Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Je libo gól? Napište číslo na obvaz

14 2003
Praha - Bolavý pravý kotník si tehdy Václav Svěrkoš nechal zpevnit tejpem. Najednou se nad ním sklonil klubový spoluhráč Arie van Lent a na obvaz mu fixou namaloval jedničku. A Svěrkoš pak před dvěma týdny vstřelil svůj první gól v bundeslize: pravačkou proti Rostocku. Osladil si tak své dvacátiny.

Za týden znovu: tentokrát dvojku na obvaz nakreslil masér Mönchengladbachu. A přišel druhý gól, v Berlíně. Zase pravačkou. Byla to krásná rána pod břevno.

„Nechci být nijak pověrčivý, na talismany nevěřím, ale štěstí se mě teď nějak drží,“ říká sympatický mládenec.

Právě na Svěrkoše spoléhá fotbalová reprezentace do 21 let, že jí prostřílí cestu na mistrovství Evropy. „Je přece jedno, kdo góly dá. Hlavní je, ať postoupíme,“ reaguje.

Spoluhráči v národním týmu přesto uvažují, že vytáhnou před sobotním výkopem ve Švýcarsku fixu a Svěrkošovi na obvaz napíšou čtyřku.

Právě na tolikátý gól v „jedenadvacítce“ čeká.

Svěrkošova kariéra minulou sezonu vyletěla strmě vzhůru. Za Ostravu nasázel 14 gólů, byl druhým nejlepším střelcem ligy a v létě přestoupil do Německa. Trvalo mu, než se chytil: premiérový gól vstřelil až v jedenáctém kole. „Byly na mě penaltové fauly, pár šancí jsem zazdil. A teď věřím, že se mě konečně forma chytila.

Jen ty výsledky...“ Ani to nemusel doříct, Mönchengladbach je v tabulce předposlední. Svěrkošovy trefy k vítězství nepomohly ani jednou: „To mě potom ani netěší.“ Když se na začátku týdne připojil k reprezentaci, s úsměvem hlásil: „Přijel jsem si psychicky odpočinout, nálada v klubu je bledá.“ Za Česko se bude prát o mistrovství Evropy, v klubu hraje o záchranu.

Co ho motivuje víc? „Chci vyhrávat v každém zápase, ale samozřejmě je lepší, když se člověk pere o titul,“ netají.

Má před sebou možná nejdůležitější dny, dvojutkání v baráži: zítra v Basileji, ve středu v Ostravě, která ho pro velký fotbal vychovala.

„Tak klíčové zápasy jsem ještě nehrál. Těším se, že v Ostravě bude plno. Baník vede ligu, slyšel jsem, jak úžasní jsou fanoušci. Rád bych jim udělal radost i já. Co jim věnovat postup na Euro? To by byla paráda.“

Mladíci jezdíci z ciziny
Martin Lejsal (Reggina). V italské lize zatím příliš nechytá, ale před měsícem proti Rakousku zazářil.
Jaroslav Plašil (Monako). Střední záložník do nepohody. Už dal gól i v Lize mistrů, nádherný daleký lob.
David Kobylík (Štrasburk). Krajní záložník, hodně toho oběhá. Kope standardní situace, je to fotbalový hračička.
Filip Trojan (Schalke). V klubu ani v reprezentaci nemá stálé místo. Ale když nastoupí, rvavostí často upoutá.
Martin Kolář (Anderlecht). Muž pro pravou i levou stranu zálohy. Když odcházel z Bohemians, znal ho málokdo.
Václav Svěrkoš (Mönchengladbach). Expres v útoku. Po letním přestupu z Ostravy zvolnil, ale poslední měsíc nabral formu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze