Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Jihlavě září fotbalová kometa: Tecl dal za osm kol sedm gólů

25 2012
"Hej, hoši, a kdo bude nosit brány?" Když se při jihlavském tréninku ozve tenhle trenérův pokyn, otočí se skupinka bažantů a všichni svorně kráčejí přenést branky. Bývá to zaběhnuté pravidlo v každém fotbalovém týmu, že nejmladší pomáhají víc. Jenže co mezi nosiči dělá jihlavský kapitán Stanislav Tecl?

"Věkem do té skupinky patří, takže ví, co se sluší a patří. Standa si nehraje na hvězdu. Nereptá a vnímá svoje povinnosti," říká trenér František Komňacký. Nepopsaný mladý muž, kterému je čerstvě 22, drží po osmi odehraných kolech tři ligová nej.

Nejlepší střelec (spolu s olomouckým Michalem Ordošem). Nejmladší kapitán. Nejzářivější kometa.

Nováček z Jihlavy se sice o víkendu ztrapnil porážkou 1:5 v Brně, přesto Tecla nešlo přehlédnout. Vstřelil krásný gól hlavou, urputně se pral, hecoval ostatní, aby se probrali z letargie, a nevzdával se. To je jeho styl – neustoupit před překážkou.

Talentovaného kluka z Herálce vytáhl do jihlavského áčka trenér Marko už v sedmnácti, za další dva roky si jej dokonce vyhlédla Slavia.

I když během půlročního hostování vyběhl všehovšudy ke čtyřem zápasům, vrátil se do Jihlavy psychicky odolnější.

"Poznal jsem, jak se dělá velký fotbal. Byla to pro mě hodně užitečná škola," vzpomíná.

V minulé (ještě druholigové) sezoně nastřílel 12 gólů a svůj kulomet zatím neodložil ani v nejvyšší soutěži. Během osmi kol vstřelil sedm gólů: "Snad bude moje letní pohádka pokračovat i na podzim." Proč by taky měla Teclova pohádka končit? Sílí naopak hlasy, že po Davidu Lafatovi dorostl ligovému fotbalu další výjimečný střelec.

ROZHODUJÍCÍ CHVÍLE. Stanislav Tecl z Jihlavy (vlevo ve žlutém) posílá míč do

ROZHODUJÍCÍ CHVÍLE. Stanislav Tecl z Jihlavy (vlevo ve žlutém) posílá míč do sítě Olomouce a stanovuje konečný výsledek na 1:1.

SOUBOJ KAPITÁNŮ. Jihlavský Stanislav Tecl (ve žlutém) si kryje míč před Alešem

SOUBOJ KAPITÁNŮ. Jihlavský Stanislav Tecl (ve žlutém) si kryje míč před Alešem Škerlem z Olomouce.

"Ano, ti dva jsou si docela podobní," přikyvuje trenér Komňacký, pod nímž zářil Lafata v Jablonci a teď také Tecl v Jihlavě. "Oba jsou v pokutovém území hladoví po gólech, s tím se člověk musí narodit. Ač nejsou nijak zvlášť vysocí, mají chuť podstupovat souboje, jsou poctiví při tréninku a mají přirozenou autoritu. A pozor, oba zůstávají skromní."

V čem se liší? Tecl je rychlejší a má svalnatější figuru, Lafata si umí líp zpracovat dlouhé míče a zdobí ho excelentní řešení finální fáze.

Když začal Tecl ochutnávat fotbal mezi jihlavskými dospělými, měl vedle sebe podobně talentovaného parťáka. Chodili spolu na tréninky, učili se na truhláře, a hlavně stříleli gól za gólem. Čekalo se, co z chlapců ošlehaných nekompromisní Vysočinou vyroste. Matěj Vydra to zatím dotáhl dál: už má za sebou i premiéru v národním dresu.

Stanislav Tecl si vysloužil první nominace do reprezentační jedenadvacítky. Před dvěma týdny proti Walesu stihl dva góly během šesti minut a pak nevěřícně vyprávěl: "Připadám si trochu jako ve sci-fi filmu." Ne, žádné sci-fi to není, mladičký jihlavský kapitán prožívá nejkrásnější část kariéry. "Ale může být i líp. Standa má skvěle našlápnuto," tvrdí trenér Komňacký.Najdete na iDNES.czmobilní verze