Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jedinečný střelec Cristiano Ronaldo se představuje

Cristiano Ronaldo z Manchestru United se raduje z gólu. - Manchester United - Tottenham. | foto: Reuters

7 2009
Portugalský reprezentant Cristiano Ronaldo ve službách Manchesteru United opět šokoval fotbalovou Evropu. Jeho gól v Lize mistrů z přímého kopu do sítě Arsenalu byl vskutku jedinečný!

Překvapí vás možná, když kouzelník vytáhne z klobouku králíka. Ale když vytáhne ovci, budete v šoku. Nějak tak je to s Ronaldovými přímými kopy.

Nejde ani tak o to, že jimi dává spoustu gólů, ale o to, jakým je dává způsobem.

Jeho dalekonosná střela v úterním semifinále Ligy mistrů se ve velké rychlosti zvedla do výše, ve stejné rychlosti se zlomila směrem dolů a spadla do sítě.

Byl to druhý gól Manchesteru a vlastně tím rozhodl o postupujícím. "Ronaldo byl fantastický, udělal rozdíl mezi oběma týmy," prohlásil nadšeně kouč úspěšného mužstva Alex Ferguson.

Ronaldův trik neumí nikdo

Před úterním přímým kopem se Portugalec choval jako před každým jiným: široce se rozkročil, zpod svraštěného obočí hypnotizoval prostor před sebou, rozběhl se a pak... Co udělal pak, to už nikdo neví.

Neodhalitelný zůstává trik, s nímž Ronaldo vyrábí jeden unikátní přímý kop za druhým.

"Rád bych se od něj přiučil, ale nejde to," přiznává liberecký záložník Petr Papoušek, který střílí hodně gólů ze standardek v české lize. "Nemůžu přijít na to, jak to dělá."

RONALDOVA PARÁDA V ZÁPASE S PORTSMOUTHEM


Recept zůstává Ronaldovým tajemstvím, známý je jen výsledek. Dokonalost  záhady zvyšuje fakt, že ji Ronaldo dělá světu na očích: jeho kop si můžete rozfázovat podle libosti, stejně nepřijdete na to, co za ním vězí.

Tím spíš, že sám mistr jen prozradí: "Střely touhle technikou jsou má silná stránka. I proto, že se jim poctivě věnuji na tréninku."

Zkušený útočník Luděk Zelenka se aspoň částečně snaží přijít na fígl hvězdy: "V první řadě musí mít strašně rychlý švih, což bude zřejmě vrozená svalová záležitost. Balon pak trefuje přímým nártem trošku pod balonem, to je vlastně ragbyový pokus. A dál? Dál nevím. Koukám na to s otevřenou pusou."

Gólman může leda zatleskat

Jisté je, že dráha míče je po úderu Ronaldovy kopačky nevyzpytatelná. Brankář Arsenalu sice možná v úterý lehce zaváhal, jenže likvidovat střelu s bezmála neodhadnutelnou dráhou by i bez toho bylo velmi komplikované.

"Když Ronaldo přímák trefí, může brankář leda zatleskat," prohlásil jednou Petr Čech, brankář Chelsea.

Komentoval tehdy nejlepší kousek Ronaldovy hitparády, loňský lednový přímý kop proti Portsmouthu.

Z rány kousek před šestnáctkou zvedl balon přes zeď do výše, jinému by rána prosvištěla dva metry nad břevnem. Jinému ano, Ronaldovi zapadla do horního růžku brány.

Člověk má chuť říct úžasné a ještě se omluvit, že nenašel vzletnější slovo. "Víte, co je pro mě ještě úžasnější? Že z devadesáti pokusů trefí pětaosmdesátkrát branku. To je rarita," všiml si Zelenka.

Papoušek: Nikdo neví, jak to dělá, Takže se to nedá naučit

V seznamu nemožností, jichž normální smrtelník nemůže dosáhnout, mohou standardky výjimečného fotbalisty klidně figurovat. Potvrzuje to i Petr Papoušek, záložník fotbalového Liberce, jenž s úsměvem přiznává: "Občas, když se na tréninku někomu z nás povede parádní rána, křičíme, že jsme jako Ronaldo."

Petr Papoušek V čem jsou pro vás Ronaldovy kopy tak kouzelné?
Už jen v tom, že skoro každým kopem trefí bránu. A všechny musí zaujmout styl, jakým je kope.

Popište ho, prosím.
Vlastně nevím, jak to dělá. Před kopem roztáhne nohy, je na něm vidět maximální soustředění. Pak do míče kopne nártem, kdo ví, jak přesně. Trik bude asi v náklonu nártu, ale takhle detailně to nikdo nevidí. Takže se to ani nedá naučit.

Má to Ronaldo vrozené?
Natrénovat se dá hodně, ale určitou část těchto schopností v sobě musí mít od narození.

Myslíte, že se brankáři bojí jeho přímých kopů předem?
Myslím, že ano. Podle mě stála tahle obava zčásti i za gólem, který dostal v úterý Almunia z Arsenalu. Vždycky, když se Ronaldo k přímáku staví, dopředu se těším, jak ho zahraje.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze