Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Je vůle pro boj s korupcí ve sportu?

4 2003
Praha - Úplatky pro rozhodčí jsou v českém fotbale rozšířenou věcí. Zhruba takto mluvil internacionál Ladislav Vízek v úterní MF DNES. Jeho výpověď vzbudila rozruch. Za pravdu mu dávají lidé, kteří se redakci ozvali a jejichž výpovědi se MF DNES snaží nashromáždit. Vízkovi oponenti, sparťanský šéf Vlastimil Košťál a předseda komise sudích Milan Brabec, však argumentují, že nemá pro své tvrzení důkazy.

Ministr chystá zákon

Jak se dají sehnat? „Jedině nachytat někoho takzvaně na hruškách, tedy přímo při činu,“ tvrdí Adriana Krnáčová, šéfka české pobočky Transparency International, jež se potíráním korupce zabývá.

Zatím nelze použít způsob takzvaných řízených provokací. Čili metodu, již praktikoval reportér pořadu Fakta pro ČT, který předával úplatky před skrytou kamerou amatérským rozhodčím na Nymbursku a uspěl. Kdyby stejný způsob zvolila instituce, například fotbalový svaz, dostala by se do rozporu se zákonem.

Zlegalizovat řízené provokace se snaží ministr vnitra Stanislav Gross. „Do půlky příštího roku předložíme vládě návrh, který by měl směřovat ke konkrétní legislativní předloze,“ sdělil včera ministr. „Věřím, že i ve sportu je korupce likvidovatelná.“

Hospodský drb?

Mají ale svaz i kluby opravdu zájem prokázat či vyvrátit pravdivost Vízkových tvrzení? „To souvisí s celou českou společností,“ míní Krnáčová. „Pokud by opravdu byla vůle s korupcí něco dělat, stalo by se tak. Vezměte si, co nedávno pro své očištění udělal Mezinárodní olympijský výbor.“ Zhruba před třemi lety byly dvě desítky členů olympijského výboru usvědčeny z korupce při volbě pořadatele zimní olympiády 2002. Dostali za to poměrně tvrdé tresty.

V Česku fotbalový svaz v případu korupce prokázané pořadem Fakta zatím reaguje liknavě. A Košťál ze Sparty, kterého MF DNES požádala o vyjádření k Vízkovým slovům, i Brabec za rozhodčí, jenž se našemu listu ozval sám, shodně tvrdí: Vízkova výpověď má hodnotu hospodského drbu.

„Doporučujeme Vízkovi být buď konkrétní, aby se věc mohla došetřit, nebo tyto úvahy nechat v Kozlovně (hospoda, již provozuje Vízek - pozn. red.). Právě tam podobné výroky patří,“ píše mimo jiné Košťál.

Co na to Vízek? „Je pravda, že pan Košťál do Kozlovny mezi lidi v modrácích nechodí. Ale v Intercontinentalu, kam chodí on, nic takového neuslyší. A s panem Brabcem se bavit nebudu, ten ať dělá to, na co je zvyklý.“

Dostávali na svačinu...

Pokaždé, když někdo otevřeně mluvil o zkorumpovanosti českého fotbalu, obrátilo se to proti němu. Připomeňme známou Švarcovu aféru z pětadevadesátého či předloňské výroky Luďka Klusáčka.

Tento fakt zjevně neplatí pouze ve fotbale. Před dvěma roky nahlásili tři rozhodčí z druhé hokejové ligy pokus o úplatek v zápase Velká Bíteš - Frýdek-Místek. Do zápisu o utkání uvedli, že je domácí funkcionář Jan Konečný chtěl podplatit. Co udělala disciplinární komise hokejového svazu? Funkcionáře potrestala podmínečně na měsíc a všem třem rozhodčím udělila pokutu.

Důvod? Rozhodčí prý reagovali špatně. Měli zavolat šéfovi soutěže, a ne pokračovat v utkání.

„Nebyl to úplatek, rozhodčím jsem dával peníze na svačinu,“ tvrdil včera Konečný, který jako funkcionář pracuje dál.

Ani Vízek nyní nemá důkazy.

Ale... „Něco na tom může být, i když bez důkazů to říkat neměl,“ tvrdí Jan Fiala, bývalý Vízkův spoluhráč z reprezentace.

Slovní přestřelka kolem úplatků ve fotbale

Co také řekl Ladislav Vízek

* "... V lize jdou úplatky do statisíců... Někdo hodí na stůl i milion..."
* "...Doufám, že do jara půjde Sparta ostře jen po sportovní stránce, ale jsem na rozpacích..."
* "...Všude sedí rozhodčí, ti nejzprofanovanější lidé, a řídí ty nejdůležitější věci..."

Prohlášení Vlastimila Košťála, prezidenta Sparty

* Ladislav Vízek dostal Spartu svými rádoby uvědomělými spekulacemi do nepříjemné situace. V běžném životě, mediální nevyjímaje, platí pravidlo: na hrubý pytel hrubá záplata". To by ale pro Spartu znamenalo snížit se k něčemu podobnému, jako to v článku "V lize se uplácí i milionem, tvrdí Vízek" učinil známý internacionál. Museli bychom tedy napsat, že úvahy podporované značným množstvím dvanáctistupňového piva v oblíbené restauraci Kozlovna, kde je autor těchto vět výčepním, nepatří na stánky seriózního deníku jako je MF Dnes. Protože ale toto nechceme, s ohledem na Vízkovu úspěšnou fotbalovou minulost, doporučujeme mu být buď konkrétní, aby se věc mohla řádně došetřit, nebo tyto úvahy ponechat v Kozlovně. Právě tam podle nás podobné výroky patří.

Milan Brabec, šéf komise rozhodčích

* Ladislav Vízek byl výborný fotbalista. Ale od té doby, co ukončil fotbalovou kariéru se pohybuje v určitém prostředí. Proto se na něho ani nemohu zlobit - jen mě zaráží, že jeho názorům, které mají vesměs hodnotu hospodského drbu, věnuje tolik prostoru seriózní tisk.

Ministr vnitra Stanislav Gross

"Ve sportu by měly rozhodovat jiné hodnoty než jen peníze."
 

Autoři:


Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,93

Matúš Kozáčik

Plzeň

Góly

7

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

4

Jan Holenda

Dukla

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 10 10 0 0 21:3 30
2. SK Slavia Praha 10 6 4 0 15:2 22
3. SK Sigma Olomouc 10 6 3 1 17:7 21
4. FK Jablonec 10 4 5 1 17:8 17
5. FC Slovan Liberec 10 5 2 3 14:10 17
6. AC Sparta Praha 10 4 3 3 9:7 15
7. Fastav Zlín 10 4 2 4 11:11 14
8. FK Teplice 10 3 4 3 14:15 13
9. Bohemians Praha 1905 10 3 4 3 7:8 13
10. Dukla Praha 10 3 2 5 10:18 11
11. 1. FC Slovácko 10 1 5 4 8:9 8
12. MFK Karviná 10 2 2 6 9:15 8
13. FK Mladá Boleslav 10 2 2 6 9:18 8
14. FC Baník Ostrava 10 1 4 5 14:22 7
15. Zbrojovka Brno 10 2 1 7 8:18 7
16. FC Vysočina Jihlava 10 2 1 7 8:20 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze