Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jarolím připustil, že vystřídá u fotbalové reprezentace Radu

10 2009
Ivan Hašek bude novým trenérem české fotbalové reprezentace. Stane se to, pokud vyjde předpoklad bookmakerů sázkové kanceláře Tipsport, kteří právě na tohoto kouče vypsali nejnižší kurz.

Za Haškem následuje toto pořadí: Karel Jarolím, František Straka, Karel Brückner, Dušan Uhrin mladší, Jozef Chovanec, Vlastimil Petržela, ale i Luiz Felipe Scolari a Jürgen Klinsmann. Dále čtěte: Kdepak Straka, co takový Nedvěd?

Pomiňme dvě poslední jména s astronomickými kurzy a zřejmě i astronomickými finančními požadavky. Jinak se v seznamu možná opravdu nachází muž, který se pokusí vyvést český fotbal z nouze. V ní se ocitl pod koučem Radou, ve středu odvolaným, a v důsledku špatných výsledků je vážně ohrožena účast na mistrovství světa 2010.

Pátrání po Radovu nástupci má po čtvrtku za sebou první den. Do ostře sledovaného případu zatím příliš světla nevnesl.

Trochu však přece: Slavia připustila, že by za dosud neupřesněných podmínek souhlasila, aby její trenér Jarolím národní tým převzal.

"Současná situace poškozuje celý český fotbal a tím i Slavii," uvedl šéf klubu Petr Doležal. "Jsme připraveni pomoci."

Doležal však zároveň zdůrazňuje, že by k Jarolímově "pomoci" mohlo dojít až po červnové valné hromadě, jež vybere fotbalu nové vedení. Slávistický kouč zároveň soudí, že je nemožné, aby jeden muž dlouhodobě koučoval klub i reprezentaci.

Kdo povede tým v utkání s Maltou?

Je nepravděpodobné, že bude nový trenér vybrán do 5. června, kdy má hrát fotbalová reprezentace v Jablonci přípravu s Maltou. Kdo tedy tým povede? Možná nikdo, protože zápas bude zrušen – protokol o jeho sehrání ještě není podepsán. To však nepřipouští například svazový místopředseda Jaroslav Vacek, podle něhož je možné, aby zápas provizorně odkoučoval trenér určený speciálně pro tento zápas.

Sám Jarolím se s vedením Slavie ve středu dohodl, že se k reprezentaci nebude vyjadřovat. Při čtvrtečním on-line rozhovoru pro deník Sport však odpověděl na otázku, zda by trénoval Slavii i národní tým najednou, tímto způsobem: "Udělat jde všechno. Ale bylo by hodně náročné neošidit jedno ani druhé."

Jisté je, že teď se může Jarolím soustředit na obhajobu titulu se Slavií: dřív než v červnu nový trenér s největší pravděpodobností zvolen nebude.

K vyjádření má tedy relativně dost času Ivan Hašek, další favorit na uvolněnou pozici. Včera nebral telefon, ale i kdyby ho vzal, nejspíš by opět diplomaticky vzkázal, že se soustředí na současnou práci v klubu Al Ahlí v Emirátech.

Kdo si naopak s vyjádřením pospíšil, je poslední z nejžhavějších adeptů – František Straka. Ten už oznámil, že by měl o národní tým zájem.

"Situace reprezentace je hodně kritická, ale ne beznadějná. Šel bych do toho a udělal bych pro postup maximum," prohlašuje Straka.

Kdyby se musela označit jediná charakteristika, jež hovoří pro Straku, byla by to jeho schopnost motivovat tým.

Nástupem Haška by se zase automaticky zvedl českému fotbalu kredit. A Jarolím by do mužstva vnesl disciplínu.

Všechno tohle reprezentace nutně potřebuje, i proto možná může být výběr kouče složitý. Na nejvhodnějším muži se zatím jednoznačně neshodnou fotbaloví šéfové ani různí experti.

Znamená to jediné: fotbalová detektivka je teprve na začátku.Najdete na iDNES.czmobilní verze