Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jedenadvacítka hraje o triumf ve skupině

4 2003
Praha - Pokud česká fotbalové jednadvacítka vyhraje páteční kvalifikační zápas v Bělorusku, má stoprocentní jistotu postupu do do listopadové baráže mistrovství Evropy. Současně by si čeští mladíci pojisti vítězství ve své skupině.

První místo by týmu mohlo přinést pro baráž výhodu papírově slabšího soupeře z druhého místa v některé z dalších skupin. Jistotu prvenství mohou mít i tehdy, pokud v Bělorusku uhrají remízu a Rakousko ve večerním duelu nevyhraje v Nizozemsku. V případě remízy nemohou být Češi sice už předstiženi Bělorusy, ale Rakušané by je ještě mohli ohrozit. To za předpokladu, že by před posledním vzájemným zápasem ve skupině byl mezi oběma mužstvy tříbodový rozdíl. potom by museli Rakušané v říjnovém duelu doma vyhrát 2:0 nebo více než o více než dva góly. První zápas totiž vyhráli Češi 3:1.

Lepší výchozí pozici v souboji o druhé místo však přesto mají Bělorusové. Dvě kola před koncem mají o dva body více a navíc na závěr budou hrát s nejslabším Moldavskem.

Do baráže postoupí deset vítězů kvalifikačních skupin, k nim přibude šest nejlepších celků z druhých míst. Nejlepších šest týmů z prvních míst přitom dostane výhodu nasazení a vyhnou se tak soupeřům, kteří také dokázali ve skupině zvítězit. Další čtyři vítěze pak čeká souboj o zbývající dvě postupová místa. Protože ve dvou skupinách jsou pouze čtyři účastníci, týmům postupujícím z prvních a druhých míst v pětičlenných skupinách se nebude počítat zápas s týmem, který obsadí poslední místo. V českém případě to je Moldavsko, s nímž Ličkův celek získal šest bodů.

Osm vítězů dvouzápasového souboje se pak bude těšit na květnový šampionát, na němž by Česká republika obhajovala mistrovský titul. ME se uskuteční od 27. května do 8. června a jeho pořadatel bude oznámen až poté, co bude známo osm finalistů. Mezi aspiranty na pořadatelství je i Česká republika.

Jednadvacítka do dějiště zápasu, který se hraje v městě Borisov vzdáleném 70 kilometrů od Minsku, odcestovala už ve čtvrtek. A z napohled klidné cesty běžnými linkami se nakonec stalo nečekané dobrodružství, protože při přestupu ve Varšavě scházelo pro tři členy výpravy místo v jediném přípoji, který ještě do Běloruska letěl.

Asistent trenéra Dušan Fitzel i fotbalisté Mario Lička a Aleš Schuster se sice nakonec do letadla na poslední chvíli protlačili, ovšem jejich bagáž už nestačila být přeložena. "Hráči jsou bez kopaček a Mariovi navíc chybí náhradní kontaktní čočky i tekutina, do níž se na noc vkládají," popisoval nečekané trable trenér Werner Lička.

Zápas, který začne v 16:00 našeho času, bude rozhodovat trojice německých sudích ve složení Hermann Albrecht - Sönke Glindemann, Bernd Hauer.

Předpokládaná sestava ČR: Laštůvka - Vidlička, Koubský, Schuster, Bureš - Kobylík, Plašil, Polák, Trojan (Hrdlička) - Lička, Svěrkoš (Lafata).

Tabulka 3. skupiny:
1. ČR                  5 5 0 0 14:1   15
2. Bělorusko     6 4 0 2   8:6   12
3. Rakousko     6 3 1 2   5:6   10
4. Nizozemsko  5 0 2 3  4:9     2
5. Moldavsko     6 0 1 5  3:12   1

Odehrané zápasy: Nizozemsko - Bělorusko 0:1, Nizozemsko - Bělorusko 0:1, Rakousko - Moldavsko 1:0, Bělorusko - Rakousko 0:1, Moldavsko - ČR 0:2, Rakousko - Nizozemsko 1:1, ČR - Bělorusko 3:0, Nizozemsko - ČR 0:3, Bělorusko - Moldavsko 3:1, ČR - Rakousko 3:1, Moldavsko - Nizozemsko 2:2, Bělorusko - Nizozemsko 2:1, Moldavsko - Rakousko 0:1, ČR - Moldavsko 3:0, Rakousko - Bělorusko 0:2.

Zbývá sehrát: 5. září: Bělorusko - ČR (16:00), Nizozemsko - Rakousko (19:30), 9. září: ČR - Nizozemsko, 10. září: Moldavsko - Bělorusko, 10. října: Rakousko - ČR, 11. října: Nizozemsko - Moldavsko.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze