandát a jsem rád, že jsem se do výkonného výboru dostal jako zástupce za Ústecký kraj. Jsem volený za Čechy, za okresy a kraje. Hlasů jsem dostal celkem dost, jsem spokojený.

Co máte na starosti?
Mládež jako takovou, což jsem dělal vždycky, to mě baví. Chodím na komise mládeže, prosadili jsme optimalizaci soutěží, aby byly zajímavější. Na další ročník snižujeme počet účastníků, chceme zápasy zkvalitnit. Zpřísníme podmínky pro využívání mládežnických středisek, jejich počet se sníží. Takže když teď klub tuhle značku dostane, bude to znamenat, že je skutečně na profesionální úrovni.

Ve výkonném výboru Fotbalové asociace České republiky jste spojován s Romanem Berbrem.
Jestli s někým dělám víc, s někým míň, to není podstatné. Jestli byl v StB, nebo nebyl, to nevím. Nikde jsem to nezjišťoval. Jeho kauza se zmedializovala do extrému, až tak, že je to mimo sportovní rámec. A právě ten mě zajímá, proto ve výkonném výboru jsem. Po sportovní stránce není žádný problém s Berberem spolupracovat, to je pro mě zásadní.

Jak ho tedy vnímáte?
On je samozřejmě kontroverzní. Je v řadě věcí celkem zásadový, je progresivní ve sportovní části. To je podstatné. Nechci ho hodnotit jako člověka. Neznáme se tak, že bychom se navštěvovali, vidíme se jednou za měsíc. Nemůžu říct, jestli je takový nebo makový. Ale je trošku svéráznější, to uznávám.

V čem?
Je v řadě věcí neústupný, přímočarý. Což se některým lidem nelíbí. Možná to někdy řekne nepříjemněji, než by bylo zdrávo.

Berete neoficiální rozdělení členů výkonného výboru 5:8 v neprospěch "Berbrovců"?
Ten poměr není odpovídající stavu fotbalu, protože každý zastupuje jinou složku. Neřekl bych, že se to dá takhle měřit. Zájmy profesionálního fotbalu jsou diametrálně jiné než zájmy okresů a krajů, než zájmy ČFL a divizí.

Krajské svazy ovládají rozhodčí, i v Ústeckém kraji mají drtivou převahu. Není to špatně?
Když se podíváte už na minulá vedení krajských svazů, ať u nás, nebo jinde, taky už tehdy byla možná polovička lidí ve výkonném výboru rozhodčích (ve skutečnosti v Ústeckém kraji žádný aktivní, tři bývalí - pozn. red.). Jenže právě oni jsou ti, kteří se o fotbal zajímají. Třeba ve středu na finále Severočeského poháru přišlo málo diváků, ale nejmíň polovina z nich byli rozhodčí. Jdou se na fotbal podívat a nemají žádné zájmy. Jen jediný, o fotbal jako takový. Nemyslím si, že k tomu mají jiné důvody. Fotbal je dnes normální. Vidím docela dost zápasů a řada věcí se přehání. Někteří funkcionáři a hráči možná svou neschopnost a neumění svalují na to, že se děje něco v zákulisí. Já bych hledal chybu hlavně v sobě.

Ale obraz fotbalu prostě dobrý není. Vždyť podnapilý fanoušek napadl i předsedu asociace Peltu.
Myslím, že společnost nemá dobrý obraz. Když se podíváte, jak prezidenta Klause někdo atakoval, byť kuličkovou pistolí... Společnost, když to přeženu, se trošku zbláznila. Začíná blouznit. Já myslím, že hodně dělají média. Už se ani nemůžete koukat v televizi na zprávy; samé násilí a nic pozitivního.

Liga jako profesionální soutěž se chce osamostatnit. Jste pro?
Snaha majitelů, kteří do toho dávají veliké peníze, je dlouhodobější. Ale jsou pro a proti. Otázka je, co ubližuje, nebo neubližuje fotbalu. To je na velikou analýzu.

Chtěl jste na výkonném výboru prosadit i odvolání trenéra Michala Bílka od reprezentace. Stále patříte mezi jeho odpůrce?
Já nebyl zásadní odpůrce, ale mně se nelíbila atmosféra kolem národního týmu. Řeknu kacířskou věc. Média reprezentaci pomohla tím, že vytvořila kauzu před valnou hromadou. Tolik se o nároďáku nemluvilo, tolik se do něj nepíchalo. A nakonec to prospělo, výkon proti Itálii nebyl špatný. Atmosféra byla diametrálně jiná. A možná i Bílkův pocit po zápase. Mně šlo hlavně o jeho chování k lidem, někdy možná neetické. Věřím, že teď i jeho výstup bude lepší.

Stále byste radši viděl na lavičce českého týmu někoho jiného?
Myslím, že se stejně v nejbližší době budeme bavit, že u týmu bude někdo jiný. Teď se udělal bod s Itálií, nahrál nám výsledek v Kodani, kde Dánové zkolabovali s Arménií. Uvidíme dál. Kdo tomu trošku rozumí, viděl, že se reprezentace snažila hrát ofenzivněji. Měla sice i horší pasáž, ale to mají všechna mužstva, která nejsou absolutní špičkou. Já byl z výkonu celkem spokojený a potěšilo mě, že i po výsledku 0:0 lidi tleskali, což se za poslední dva roky nedělo.

Dostane se česká reprezentace na mistrovství světa do Brazílie?
Byl jsem skeptik, ale porážka Dánska nám pomohla. V Itálii to bude těžké, Arménii a Maltu snad zvládneme. Jediný zásadní zápas bude v Bulharsku, rozhodne o všem.

Které vaše křeslo je víc horké. Poslanecké, nebo to fotbalové?
Fotbal se stabilizuje. Když nebyl předseda, zažil jsem, že jsme bojovali hodně s Moravou. Nikomu to neprospívalo. Možná se to promítlo i do reprezentace. Sice postoupila na Euro, to bylo perfektní, ale jinak nešlo o šťastné období.

A jak vnímáte vládní krizi, zatýkání, špehování, "trafiky"?
Po politické stránce byla otázka času, kdy to vybuchne, ta bomba tikala dlouho. Po lidské stránce to je trošičku neštěstí (případ Nagyové). Člověk se dozví víc z novin než z kuloárů. K pochybení došlo, ale právě po té lidské stránce.

Kvůli poměrům v politice se vzdal poslaneckého mandátu hokejista Jiří Šlégr. Jste překvapený?
Ne. Každý sportovec pozná, že v politice se řada věcí děje jinak než v běžném sportovním životě. Je otázka, nakolik se mu to zprotiví, že s tím může šlehnout. Myslím, že Šlégrovi se to zprotivilo.

Říkal, že se vrací do čistého prostředí sportu. A poslanci se mu smáli.
On sport jako takový není tak špinavý, nečistý. Řekl to hezky. A krásně odpověděl na reakci koaličních poslanců. Řada z nich využívá sport ke své propagaci. Prostředí je špatné taky díky té politice. Logicky se to přenáší seshora dolů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze