Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nepovedený žert? Cruijff do Vroutku nedorazil, řidič prý zabloudil

S TELEFONEM U UCHA. Tomáš Novotný jako organizátor turnaj ve Vroutku slíbil účast legendárních nizozemských fotbalistů. Jenže ti nedorazili a příběh jejich cesty zní hodně pochybně. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

25 2015
Detektivka, jak dostat nizozemské fotbalové velikány Johana Cruijffa a Dennise Bergkampa na malý turnaj v severních Čechách, se změnila v komedii. „Bludní“ Holanďané do Vroutku nezabloudili. Zabloudil totiž jejich řidič. Údajně.

Legendy světového fotbalu měly v sobotu ozářit 3. ročník vzpomínkového turnaje na počest Zdeňka Kováře, bývalého funkcionáře Blšan či Teplic, který zemřel tragicky při autonehodě. A všichni se na ně těšili. Na útulném stadionku přešlapovali fanoušci až z Jihlavy.

Josef Sádský, další z fotbalových nadšenců, kulil oči: „Kdyby přijel Cruijff, dostal bych kopřivku. Co znamená pro dnešní děti Messi, to znamenal pro nás on.“

Pořadatelský štáb pro hvězdy vyčlenil čísla, s nimiž dobývaly velké trofeje: pro Cruijffa čtrnáctku, pro Bergkampa desítku.

Cruijff s Bergkampem měli nastoupit za AK Blšany 94, trenér žertoval, že se budou muset snažit, aby se dostali do sestavy. „Cruijffovi připomenu, jak jsme vyklepli jeho Barcelonu ve dvaadevadesátém,“ smál se bývalý sparťan Roman Vonášek.

Turnaj ve Vroutku se hrál na počest Zdeňka Kováře, bývalého funkcionáře Blšan...

Turnaj ve Vroutku se hrál na počest Zdeňka Kováře, bývalého funkcionáře Blšan či Teplic.

I on tehdy na apríla 1992 pomohl k senzační výhře 1:0, slavnou Barcelonu tenkrát ve startovacím nultém ročníku Ligy mistrů vedl Cruijff coby trenér.

„A teď bude Cruijff zase koukat, až mu dá Vonášek jesličky,“ rozchechtal své spoluhráče další muž z týmu Fotbalové asociace České republiky.

Turnaj začal v 9.30, ale Nizozemci nikde, i když už měli být na místě. Pak jako předvoj dorazil jejich řidič, aby obhlédl trasu a stadion. Vracím se pro ně! zahlásil; za dvě hodinky měl být zpátky z Prahy, kde jsou na soukromé návštěvě.

Na turnaji si prý chtěli sami zakopat, když se o něm zmínil Tomáš Novotný, který se považuje za jejich přítele. „Doufám, že jsem jejich kamarád. Jak k tomu došlo, je osobní záležitost. Vztah je soukroměpracovní.“ Den předem jim prý dokonce zajistil letecký převoz jejich kopaček z Holandska.

Osmašedesátiletý Cruijff strávil nejlepší roky kariéry v Ajaxu Amsterdam a Barceloně. Vicemistr světa 1974 je trojnásobným vítězem Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy. Šestačtyřicetiletý Bergkamp načal kariéru také v Ajaxu, kde nyní působí jako asistent trenéra. Legendou je i v Arsenalu.

Odbilo poledne, město o šestnácti stovkách obyvatel na ně dál čekalo marně. Podle Novotného si vymínili konkrétního šoféra, kterého už znají a na kterého je spolehnutí. Sedmdesátník bez navigace a chytrého mobilního telefonu.

Momentka z turnaje ve Vroutku, který se hrál na počest Zdeňka Kováře, bývalého...

Momentka z turnaje ve Vroutku, který se hrál na počest Zdeňka Kováře.

Novotný hlásil, že cestou do Prahy řidiče zdržela jiná nehoda. Pak čekal, až hvězdy doobědvají. Nakonec kolem jedné odpoledne vyrazil do Vroutku. Kolona v Kolodějích, další komplikace. Pak další zácpa po havárii kombajnu s osobním vozem. Novotný s řidičem neustále telefonoval, nervózně přešlapoval. „Posouvají se, ale pomalu.“

Moderátor turnaje se ale divil: „Můj kluk do Prahy vyrazil hodinu po tom řidiči a už je dávno zpátky. A žádná kolona tam nebyla.“

Blíží se čtvrtá hodina odpoledne, turnaj pomalu končí. Další jobovka z řidičova vozu: Cruijff a Bergkamp prý už do Vroutku nechtějí, protože nečekali mediální pozornost. Zděsily se fotbalové celebrity zástupců pěti českých médií?

Kauza v Blšanech

Michal Hlaváč a Tomáš Novotný figurují i v případu sportovního areálu v Blšanech. Čtěte ZDE.

„V žádném případě to neotáčejte, když už, tak až tady u hřiště,“ křičí Novotný do mobilu. O novinářích řekl hvězdám sám, prozradil. Jejich účast chtěl utajit, jenže v pátek o ní informovala fotbalová asociace. Ovšem té dali echo organizátoři...

Poslední zpráva. Řidič, na kterého hvězdní Holanďané nedají pro jeho spolehlivost dopustit, údajně zabloudil. Jsem ve Svojetíně, patnáct kilometrů od Vroutku, tlumočí jeho slova Novotný. Cruijff a Bergkamp chtějí zpátky do Prahy. Klidně i taxíkem. „Oni se bojí s jinými šoféry jezdit... Kdybych tam poslal koně, už jsou dávno tady,“ čertí se ředitel turnaje Michal Hlaváč.

Příběh končí.

Novotný je buď zdatný mystifikátor á la Lukáš Kohout, anebo fakt velký smolař.

„Je mi líto, že to takhle dopadlo,“ hlesne. „Nechtěl jsem nikoho lákat na vzdušné zámky, nebyl to záměr. Omlouvají se s ohledem na stav našich silnic. Zklamání na mě musí všichni vidět... Mrzí mě to, věřím, že v budoucnu s nimi turnaj uspořádáme.“

Otakar Mestek jako vedoucí úseku neprofesionálního fotbalu na svazu říká: „Roman Vonášek byl pesimista: Tihle dva sem? Měl pravdu. Bylo by to fantastické, byli kousek odsud. Prý. My to nezařizovali, pořadatelům to nevyšlo organizačně, ale někde v republice jsou.“

Ředitel turnaje Michal Hlaváč „spojku“ Nizozemců hájí. „Tomáše Novotného znám dobře, žádnou habaďůru by neudělal. Dával jsem řidiči peníze na naftu, říkal jasně, že pro ně jede. Dokážu pochopit, že když zjistili, že turnaj nestihnou, chtěli zpátky do Prahy. Škoda to je, ale svět se nezbortí. Tenhle turnaj byl pro kamarády Zdeňka Kováře, kterých se sešlo strašně moc.“

Fotbalový veterán Jiří Skalický si měl s nizozemskými esy zakopat v dresu AK Blšany. Přišel o životní zážitek. „Byl to fór?“ ptá se teď.

Autor:


Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Dynamo České Budějovice 12 7 4 1 23:8 25
2. Fotbal Třinec 12 7 2 3 17:10 23
3. Slezský FC Opava 12 6 4 2 31:18 22
4. FK Pardubice 12 7 0 5 16:9 21
5. 1. FK Příbram 12 6 2 4 19:12 20
6. FK Olympia Praha 12 5 5 2 17:14 20
7. 1.SC Znojmo 12 5 3 4 15:18 18
8. FC Hradec Králové 12 4 5 3 15:14 17
9. FC Sellier & Bellot Vlašim 12 5 2 5 19:19 17
10. FK Viktoria Žižkov 12 4 4 4 20:19 16
11. FC MAS Táborsko 12 3 5 4 17:19 14
12. Baník Sokolov 12 4 2 6 14:17 14
13. FC Vítkovice 12 2 4 6 10:26 10
14. FK Varnsdorf 12 1 6 5 12:19 9
15. FK Ústí nad Labem 12 2 2 8 12:26 8
16. Frýdek - Místek 12 1 4 7 7:16 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze