Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jarolím bojoval o další šanci. Přijde?

9 2006
Liberec - Poprvé nastoupil v soutěžním utkání za národní mužstvo v základní sestavě a premiéru ozdobil svým prvním reprezentačním gólem. David Jarolím v sobotní kvalifikaci ME se San Marinem uspěl, jisté místo mezi jedenácti vyvolenými si však zřejmě nevydobyl. "Nevím, jestli mi to pomůže, ale určitě je lepší hrát dobře než to kazit," říká váhavě.

V pondělí dopoledne pak odpovídal v on-line rozhovor čtenáčům iDNES.cz.

Odpovědi Davida Jarolíma najdete zde

Kapitán německého Hamburku má za sebou v sedmadvaceti letech jen šest reprezentačních startů a od soboty jeden vstřelený gól. Bilanci mohl mít mnohem lepší, ale několikrát se v klíčový moment zranil. A pak také před ním často dostali od trenéra Brücknera přednost jiní.

"Čekal jsem, že šance přijde dřív, protože se mi v lize dařilo. A, ale to už je minulost a nechci se k tomu vracet. Ještě nejsem tak starý, abych v reprezentaci nemohl něco dokázat," neztrácí David Jarolím naději.

Proti San Marinu postavil Karel Brückner hodně ofenzivní tým. Pro Davida Jarolíma našel místo na pravé straně tříčlenné záložní řady, odkud ve spolupráci se středním záložníkem Rosickým a především s aktivním obráncem Ujfalušim v zádech podporoval českou ofenzívu.

Z jejich pravé strany hrozilo San Marinu nejčastěji nebezpečí. Dva góly padly po Jarolímových centrech, na 5:0 se sám krásně trefil, a vstoupil tak mezi reprezentační střelce. "Za první gól mě čeká zápisné do společné kasy, musím si kvůli tomu jít vybrat peníze," poznamenal.

Slaboučké San Marino bylo pro silný český tým snadným soustem. "Přirovnal bych je tak k našemu diviznímu mužstvu," myslí si Jarolím. Přesto, když si má vzpomenout na podobně jednoznačný zápas, překvapivě mluví o zápase německé bundesligy, v němž dal před dvěma lety sám dvě branky. "Vyhráli v Rostocku 6:0, to byl pořádný výprask a ještě na jejich hřišti. Ale že by byl rozdíl mezi soupeři tak veliký, to jsem zažil naposledy v dorostu nebo dokonce v žácích."

David Jarolím jako jeden z mála hráčů odehrál sobotní utkání s dlouhým rukávem. Z obavy z chladu to však nebylo. "Pod dres jsem si oblékl tričko s dlouhým rukávem, abych zakryl bandáž na ruce. Je lepší, aby to soupeř neviděl, někdo by se mohl snažit mě tam schválně trefit," obával se.

Zlomená ruka Jarolímovi pokazila začátek této sezony a na startu kvalifikace tak chyběl. Vrátil se a v sobotu hned naskočil do základní sestavy. Natrvalo? "Nevím pro jakou variantu se trenér rozhodne v Irsku," krčí rameny. "Uvidím, co naznačí příští tréninky."

V přípravě je řada možností, kdy fotbalista může vytušit, zda se s ním pro blížící se utkání počítá. Třeba z rozdělení při hře na dvě branky nebo z nácviků standardních situací. "Ale na minulých srazech se mi už několikrát stalo, že jsem tušil šanci, a stejně jsem nakonec nehrál. Trenér zkoušel několik variant a nakonec zvolil tu, ve které jsem nebyl."

"Sestava se mění podle stylu hry, jaký chceme hrát, je pryč doba, kdy jsme celou kvalifikaci odehráli s dvanácti hráči," říká kouč Karel Brückner.

Ve třech zápasech kvalifikace trenér dokonce zvolil tři různá rozestavení: od 4-4-2 s Walesem, před 4-5-1 na Slovensku až po 4-3-3 se San Marinem. Pro každý způsob vybírá vhodné hráče. "David je výborný pro presink na polovině soupeře, to umí výborně odebrat míč. Ale pak je tady ještě hloubková obrana, nebo silová, a to už není jeho doména," naznačil Brückner.

Sám Jarolím se však necítí jen na to, aby hrál pouze v zápasech, kdy není zapotřebí tolik bránit. "Není to tak, že bych jen hráčem do ofenzívy, i z Německa jsem zvyklý hodně bránit."

Po sobotním utkání je David Jarolím plný chuti a sil v reprezentační jízdě pokračovat. "Jsem zvyklý hrát dvakrát v týdnu, celkem mi to vyhovuje," říká. Za svůj výkon proti San Marinu se nemusí stydět: "Jestli jsme si svou hrou řekl o místo v sestavě? To nevím, ale myslím, že je lepší hrát aktivně a něco pro úspěch udělat, než hrát špatně. Ostatní už záleží na trenérovi."

Odpovědi Davida Jarolíma z on-line rozhovoru najdete zde

Český záložník David Jarolím přijímá gratulace ke gólu, který dal v kvalifikaci o mistrovství Evropy San Marinu. Přispěl k výhře 7:0.







Nejčtenější

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze