Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jestli zaplatí, to si Ujfaluši rozhodne sám

Tomáš Ujfaluši a Tomáš Rosický - Dva Tomášové: Ujfaluši (vlevo) přebírá kapitánskou pásku od Rosického v závěru říjnové kvalifikace Česko - San Marino 7:0. | foto: Radek PetrášekČTK

14 2006
Praha - Poprvé vyběhne k mezistátnímu zápasu s kapitánskou páskou. Ve středu se v Praze na Letné hraje přátelské fotbalové utkání Česko - Dánsko a domácí obránce Tomáš Ujfaluši si tentokrát pásku navlékne ještě před výkopem. "Párkrát už jsem kapitána dělal, ale to jsem pásku vždycky dostal od někoho, kdo šel právě ze hřiště," říká osmadvacetiletý reprezentant.

Kapitán českého mužstva záložník Tomáš Rosický i jeden z jeho zástupců brankář Petr Čech jsou zranění. Role oficiálního vůdce mužstva tak padá na dalšího zástupce Ujfalušiho.

"Protože budu mít pásku poprvé od začátku zápasu, čekám, že někdo ze spoluhráčů přijde s tím, abych za to zaplatil zápisné," poznamenává Ujfaluši pobaveně. "Jenže pokladníkem národního mužstva jsem právě já, tak asi nikdo s nich s tímhle nápadem nepochodí."

Vzápětí Ujfaluši rozvádí, jak si na podobné příležitosti vede speciální deník.

"V té knize jsou různé kolonky, za co se platí a kolik. Třeba první start za nároďák, první gól a tak podobně. Naposled tam přispíval Tomáš Rosický po volbě kapitána," líčí Ujfaluši. "A je docela zajímavé, jak tam ty různé roztodivné kolonky přibývají. Většinou se rodí, když jedeme autobusem. Ale teď si na nějakou takovou kuriózní kolonku fakt nevzpomínám."

Poplatek za první nástup v kapitánské roli v Ujfalušiho pokladní knize prý chybí. A co s tím tenhle fotbalový pokladník udělá?

"No, ještě nevím, popřemýšlím o tom. Ale uznejte, že kdybych do knihy tenhle poplatek zanesl, tak bych byl sám proti sobě," směje se Ujfaluši na celé kolo.

Toto účetnictví je v případě národního jednoduché: vedou se příjmy a výdaje.

"Ty výdaje, to jsou třeba společné nedělní obědy. Tedy dny, kdy máme po sobotních zápasech jen lehký dopolední trénink a pak většinou volno. Dáme se dohromady a vyrazíme na nějaké příjemné posezení. Nebo z toho kupujeme dárky pro různé oslavy, nejvíc na narozeniny. Naposled to byl svatební dárek pro Honzu Poláka."

Kolik právě na tomto fotbalovém účtu je, to ví Ujfaluši úplně přesně.

"Ale doufám, že na mně nebudete chtít, abych to zveřejnil. To je přece jen a jen naše věc," říká pokladník české reprezentace napůl žertem, napůl vážně.

Zástupce kapitána se kvůli středečnímu zápasu pochopitelně volit nebude. Kdyby šel totiž ze hřiště ještě před závěrečným hvizdem, Ujfaluši moc dobře ví, komu by pásku předal.

"Pro mě je dalším na řadě jednoznačně Marek Jankulovski," řekl důrazným hlasem. "Právě společně s ním musíme popřemýšlet, co koupíme k narozeninám trenéru Brücknerovi." Český kouč měl právě toto pondělí sedmašedesát.

Kapitánská páska na rukávě nebude na hřišti pro Ujfalušiho znamenat žádnou změnu.

"Snad jenom v tom, že si těsně před zápasem potřesu rukou s rozhodčími a s dánským kapitánem. Při zápase to pak bude jako vždycky. Na hřišti přece nemluví jen kapitán, podle momentální situace si zakřičí kdokoli. Já přece v obraně taky nemlčím jen kvůli tomu, že má někdo ze spoluhráčů pásku," uzavřel Ujfaluši.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze