Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Je postup na světový šampionát ztracený? Asi ano, ale víra zůstat musí

A NA ŘADĚ JE... ZÁZRAK! I střelec Milan Baroš vypadá, jako by prosil vyšší mocnosti o pomoc. | foto: Michal Šula, MF DNES

13 2009
Pokud budou i po středě žít naděje české reprezentace postoupit na mistrovství světa, bude to fotbalový zázrak. Shodují se v tom jak experti, tak i laická veřejnost!

"Dočetl jsem se někde, že máme čtyřprocentní naději na baráž," tvrdí Tomáš Hübschman. A to měl záložník štěstí – narazil na text, jehož optimismus hraničí se šílenstvím.

Čtyři procenta? Kdepak! Jen mikroskopem lze spatřit naději spočívající v tom, že při české výhře nad Severním Irskem vezme zároveň San Marino minimálně dva body Slovincům.

V beznadějně vypadající situaci mluví fotbalisté logicky o zázraku, nic jiného jim nezbývá. Víc než jindy přicházejí do módy klišé typu "míč je kulatý" či "každý zápas začíná od nula nula".

Ale pozor, neztratit víru je skutečně důležité.

Možná ani ne tak pro mizivou vyhlídku, že San Marino ve středu po 42 kvalifikačních prohrách za sebou uspěje, jako spíš kvůli vlastnímu vítězství nad Irskem, které může nevíra ohrozit.

"Nikdo by neměl mít ve středu v hlavě, že se asi nikam nepostoupí," burcuje Hübschman.

Kde čerpat víru pro téměř ztracenou věc? Nabízejí se dvě možnosti.

Výsledky

rovnou na mobil

Jak dopadnou rozhodující zápasy kvalifikace MS, se dozvíte hned po jejich skončení. Objednejte si SMS servis iDNES.cz.

Ta první je podle bible. I v biblickém příběhu se přece praví, jak David zvítězil nad obrovským Goliášem.

S druhou možností přichází brankář Petr Čech: "Třeba Poláci vyhráli loni v San Marinu náhodně. Nejdřív jejich gólman chytil penaltu, pak musel čelit další velké šanci a až potom se Poláci prosadili. Ve fotbale je možné všechno."

Je to vlastně velký paradox: Češi dřív na outsidery nadávali, bývalý trenér Brückner je chtěl dokonce poslat do jakési předkvalifikace, nezamlouvaly se mu provokace a zákeřné fauly plynoucí z neumění soupeře.

A právě na tyto zbraně teď musí Češi spoléhat s nadějí, že na ně doplatí Slovinsko.

Ovšem bez ohledu na výsledek ze San Marina, ztratit na středu motivaci, jež s vírou úzce souvisí, je zrádné. Stále existují dobré důvody, proč Iry porazit. "Hrajeme o koeficient pro příští kvalifikaci, o sebe, o fanoušky, o jméno českého fotbalu," vypočítává Hübschman.

Výhra je také dobrá pro odvrácení nejbláznivějšího a nejbolestnějšího scénáře. Tedy že Slovinci senzačně selžou a Češi nedokážou zvítězit...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze