Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jménům v Bílkově výběru rozumím, říká internacionál Táborský

Papadopulos (vlevo) si za české národní mužstvo zahrál zatím třikrát, Hubník pětkrát | foto: Stanislav PeškaČTK

13 2009
Kádr současného reprezentačního mužstva, s nímž nový kouč Michal Bílek odletěl na turnaj do Emirátů, vzbuzuje u mnohých rozpaky. "Pravda je, že jde o výběr abych tak řekl rozmanitý. Ale zároveň musím dodat, že těm jménům rozumím," říká fotbalový internacionál Vladimír Táborský.

Česko hraje v neděli s týmem Spojených arabských emirátů a ve středu s jedním z dvojice Ázerbájdžán - Irák.

"I kdyby neměli nejrůznější zdravotní potíže, určitě není zapotřebí prověřovat například Čecha, Rosického, Baroše a další zkušené hráče," míní bývalý reprezentant, který v pětaosmdesátém dovedl z trenérského postu k titulu Spartu.

Poraďte trenéru Bílkovi sestavu - ZDE

Podle Táborského lze devatenáctičlenný Bílkův kádr rozdělit na dva skupiny, přičemž ani do jedné nepatří s osmapadesáti reprezentačními starty Rozehnal.

"Jde o skupinu fotbalistů, kteří v minulosti nedostávali v národním mužstvo tolik šancí. Sem patří například Hubník, Necid, Pudil, Papadopulos a nejspíš i Matějovský," říká internacionál. "A právě tihle se budou snažit dokázat, že do národního mužstva patří."

Potom je zde skupina hráčů, kteří mají maximálně jeden, dva starty a úplní nováčci.

"Tady jde o hráče takzvaně neznámé, ale kdo se jen trochu zajímá o fotbal, moc dobře o nich ví. Jsou to talentovaní mladí fotbalisté, pro které je takováhle prověrka jednak dobrou příležitostí předvést se, a pak také motivací, aby na sobě dál pracovali."

Michal Bílek, trenér reprezentaceJestli jsou však opravdu zralí pro národní mužstvo, to se podle Táborského na turnaji v Emirátech ještě neukáže.

"Kvalita soupeřů totiž není na takové úrovni, aby naše hráče opravdu prověřila. Ale rozumím tomu tak, že kouč Bílek u nových hráčů spíš potřebuje poznat jejich přístup k zápasům, jak si v na hřišti v různých momentech počínají, jak takové situace řeší. A jistě si během soustředění a turnaje udělá i obrázek o jejich povaze a charakteru. Takže nadcházející zápasy především pro trenéra smysl mají," pokračuje Táborský.

České národní národní mužstvo začne další kvalifikaci, tentokrát na mistrovství Evropy 2012, až příští rok v září.

"V tom má Bílek velkou výhodu, proto taky teď zase až nezáleží na tom, s kým se jeho výběr poměří. Ale například už v březnu při přípravě ve Skotsku, zvučná jména v českém mužstvu chybět nebudou. To už bude  prověrka."

Pořád je však ještě ve hře přátelský zápas v Argentině 16. prosince, o tomto duelu za Atlantikem se stále jedná. V tom případě by opravdová prověrka Bílkova mužstva přišla ještě letos.Najdete na iDNES.czmobilní verze