Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dávám peníze. Ostatní ne, říká spolumajitel fotbalové Olomouce

Josef Lébr | foto: MF DNES

6 2016
Josef Lébr si poslední dva roky s fotbalovou Olomoucí moc radosti neužil. V první lize znovu po postupu bojuje jen o záchranu a nutně potřebuje tři kola před koncem sezony uspět v dnešním utkání na Dukle. Ale sportovní starosti jsou až druhotné. Zadlužený klub drží především jeho půjčky, i proto by přivítal, kdyby město odkoupilo Andrův stadion.

„Ovšem není to tak, že bych z toho dostal své peníze zpátky,“ říká spolumajitel Sigmy. V rozhovoru pro MF DNES také prohlásil, že bude chtít změny ve fungování akciové společnosti. „Není správné, že dávám do společného a ostatní ne.“

Je veřejným zájmem, aby fotbalový stadion koupilo město?
Většina měst to tak má, že vlastní stadion, protože to zajišťuje kontinuitu, ať je tam jakýkoli vlastník, že ten sport ve městě zůstane. I pro budoucnost klubu je to majetková stabilizace v tom, že to bude vždy stadion. Úvahy jsou dlouho, alternativ už bylo taky dost. Byl by to správný krok, je to tak všude, tak proč ne v Olomouci? Ale taková úvaha už je tady několik let.

Proč dosud zůstává u úvahy?
Mění se politická reprezentace, debatuje se o tom. Já už jsem slyšel za ty roky tolik názorů, že budu ve velkém očekávání závěrečné verze návrhu. Můžu mluvit za akciovku a my jsme přístupní čemukoli, co bude stabilizujícím prvkem.

Klub má dluhy, které lepí vaše půjčky. Je to pro vás možnost, jak dostat peníze zpátky?
To určitě ne, protože to není o tom, že město koupí stadion a z toho se zaplatí dluhy. Město převezme stadion a to, co zaplatí, se rozdělí na splátky, které se stejně utopí v provozu. Vůbec se nebavíme o tom, že se z toho zaplatí dluhy klubu. Dluží se mně a firmám, kde jsem vlastník, ale alternativu, že město koupí stadion a zaplatí se dluhy, nevidím moc nadějně.

Ale vítaná finanční injekce pro zadlužený klub by to přece byla.
Určitě v rámci financování klubu po dobu splátek. Ale teď je otázka hodnoty stadionu...

Tak. Na kolik se dá vyčíslit?
Ta škála je složitá. Ani se neodvažuji říct nějaké číslo. Je účetní hodnota, pak tržní. Z hodnoty stadionu se dá odečíst, co dávalo město do klubu. Nikdy nedávalo na provoz, ale vždy do infrastruktury. Tedy jen do stadionu. Jestli stadion celkově stál 400 milionů, a teď neberte ta čísla úplně přesně, město vložilo 90 milionů, tak ze 400 má 90 zaplaceno. Ale stadion nemá hodnotu 400, má hodnotu přibližně 200 a 90 má město zaplaceno. Ale to je polemika o hodnotě.

Prodej stadionu jako náplast na ztráty Sigmy

Olomoucká radnice uvažuje o tom, že od zadluženého prvoligového fotbalového klubu Sigma odkoupí Andrův stadion, aby zlepšila finanční situaci klubu, který se už delší dobu potýká s milionovými dluhy. V účetním roce 2014/15, jenž skončil loni v červnu, klesly výnosy Sigmy o více než polovinu. Zatímco v roce 2013/14 tehdy ještě prvoligová Sigma utržila 87,8 milionu korun, v roce následujícím po sestupu do druhé ligy to bylo jen 39,2 milionu. Ztráta hospodaření se v roce 2014/15 zvýšila z 6,6 milionu na 26,2 milionu korun. Sigma je ztrátová už pět let po sobě. Na konci účetního roku 2014/15 měla z předchozího období nahromaděnou ztrátu 98 milionů korun, která nebyla uhrazena. Na konci loňského června klub evidoval půjčky v hodnotě 57 milionů korun, přičemž 41 milionů pocházelo od podnikatele a akcionáře Lébra. Zhruba třetinu akcií klubu, jehož základní kapitál činí 273,5 milionu korun, vlastní město. Přibližně stejným podílem disponují Lébr a spolek SK Olomouc Sigma MŽ.

Když se v Ostravě prodávaly Bazaly, město zaplatilo 115 milionů korun. Ale s moderním Androvým stadionem to asi nejde porovnat, že?
Ale Bazaly už stovku dostaly do provozu – padesát každý rok. V Olomouci město dostávalo akcie za peníze, které dávalo do stadionu. Taky se musíme bavit o akciích.

Uvažoval jste, že ty své prodáte a přestanete už do zadlužené Sigmy dávat peníze? Pravda, nenapadá mě, kdo by je od vás v tuto chvíli odkoupil...
Obecně v Česku sedmdesát procent majitelů nebo spolumajitelů klubů by přivítalo někoho, kdo by to od nich koupil. Dám příklad: kdyby se pan Vaculík rozhodl, že v Jihlavě už nebude podporovat fotbal, tak tam fotbal dávno končí. Nebo v Dukle pan Paukner, to je to samé.

A pan Lébr v Olomouci? Na to jsem se ptal.
Já do toho zatím dávám peníze a čekám, co se stane. Pan Paukner to má jednodušší, je většinovým akcionářem, takže dává peníze víceméně do svého, ale já dávám do společného a ostatní ne. Takže to asi správné není. Po sezoně budu chtít, aby se vyřešila situace, aby na další sezonu už prostě bylo jasno.

Jak to mám chápat? Chcete akcie prodat, nebo spíš koupit, abyste byl většinovým vlastníkem?
Já bych to nespecifikoval. Už nechci mít takové to: budeme se domlouvat a možná se nedomluvíme. To už skončilo. Chci zkrátka jasně vědět, co bude. Nikoho nenutím nic dělat, to není ultimátum. Ale nemůžu žít ve stavu, kdy se říká: Možná se domluvíme, možná na něčem jiném, možná tak a možná jinak. To už ne. To trvá dva roky.

Brankář Olomouce Miloš Buchta dostává červenou kartu.

Brankář Olomouce Miloš Buchta dostává červenou kartu.

A dva roky vám nedělá radost ani Sigma na hřišti. Znovu jí hrozí sestup z první ligy.
Loni jsme postoupili s oběma mužstvy, tedy z druhé ligy do první a ze třetí do druhé. Vím, že když postupoval hokej, tak dostal za vzornou reprezentaci města odměnu. My postoupili s oběma týmy, ale odměnu jsme nedostali. Přitom druhá fotbalová liga má větší sledovanost než Buly. A z hlediska přínosu fotbalu? Když tady byl evropský šampionát do 21 let, tak se o Olomouci mluvilo hodně i v zahraničí. Zvedlo to zájem o město. Nemyslím, že děláme špatnou reprezentaci, ač nyní hrajeme na sestupové příčce.

Jenže Sigma si udělala takovou pozici, že první liga má být u ní samozřejmostí, reklamou pak evropské poháry, zatímco hokejová extraliga se vrátila do města po dlouhé pauze a fanoušci si váží už jen účasti.
Jasně, v tom je kousek pravdy, ale beru to tak, že by se mělo měřit všem stejně, že jo?

To ano.
Beru, že diváci na stadionu jsou super, že na Moru chodí. Ale druhý fakt je celková sledovanost. Když řeknete v Turecku Sigma Olomouc, tak si nevzpomenou na fabriku, ale řeknou: Jo, fotbal! Ale řekněte tam Mora Olomouc, kohouti Olomouc. Sestřihy naší fotbalové ligy se vysílají na Slovensku, v Rakousku, Rusku, Polsku. Ale sestřihy z hokeje?

Jak vidíte šance Sigmy na záchranu v lize?
Bude se bojovat až do konce. Je to obdobná situace, kterou jsem už zažil. Rozhodnou detaily. Tehdy v Liberci rozhodla tři minuty před koncem neodpískaná penalta na Chorého. Dodneška moc nerozumím tomu, proč nebyla odpískaná. Pouštěl jsem si to mockrát, ten zákrok byl jasně penaltový.

To i letos na jaře. Penaltu jste měli kopat proti Spartě i Slavii, ale sudí chybovali. Štve vás to?
Ano, ale nebrečím nad letošní sezonou. Doma se Spartou byla ruka jasná. Těžko se mi to hodnotí, ale myslím, že když jsme sestupovali, byli na nás rozhodčí celkově o dost přísnější. Kromě čtyř zápasů – Plzeň, Sparta, Slavia a v Jablonci – si letos na rozhodčí nemůžeme stěžovat. Se Slavií nás pískal mladý začínající rozhodčí, který pískal celkem slušně, ale neměl odvahu písknout penaltu. Ale jako úmysl bych to nevzal. Je to spíš otázka toho, proč nechají mladého nezkušeného kluka pískat tak důležitý zápas.

Autor:


Tabulka ligy

Známky

1,88

Matúš Kozáčik

Plzeň

1,93

Josef Hušbauer

Slavia

2

Jan Kopic

Plzeň

Góly

11

Michael Krmenčík

Plzeň

8

Stanislav Tecl

Jablonec

7

Milan Škoda

Slavia

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 16 15 1 0 34:5 46
2. SK Slavia Praha 16 9 5 2 27:7 32
3. SK Sigma Olomouc 16 9 5 2 23:10 32
4. FC Slovan Liberec 16 9 3 4 24:16 30
5. AC Sparta Praha 16 8 4 4 21:12 28
6. FK Teplice 16 6 5 5 20:17 23
7. Bohemians Praha 1905 16 5 7 4 15:14 22
8. FK Jablonec 16 5 6 5 21:20 21
9. Fastav Zlín 16 5 5 6 18:23 20
10. Dukla Praha 16 5 4 7 18:29 19
11. FK Mladá Boleslav 16 5 2 9 19:29 17
12. Zbrojovka Brno 16 4 3 9 12:23 15
13. MFK Karviná 16 4 2 10 16:25 14
14. 1. FC Slovácko 16 2 6 8 13:23 12
15. FC Baník Ostrava 16 2 5 9 21:32 11
16. FC Vysočina Jihlava 16 3 1 12 15:32 10

Najdete na iDNES.czmobilní verze