Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jarošík se znovu omluvil. Je to rebel?

10 2006
Praha - Jiří Jarošík se kvůli zraněnému kotníku znovu omluvil z fotbalové reprezentace. Na přípravný zápas s Dánskem ve středu nepřijede. Je to jen nešťastná náhoda, nebo rozuzlení malicherné války? Devětadvacetiletý záložník se zranil v sobotním ligovém utkání, do něhož nastoupil jako náhradník a gólem výrazně pomohl k vítězství Celtiku Glasgow.

V pondělí pak trenér Brückner vyslovil jeho jméno při nominaci.

Analýza

Bylo to překvapení, vždyť s Jarošíkem nikdy příliš nepočítal. "Je škoda, že mi nikdo nezavolá, nezeptá se mě na zdravotní stav a rovnou mě povolá," prohlásil Jarošík v deníku Sport.

Už v pondělí měl pochybnosti, jestli výron v kotníku stihne vyléčit. Včera ohlásil, že ne. Je to jen další reprezentační kapitola do příběhu o "slušném rebelovi".

Kdo ví, jestli není poslední.

Jarošík nikdy nepatřil mezi stálé členy národního týmu, což mu vadilo. Cítil, že nedostává šanci, že je pouhou záplatou za zraněné. V září si na to poprvé veřejně postěžoval. "Brückner má jedenáct lidí, ostatní jsou pro něj takové prašivky," řekl.

Taková slova u Jarošíka udivila, vždy byl typem fotbalového slušňáka. Jenže nyní se vzepřel. Pod trenérem Brücknerem neviděl v českém týmu budoucnost a dokonce na jeho adresu řekl: "Připravil mě o hodně."

I když Jarošík patří mezi univerzály, který může hrát na všech pozicích v záloze a výškou pomáhá i v útoku, Brückner pro něj neměl pevné místo.

Ale ne že by nedostal šanci: Jarošík za národní tým nastoupil ve třiadvaceti zápasech, od loňského března si však zahrál jen tři minuty. A při neoficiální přípravě v Turecku navíc vyhořel. Když přestal dostávat nominační pozvánky, dotklo se ho to.

"Nevím, proč ho Brückner přehlíží. Pomohl by," divil se nejen bývalý reprezentant Ladislav Vízek.

Jenže Brücknerovi se Jarošík nehodil, sázel na vyzkoušené hráče. Vysokému záložníkovi vyčítal hlavně malou akceleraci, přitom právě jeho zápasy si pouštěl na videu nejčastěji a hledal, jestli se zlepšuje.

Jeho roli viděl na postu defenzivního štítu, jenže Jarošík se pod klubovými trenéry hrnul do útoku. "A tam máme přetlak," řekl Karel Brückner. "Ten nešťastný Jarošík..."

Když ho v srpnu pozval na přípravu se Srbskem, Jarošík se omluvil kvůli zranění. "Kvůli údajnému zranění," spekuloval později kouč. A krátce nato reagoval Jarošík přes noviny.

Nepřijede ani teď. Už dávno pochopil, že pod Brücknerem velkou šanci nedostane.

Český fotbalista Jiří Jarošík (vlevo) oslavuje svoji premiérovou trefu v dresu Celticu Glasgow v utkání proti Kilmarnocku. Celtic vyhrál 4:1, Jarošík zvyšoval hlavou na 2:0.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze