Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jarošík je z formy. Jak ho nastartovat?

13 2002
Praha - Jarošík mužstvo netáhne, i když by měl. Klein špatně stál, jinak by nepadl první gól. Michalík hrál líp než proti Panathinaikosu Atény. To jsou některé postřehy kouče sparťanských fotbalistů Jaroslava Hřebíka z hodnocení neúspěšného vystoupení týmu v Lize mistrů na hřišti Realu Madrid. Sparta prohrála 0:3 a ze hry o čtvrtfinále definitivně vypadla. "Není to debakl. Neměli jsme štěstí. Kdyby ano, mohli jsme hrát nula nula," říkal Hřebík.

V šedesáti minutách nezáživného fotbalu viděla Sparta šanci na slušný výsledek. Přišla o ní, jakmile poprvé inkasovala.

"Chtěli jsme hrát na brejky a spoléhali na standardní situace. Ale když Novotný z první vyložené šance zápasu gól nedal, na mužstvu se to podepsalo," řekl Hřebík. To bylo na začátku druhé půle. Když za pár minut dal Solari první gól, Spartu to opravdu složilo. A při dalším zásahu Gutiho bylo po zápase.

Kdo mohl za první gól?

Bezprostředně po zápase kouč vinil z prvního gólu Abandu, jehož po druhé brance vystřídal. "Chtěl jsem ho střídat dřív, gól bychom nedostali." Z odstupem několika hodin vzal svá slova zpět a chybu připsal sedmnáctiletému Kleinovi.

"Kdyby stál o dva metry blíž k obráncům, tak ten gól nepadl. Ale nedával bych mu to za vinu. Vzhledem ke svému věku hraje výborně," snažil se Hřebík vzápětí nadějného hráče chlácholit. "Výchozí pozice je hodně důležitá. Hráč o ní nesmí přemýšlet, ale musí ji zaujmout automaticky. Musí poznat, že se blíží nebezpečí."

Jak hrál Abanda?

Kamerunský reprezentant Patrice Abanda téměř rok nehrál pořádný zápas. V Lize mistrů nastoupil poprvé v životě a v české lize se naposled objevil loni v květnu. Potom se potýkal s následky dřívějšího onemocnění malárií, na podzim dostal infekci.

"Postupně ho zatěžujeme, naplno trénuje teprve čtrnáct dní," upozornil Hřebík. Abanda pár hodin před zápasem v Madridu dlouho stál u tabule, studoval nákresy herních situací a prostory, ve kterých se měl pohybovat.

"V zóně se nedá myslet, musí se tam pohybovat přirozeně, ale on to ještě zažité nemá. Jeho přednosti jsou ve hře na hráče," hodnotil ho Hřebík. Na dotaz, jek vidí jeho perspektivu ve Spartě, Hřebík odpověděl: "Má správný přístup. Kéž by byli všichni tak pozitivně naladěni jako on."

Jarošík má na výpadek formy nárok

Sparťanská "godzilla", jak svého času obdivně nazval Jarošíka trenér Hašek, poslední dobou tápe. Na podzim byl jedním z nejlepších, teď hraje špatně. "Jarošík je z formy, ale na to má právo každý hráč," zdůraznil Hřebík.

Jak ale Jarošíka nastartovat? S tím si Hřebík láme hlavu. "Posadit ho na lavičku, potřebovali bychom, aby nehrál," naznačil Hřebík. "Třeba by mu to pomohlo," domníval se. "Ale nejde to. Jarošík hrát musí."

Kouč však přiznal, že kdyby Sparta měla v lize náskok sedmi osmi bodů, Jarošíka by v příštím utkání nepostavil. "Kdyby na podzim hrál tak jako teď, v základní sestavě by nebyl."

Hřebík po Jarošíkovi chce, aby převzal roli defenzivního záložníka po Martinu Haškovi. "Ale on do té role nejde. Mužstvo by měl táhnout, ale netáhne. Je odevzdaný," říká Hřebík. Jarošík, byť znamenitý fotbalista, má na rozdíl od Haška přece jen poněkud odlišnou mentalitu. A vůdcovské sklony, to je to poslední, co by se právě u tohoto hráče mělo hledat.

Jarošík na hřišti vypadá, jako že hraje bez zájmu. To Hašek nikdy. Nemusí se dařit, ale Jarošík ani nebojuje, nejezdí po zadku, nehoří pod ním tráva. To Hašek nikdy. "Nechci ale, aby to vyznělo, že za všechno může Jarošík. Tak to samozřejmě není," poznamenal sparťanský trenér.

Do role současného vůdce mužstva se tak poslední dobou pasuje Sionko. "Z něj mám radost, ostatní za ním jdou," souhlasil Hřebík.

Michalíka musí nutit

Na podzim patřil ke stabilním sparťanským hráčům, teď jednou hraje, podruhé ne. Slovenský záložník Rastislav Michalík z výkonnosti ubral.

"Je to hráč, kterého pořád musíte do něčeho nutit," vysvětluje Hřebík. "Když hrál v Liberci, moc defenzivních úkolů neměl. Teď se po něm chce něco jiného, ale než jeho návyky předěláte, trvá to třeba rok. Ale každopádně se zlepšil, na Realu hrál líp než v Aténách. I když bych si jeho hru dopředu představoval daleko líp," řekl Hřebík.

Autor:






Najdete na iDNES.cz



mobilní verze