Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Blatter čelí silnému soupeři. Fotbalu chce šéfovat jordánský princ

BUDU KANDIDOVAT! Jordánský princ Ali bin Husajn oznámil, že hodlá kandidovat na prezidenta FIFA. | foto: Profimedia.cz

6 2015
O funkci prezidenta Světové fotbalové federace FIFA se uchází třetí kandidát. Zájem oznámil jordánský princ a nynější viceprezident Ali bin Husajn, který bude pro současného šéfa Seppa Blattera silným soupeřem. Podporuje ho totiž Evropa.

„Je čas, aby se do popředí dostal fotbal na úkor problémů ve vedení světového fotbalu. Titulky by měly být o fotbale, ne o FIFA,“ burcoval 39letý Bin Husajn. „Spousta lidí mi řekla, že je čas na změnu. Proto do toho jdu.“

Kandidaturu doposud oznámili současný šéf FIFA Sepp Blatter, nynější viceprezident Ali bin Husajn a bývalý zástupce generálního sekretáře FIFA Jérome Champagne.

Všichni tři musí do 29. ledna doložit, že je podporuje alespoň 5 z 209 členských národních asociací. Samotné „prezidentské“ volby proběhnou 29. května v Curychu v sídle FIFA.

Volby rozhodne Asie

Blatter se o vrcholnou funkci bude ucházet v pátém volebním období za sebou. Ale tentokrát bude mít silného protikandidáta.

Jordánského prince podporuje šéf Evropské fotbalové asociace Michel Platini. Bin Husajn tedy může počítat s mnoha hlasy z Evropy, což už je síla, o kterou se může opřít.

Ale ke zvolení to zdaleka nestačí. Blattera zase podporuje Afrika, která má podobný počet hlasů jako Evropa. Oba hlavní kandidáti tak budou soupeřit o podporu z jiných kontinentů. Podle tiskové agentury Reuters bude rozhodovat, kdo přesvědčí asijské delegáty.

Asie, kterou Bin Husajn ve FIFA zastupuje, přitom nejspíš bude ve volbách roztříštěná. Šéf Asijské fotbalové konfederace Salman bin Ebrahim je totiž spojencem současného prezidenta Blattera.

Pokud by na květnovém kongresu FIFA kandidovali Blatter, Bin Husajn i Champagne, v prvním kole by vypadl kandidát s nejnižším počtem hlasů. Ve druhém kole už by stačila podpora prosté většiny přítomných delegátů.

Zveřejněte zprávu ohledně korupce, prosazoval Bin Husajn

Bin Husajn je třetím nejstarším synem bývalého jordánského krála Husajna bin Talala. Narodil se 23. prosince 1975 a studoval v Jordánsku, Spojených státech a Velké Británii.

Od roku 1999 je šéfem Jordánské fotbalové asociace a v roce 2001 založil Západoasijskou fotbalovou federaci, která má v současnosti 13 členů (Bahrajn, Írák, Jordán, Kuvajt, Libanon, Omán, Palestina, Katar, Saudská Arábie, Sýrie, Spojené arabské emiráty a Jemen).

Od roku 2011 je viceprezidentem Asijské fotbalové konfederace a zároveň zastupuje Asii jako viceprezident FIFA.

V této roli jako jeden z mála členů výkonného výboru oficiálně prosazoval, aby FIFA zveřejnila (doposud neveřejnou) zprávu amerického právníka Michaela Garcii ohledně vyšetřování možné korupce při přidělování mistrovství světa 2018 v Rusku a 2022 v Kataru.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze