Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Je to moje dovolená, říká věrný divák

10 2003
Brno - Obvolat kamarády, obléct reprezentační dres, kolem krku hodit šálu, vzít si pas, sednout do auta a vyrazit do Vídně. Možná až patnáct tisíc lidí z Česka už má program na sobotní odpoledne dávno vymyšlený. Pojedou do Rakouska fandit fotbalové reprezentaci, která hraje závěrečné utkání evropské kvalifikace.

Zápas má být oslavou postupu, který má Česko jistý už měsíc. Pojede také Laďa z Brna.

Je to kovaný fanoušek, s reprezentací už zažil mnohé. Byl na evropském šampionátu v roce 1996 v Anglii i o čtyři roky později v Belgii a Nizozemsku. „Výjezdy za fotbalem jsou moje dovolená,“ říká.

Viděl většinu domácích zápasů současné kvalifikace, vyjel také na jarní bitvu do Amsterdamu. Při kvalifikaci o mistrovství světa 2002 byl v Dánsku, na baráž do Belgie nejel jen kvůli strachu z teroristů. „Bylo to těsně po útocích na Ameriku, nechtěl jsem riskovat.“

Třicetiletý Laďa má manželku a dvě děti. „Moje aktivity se jim samozřejmě nelíbí. Ale vidí, že nemají šanci to jakkoli změnit, tak to prostě vzali na vědomí.“ Do Portugalska na šampionát, který začíná příští rok 12. června, poletí i s rodinou. „Někde je tam nechám u moře a sám budu obrážet zápasy,“ plánuje.

Obvykle jezdí jen s kamarády. Jedno auto, čtyři lidé. Lépe se rozloží náklady. Ovšem i tak vyjde cestování za reprezentací draho. „Třeba Dánsko mě přišlo asi na čtyři tisíce,“ odhaduje. „Přesně to nevím, cenu totiž neřeším. Když už jedu, nechci si připadat jako chudák. Užívám si.“

Konečnou cenu může výrazně ovlivnit počet piv, která vypije. „Když jedno stojí v přepočtu 250 korun, tak se nedivte,“ směje se. Fotbalem žije už dlouho, v Brně pravidelně navštěvuje i domácí ligu. Dřív patřil k ostřejším, chodil fandit do kotle. „Byl jsem mladý...“ naznačí. „Teď si zajdu v klidu na sezení.“ Národní tým však vždycky nemiloval.

Také on byl před osmi lety u toho, když brněnští fanoušci začali při nepovedeném přípravném utkání s Finskem fandit soupeři. V sobotu ve Vídni to ale bude oslava reprezentace.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze