Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jedenadvacítku čekají v baráži Švýcaři

13 2003
Frankfurt - Fotbalová reprezentace do 21 let se v baráži o postup na mistrovství Evropy utká ve dvojzápase se Švýcarskem, semifinalistou loňského šampionátu. Obhájce zlata z loňského roku začne baráž v sobotu 15. listopadu na hřišti soupeře, odveta je na pořadu o tři dny později v Uherském Hradišti, nebo v Ostravě. "Je to přijatelný los," řekl kapitán týmu Jan Polák.

Čtvrt hodiny po losu jedenadvacítek se v kongresovém centru na frankfurtském letišti se losovala baráž pro evropský šampionát v Portugalsku.

Nizozemsko, soupeř české reprezentace v evropské kvalifikaci, se ve dvojzápase utká se Skotskem. Los dál svedl proti sobě tyto soupeře: Chorvatsko - Slovinsko, Lotyšsko - Turecko, Rusko - Wales a Španělsko - Norsko. Favorité se tak vzájemným zápasům vyhnuli.

První zápasy se hrají 16. listopadu, odvety o tři dny později. Vítěz každé dvojice postoupí na závěrečný turnaj.

Jistou účast si vybojovaly Francie, Dánsko, Česko, Švédsko, Německo, Řecko, Anglie, Bulharsko, Itálie a Švýcarsko.

A jak je los komentován? "Netěší, že v listopadu náš v Norsku čeká zmrzlé hřiště a sníh," posteskl si španělský kouč  Iňaki Saez.

Nizozemci jsou spokojeni. "Týmy z britských ostrovů nám sedí. Proti Skotsku se můžeme prosadit naším stylem," poznamenal nizozemský záložník Mark van Bommel. Navíc kouč Dick Advocaat skotské prostředí zná dokonale, protože dlouho působil v Glasgow Rangers.

Zklamán byl Aleksandrs Starkovs,  trenér senzaze z Lotyšska. "Turci jsou určitě lepší než Švédsko. Budeme to mít strašně těžké," řekl. Lotyšsko s Tureckem ještě nikdyx nehrálo.

Velšský trenér Mark Hughes si pochvaloval, že odvetu hraje jeho tým doma. "Je to určitě výhoda."

Jedenadvacítky hrají i o olympiádu

Také osm vítězů z baráže jedenadvacítek postoupí na závěrečný turnaj. Navíc čtyři semifinalisté si vybojují i účast na olympijských hrách v Aténách. "Nechci říkat, jestli je los dobrý, nebo špatný. My na mistrovství Evropy prostě chceme za každou cenu, tak si musíme se Švýcarskem poradit," řekl trenér Lička, který se losování ve Frankfurtu zúčastnil.

Česká jedenadvacítka zatím v obou posledních barážích uspěla, před čtyřmi roky zdolalo Řecko a na šampionátu na Slovensku pak vybojovala stříbrné medaile. Postoupila na olympiádu v Sydney, kde však vypadla ve skupině.

Před dvěma lety mužstva kolem Vachouška, Voříška, Skácela, či Lukáše Zelenky postoupilo v baráži přes Chorvaty a na šampionátu ve Švýcarsku triumfovalo. Domácí tým, dnešní soupeř Čechů, prohrál v semifinále s Francií.

"A co jsem tak slyšel, tak letos mají mužstvo ještě lepší," poznamenal Polák, který byl v kádru reprezentace u obou vítězných baráží. "Bude to pro nás hodně těžké, ale postoupit bychom snad měli."

Pro los týmů do jedenadvaceti let byla šestice s nejlepší bilancí z deseti vítězů základních skupin nasazena do jednoho koše a jejich soupeři vzešli ze šestice postupujících ze druhých míst ve druhém koši. Narazit na sebe ale nemohly týmy, které se potkaly už ve skupině.

Zbývající čtyři vítězové skupin, mezi kterými byli i svěřenci Wernera Ličky, byli ve třetím koši a los z nich sestavil barážové dvojice. Češi tak mohli narazit ještě na Chorvaty či Skoty. "Švýcaři se mi zdají nejpřijatelnější," dodal liberecký liberecký záložník.

"Myslím si, že mezi těmito týmy v kvalitě velký rozdíl není. Ale co se týče fotbalového pojetí, tak určitě ano. Švýcaři jsou ovlivněni fotbalem italským, německým a francouzským," podotkl Lička.

Barážové dvojice o postup na mistrovství Evropy do 21 let: Německo - Turecko, Portugalsko - Francie, Dánsko - Itálie, Srbsko a Černá Hora - Norsko, Bělorusko - Polsko, Švédsko - Španělsko, Švýcarsko - Česko, Chorvatsko - Skotsko.
První zápasy 14. a 15. listopadu, odvety 18. a 19. listopadu.

Barážové dvojice o postup na mistrovství Evropy: Lotyšsko - Turecko, Skotsko - Nizozemsko, Chorvatsko - Slovinsko, Rusko - Wales, Španělsko - Norsko.
První zápasy 16. listopadu, odvety 19. listopadu.

Omluva čtenářům: v první verzi článku jsme chybně uvedli, že jedenadvacítka bude hrát barážovou odvetu v Teplicích. Správně je, že se o místě konání zápasu rozhodne mezi Ostravou a nový stadionem v Uherském Hradišti.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze