Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jedenadvacítka hraje také o olympiádu

9 2003
Raabs - Českou fotbalovou jedenadvacítku čeká v pátek zápas roku. Ve Waidhofenu se od 16 hodin utká s domácím Rakouskem a vítězství by jí zajistilo postup z prvního místa skupiny do listopadové baráže, z níž vzejde osm nejlepších týmů pro závěrečný turnaj mistrovství Evropy této věkové kategorie. V tomto kvalifikačním cyklu je však ve hře i účast na olympijských hrách v Aténách, kam se probojují tři nejlepší mužstva z evropského šampionátu.

Trenér Werner Lička musel ze soustředění poslat domů dvojici obránců Vidlička, Schuster, jimž se nepodařilo doléčit zranění z ligové soutěže. "Ale naše plány to v podstatě nenarušilo, pořád ještě mám k dispozici devatenáct hráčů, což je dostatečný počet," poznamenal kouč ještě před odjezdem do Rakouska.

Vypadnutím zmíněných zadáků sice jedenadvacítka přišla o dvě opory, ale Lička má z čeho vybírat. "Odpovídající náhrada za tyhle dva existuje," řekl trenér. "Také proto jsem pro všechny případy už předem požádal o uvolnění Hübschmana z reprezentačního áčka."
 
Dnes už je tým v rakouském Raabsu, kde se na důležité utkání připravuje. Dopoledne byla na programu instruktáž u videa, při níž Lička upozornil na soupeřovy silné zbraně.

"Zároveň jsme si řekli, co všechno by na Rakušany, které jsme v dubnu doma porazili, mělo platit i tentokrát. Ale vzhledem k důležitosti zápasu si taktické záměry necháme pro sebe," poznamenal.

Odpoledne čeká jedenadvacítku trénink v nedalekém Waidhofenu, kde se zápas v pátek hraje. "Samozřejmě, že naším jednoznačným cílem je vyhrát," prohlásil kouč Lička. "Přestože do baráže můžeme projít i z druhého místa, chceme ve skupině skončit první."

Werner Lička má k dipozici následujících devatenáct fotbalistů:

brankáři Laštůvka (Ostrava), Patrik Kolář (Teplice), Lejsal (Reggina); obránci Křap (Brno), Hübschman (Sparta), Koubský (Zlín), Bureš (Synot), Hudec (Olomouc), Besta (Ostrava); záložníci Kobylík (Štrasburk), Polák (Liberec), Plašil (Monako), Martin Kolář (Anderlecht), Trojan (Schalke); útočníci Slepička (Liberec), Mario Lička (Ostrava), Lafata (Č. Budějovice), Svěrkoš (Mönchengladbach), Fořt (Slavia).

Do listopadové baráže o osm míst na mistrovství Evropy postupují první týmy ze všech deseti kvalifikačních skupin a dalších šest celků s nejlepší bilancí na druhých místech. Nejlepší mužstva z druhých míst přitom určí redukované tabulky, do nichž se druhému celku budou započítávat výsledky s prvním, třetím a čtvrtým týmem konečné tabulky.

Jestliže Česko v posledním kvalifikačním utkání v Rakousku zvítězí, skončí ve skupině první se stejným bodovým ziskem jako Bělorusko. Pro Ličkův tým by však mluvila lepší vzájemná bilance právě s Běloruskem.

K jistému postupu z druhého místa stačí díky uhraným bodům i remíza, při prohře už nebudou mít čeští reprezentanti osud ve svých rukou. Jejich celkový výsledek se bude porovnávat s druhými týmy z ostatních kvalifikačních skupin.

Z prvního místa už mají postup zajištěn celky Francie, Polska, Španělska, Turecka, Chorvatska a Švýcarska. Na dobré cestě k prvenství ve skupině jsou vedle Česka také týmy Itálie, Skotska a Norska.

Mistrovství Evropy jedenadvacítek proběhne příští rok od 27. května do 8. června, dějiště zatím není určeno, protože se čeká, které celky na šampionát postoupí. Pokud mezi postupujícími bude Česko, má vedle dalších uchazečů zájem o uspořádání tohoto mistrovství Evropy i domácí fotbalový svaz.

Dosavadní zápasy českého týmu

Moldavsko - Česko 0:2 (0:1)
Branky: 27. a 63. Bureš.
Česko: Laštůvka - Živný, Šustr, Koubský, Bureš - Plašil (90. Hrdlička), Sivok, Polák, Šírl (79. Musil) - Pešír, Jun (74. Slepička).

Česko - Bělorusko 3:0 (1:0)
Branky: 5. Koubský, 69. Plašil, 75. Schuster.
Česko: Laštůvka - Živný, Schuster, Koubský, Bureš - Sivok (56. P. Besta), Plašil, Polák, Šírl (64. Musil) - Slepička, Pešír (79. Jun).

Nizozemsko - Česko 0:3 (0:1)
Branky: 17. Kobylík, 49. Svěrkoš, 65. Lička.
Česko: Laštůvka - Vidlička, Schuster, Koubský, Bureš - Kobylík, Plašil, Polák, Kolář (79. Trojan) - Lička (86. Slepička), Svěrkoš (73. Jun).

Česko - Rakousko 3:1 (2:1)
Branky: 7. Lička, 32. Kobylík, 90. Slepička - 9. Kienast.
Česko: Laštůvka - Vidlička, Schuster, Koubský, Bureš - Kobylík (72. Hudec), Polák, Plašil, Trojan (87. Slepička) - Lička, Svěrkoš (61. Jun).

Česko - Moldavsko 3:0 (2:0)
Branky: 1. Kobylík, 18. Koubský, 89. Lafata.
Česko: Laštůvka - Vidlička, Schuster, Koubský, Bureš - Kobylík (57. Slepička), Plašil, Polák, Kolář (61. Trojan) - Lička, Svěrkoš (78. Lafata).

Bělorusko - Česko 1:0 (0:0)
Branka: 78. Kalačov.
Česko: Laštůvka - Vidlička, Koubský, Schuster, Bureš (81. Vyskočil) - Kobylík (50. Musil), Plašil, Polák, Hrdlička - Svěrkoš (73. Lafata), Lička.

Česko - Nizozemsko 1:2 (0:1)
Branky: 76. Fořt - 9. Hoogstrate, 90. Hersi.
Česko: Laštůvka - Vidlička, Schuster, Koubský, Hrdlička - Plašil, Lička, Besta (35. Kobylík), Trojan (70. Lafata) - Svěrkoš, Jun (64. Fořt).

              Tabulka 3. skupiny

1. Bělorusko                 8   6  0  2   11:6   18
2. Česko                     7   5  0  2   15:4   15
3. Rakousko                  7   3  2  2    5:6   11
4. Nizozemsko                7   1  3  3    6:10   6
5. Moldavsko                 7   0  1  6    3:14   1

Zbývající zápasy: 10. října Rakousko - Česko, 11. října Nizozemsko - Moldavsko.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze