Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jižní Afrika se chystá na fotbalový svátek. Co byste měli o MS vědět?

Snímek ze zápasu Španělsko Jižní Afrika. Španělé budou patřit k největším favoritům. | foto: Reuters

20 2009
Fotbalový světový šampionát v JAR už zná všech 32 účastníků. Co byste měli o mistrovství světa vědět?

1. Kdy a kde se MS koná? Mistrovství odstartuje ode dneška za 201 dní. Hrát se bude v devíti městech Jihoafrické republiky. Bude to turnaj od Johannesburgu k Johannesburgu, neboť v moderním velkoměstě turnaj 11. června vypukne a 11. července finálovým zápasem vyvrcholí.

Los šampionátu, v němž bude 32 účastníků nasazeno do osmi skupin po čtyřech, proběhne 4. prosince. Nejlepší dvě mužstva půjdou ze skupin do vyřazovacích bojů, které určí vítěze.

2. Jak vidět MS na vlastní oči? Pokud – vzdor absenci českého týmu – do dějiště MS vyrazíte, což se dá spojit s turistikou, je mnohem výhodnější letět do Afriky se vstupenkou v kapse. Zažádat o ni můžete na serveru www.fifa.com.

Už nyní je vyprodán třeba zahajovací a finálový zápas, stejně jako nejsou lístky na atraktivní týmy typu Brazílie či Anglie.

Nejlevnější vstupenka se dá sehnat za zhruba 1 500 korun, jednotlivec může žádat maximálně o 4 lístky na maximálně 7 utkání. Pokud váš pobyt nepřesáhne 90 dnů, nepotřebujete víza!

3. Bude tam bezpečno? Třeba Němci uvažují, že při každém pohybu mimo hotel a stadion budou oblékat neprůstřelné vesty... Nemá cenu zastírat: Jižní Afrika je jedna z nejméně bezpečných zemí mimo válečnou zónu, každý den je zde zavražděno přes 50 lidí.

Nedávno dokonce prezident Jacob Zuma podpořil chystaný zákon, který policistům umožní vystřelit na ozbrojené zločince jako první: "Mimořádný problém musíme řešit mimořádnými prostředky." Organizátoři však ujišťují, že během turnaje se není třeba bát, byť zvýšená opatrnost bude namístě. Při cestách autem se doporučuje držet se hlavních cest.

4. Kolik stadionů už stojí? Všech deset, jenže jen šest z nich je opravdu připraveno. Čtyři další jsou buď ve výstavbě, nebo se rekonstruují. I tohle může být vážný problém, neboť dělníci už několikrát vstoupili do stávky kvůli zvýšení platů. Kdekdo se obává, aby se některé zápasy neodehrály na staveništích.

5. Kdy se bude hrát? 13.30, 16.00 a 20.30. A kvůli časovému posunu si k tomu přičtěte jednu hodinu. Všechny zápasy odvysílá Česká televize (většinu živě). Mimochodem, v Jižní Africe nebude během šampionátu žádné horko, protože během evropského léta jsou tam teploty kolem 15 stupňů (a v noci jen 4).

6. Bude zastoupeno Česko? Velmi pravděpodobně ne. Národní tým kvalifikaci hrubě nezvládl, Bahrajn s trenérem Máčalou zakopl při posledním barážovém kroku proti Novému Zélandu a ani žádný z českých sudích není v elitní skupině, která dostane právo na šampionátu rozhodovat.

7. Kdo kromě Česka chybí? Z nejlepší dvacítky na světovém žebříčku se nepovedlo postoupit ještě Chorvatům (8.) a Rusům (12.). Velkou senzací je také propadák Egypťanů, kteří v posledních letech kralovali Africe. Ze slavných jednotlivců budou chybět třeba Ukrajinec Ševčenko, Kanouté z Mali, Mutu z Rumunska nebo Keane z Irska.

8. Kdo obhajuje titul? Itálie. Stárnoucí generace kolem Buffona, Cannavara, Pirla nebo Zambrotty má reálnou šanci na obhajobu, ovšem hlavním favoritem nebude.

9. Kdo je největší favorit? Španělsko. Kvalifikací prolétli úřadující mistři Evropy luxusním způsobem: 10 zápasů, 10 výher. Z posledních 44 zápasů prohráli jediný! Když ve středu nastoupili v Rakousku, v tanečním rytmu dokráčeli k výhře 5:1. K favoritům se řadí také Brazilci, Argentinci a Angličané.

10. Kdo bude hvězdou? Pokud by se opakoval rok 2009, bude hvězdou turnaje drobný Argentinec Messi. Ale nabízejí se i jiná prověřená jména. Cristiano Ronaldo (Portugalsko), Kaká (Brazílie) či Rooney (Anglie). Nebo vyletí někdo neznámý? Třeba Özil (Německo), Weiss (Slovensko), Krasič (Srbsko)...
Už za 201 dní to všechno začne.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze