Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jihoafričané dokončují pro mistrovství světa moderní stadion Fotbalové město

Stadion Soccer City čeká na dokončení. | foto: Siphiwe SibekoReuters

24 2009
Čtyři krásné stadiony v Jihoafrické republice v současné době hostí fotbalový Pohár FIFA, generálku na mistrovství světa 2010. Ten nejhezčí a nejkomfortnější, který bude hostit finále světového šampionátu, ovšem ještě není připravený.

Přezdívá se mu Soccer City (Fotbalové město) a rychlým tempem roste kousek za Johannesburgem, největším městem Jihoafrické republiky. Každým dnem na novém fotbalovém skvostu pracuje přes tři tisíce dělníků.

Jiný stadion na stejném místě stál už v roce 1989, ale kvůli pořádání mistrovství světa se rozhodlo o jeho zbourání a postavení nového. Stavět se začalo před dvěma lety, hotovo by mělo být letos v říjnu.

Stadion

Název: Soccer City
Otevření (předpoklad): říjen 2009
Kapacita: 94 000 diváků
Kapacita restaurace: 300 míst
Kapacita parkoviště: 15 000 aut
Cena: v přepočtu 7 miliard korun

"Až práce skončíme, na stadion bude hrdá nejen Jihoafrická republika, ale celý kontinent," pyšně řekl pro agenturu Reuters projektový manažer Rod Pearce. "Bude to příkladná ukázka, co tahle země dokáže."

Cena rekonstrukce stadionu, který bude mít kapacitu 94 tisíc diváků, se podle předpokladů vyšplhá v přepočtu na necelých sedm miliard korun.

"Proč bychom nemohli dokázat to, co ostatní země také zvládly? Tohle bude jeden z nejkrásnějších stadionů na světě a dalším generacím v Jihoafrické republice bude připomínat, že se tu v roce 2010 uskutečnilo mistrovství světa."

Jihoafričané si možnosti pořádat mistrovství světa náležitě váží. Výsledek každého utkání na šampionátu, které se odehraje na novém stadionu, se nastálo objeví na speciálním obložení, které architektonický skvost kryje.

Soccer City bude dějištěm finálového zápasu světového šampionátu, navíc bude na stadionu mistrovství také zahájeno. Celkem se zde odehraje osm zápasů.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze