Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jen fotbalová horečka snaživé Korejce nezasáhla

30 2002
Soul - Luxusní auto Hyundai, dva a půl milionu korun a jako bonus ohromnou prestiž u celého národa může získat každý z jihokorejských fotbalistů. Stačí k tomu udělat jediné: poprvé v historii postoupit ze základní skupiny. "Proto jsem tady já," říká nizozemský trenér Guus Hiddink. On má za postup slíbeno zhruba 35 milionů. Když přijel Hiddink loni v srpnu do Drnovic k přátelskému zápasu, honil tam hráče ještě den před zápasem. Nezvykle vysoké tempo, ve kterém hráči trénovali, šokovalo. Korea však o den později vyhořela a z Česka si odvezla pět gólů.

Nedávno mužstvo dostalo moderní autobus, který má satelitní příjem. Jezdí s ním na soustředění a nenechává se rušit. Trenér hráče zavřel do tréninkového centra, sám odmítá rozhovory.

Hiddink jde svou cestu: k rychlosti, kterou mají Korejci vrozenou, přidal agresivitu a zarputilost. "Chlapce z toho trochu pálí svaly, ale už jen trénink jim dokazuje, že se zlepšují."

Korea je na mistrovství světa popáté v řadě, teď bude mít ku pomoci domácí prostředí. Už dávno jsou v prodeji vlaječky pro fanoušky, stanice metra jsou polepené plakáty fotbalových hvězd v nadživotních velikostech.

Jenže jeden závažný jev stále chybí: fotbalová horečka. Před několika týdny se rozjela sezona v baseballu, na stadionech bylo vyprodáno a zápasy přenášela televize. Když začala sezona ve fotbale, někde nepřišlo ani pět tisíc lidí. Baseball je národní sport, fotbalu se fanoušci teprve učí porozumět.

"Ale třeba přijde velký fotbalový boom," přemítá Han Sik Park z korejské ambasády v Praze. Turnaj bude slavnostně zahájen 31. května v Soulu, město už je uklizené, čemuž pomohly čety vojáků i dobrovolníků. Deset nově postavených moderních stadionů se třpytí do dálky.

"Už máme všechno do detailu připravené," hlásí organizační výbor turnaje. Mezinárodní fotbalová federace FIFA si chválí korejskou pečlivost. Šéfové byli na inspekci a pro všechno měli jediný výraz: excelentní. "Stadiony pro mistrovství jsou jako z jiného světa. Budou drahocenným dědictvím pro budoucnost," vzletně prohlásil na tiskové konferenci Peter Velappan, koordinátor z FIFA.

Jenže všechnu krásu může zablátit nejhorší scénář turnaje, pokud Korea vypadne už ve skupině. Trenér Hiddink si to nepřipouští, Portugalsko, Polsko a USA nejsou soupeři k neporažení.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze