Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mohl spadnout, ale chtěl dát gól. Šural hrál nejlepší zápas v životě

Český fotbalista Josef Šural (vpravo) se snaží vyzrát na Lotyše Gintse Freimanise. | foto: Reuters

14 2015
Nic si nedělal ze slavných soupeřů, z padesátitisícového stadionu. Na tak velké zápasy sice záložník Josef Šural není zvyklý, ale v posledním utkání kvalifikace o fotbalové Euro proti Nizozemsku to nebylo vidět. Tahoun Liberce celý zápas domácí trápil, dal gól a přispěl k českému vítězství 3:2.

Jeho nejpovedenější okamžik přišel deset minut před pauzou, kdy zvyšoval na 2:0. Pěkně si obhodil stopera van Dijka a míč posunul za gólmana Zoeta. Umělecký dojem nemohlo pokazit ani to, že balon trefil bodlem.

„Bylo to tak,“ usmíval se. „Chtěl jsem střílet placírkou, ale ten hráč mě trochu zatáhl. Možná jsem mohl spadnout, třeba by z toho byla penalta, ale chtěl jsem dát gól. Tak jsem to zkusil aspoň tímhle způsobem.“

A vyšlo to. Hrál jste nejlepší zápas v životě?
Určitě. První gól v reprezentaci, na krásném stadionu, proti strašně silnému soupeři. Co víc si přát?

Cítil jste sám nervozitu z velkého zápasu, stadionu, fanoušků?
Nějaké velké zápasy už mám za sebou, ale s tím, co jsem zažil během tohohle dvojzápasu, se to asi moc nedá srovnávat. Úžasný pocit. Začali jsme se zbytečně velkým respektem, ale když to z nás pak spadlo, bylo znát, že se s nimi dá hrát.

Hrajete za Liberec, proti vám stáli hráči třeba z Manchesteru United. Jak jste to vnímal?
Na to během zápasu nemyslíte. Jestli hrají v Anglii, v Nizozemsku... To je ve chvíli, kdy jdete do souboje, jedno.

Byla z vás cítit velká bojovnost, odhodlání - zvlášť v porovnání se zápasem proti Turecku.
Před tímhle dvojzápasem trenér říkal, že máme šanci se ukázat. Já jsem se chtěl ukázat už proti Turkům, ale tady to asi vyšlo líp, když jsem dal gól a vyhrálo se.

V čem byl největší rozdíl? Co se v porovnání s utkáním proti Turecku změnilo?
Možná to bylo tím, že Turci vyloženě přijeli pro bod. My jsme nevěděli, jak se do nich dostat, byli jsme pomalí. Teď jsme hráli jinak, na brejky. Byl to úplně odlišný zápas.

Cítili jste, že je důležité napravit dojem?
Chtěli jsme. Vím, že se objevily spekulace, že jsme proti Turecku nehráli naplno, ale tak to nebylo. Prostě se to nepovedlo. Zápas jsme měli pod kontrolou, ale přišla penalta a nakonec jsme prohráli. Chtěli jsme to odčinit, což se povedlo.

V reprezentaci začínáte. Cítíte, že už jste zapadl do týmu?
Máme hodně zraněných, uvidíme, jak to bude dál. Ale cítím se tady teď dobře.

Co váš výkon může znamenat směrem k účasti na Euru? Jste blíž nominaci?
Je to ještě hrozně daleko, uvidíme na jaře, jakou budu mít momentální formu. Je pár hráčů, kteří... Ne, že by měli nominaci jistou, ale jsou jí velmi blízko. My ostatní se o to musíme poprat.Najdete na iDNES.czmobilní verze