Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jaro má Hradci přinést postup do ligy

3 2006
Hradec Králové - Bude to jízda za návratem do nejvyšší soutěže? Těžko soudit, ale před víkendovým začátkem jarní části druhé ligy se tomu fotbalový Hradec Králové nebrání. "Chceme o postup bojovat," říká zcela jasně předseda představenstva hradeckého klubu Jan Michálek. Hradec Králové hrál naposled nejvyšší soutěž na jaře 2003.

Přitom před rokem si nikdo nebyl jistý, zda klub nezmizí z fotbalové mapy. Na začátku loňského léta jej však koupilo město a jím provedená očistná lázeň mu dala novou perspektivu.

Přesto ani během úspěšného podzimu o návratu mezi českou elitu nahlas nikdo raději nehovořil. "Vycházíme ze situace, která je po podzimu. Vidíme v tom příležitost," tvrdí Michálek.

Mužstvo zvládlo podzim opravdu dobře. V tabulce vystoupalo až ke třetímu místu, od druhé, ještě postupové příčky, ho zatím dělí jen horší skóre, protože bodově je na tom s HFK Olomouc stejně.

Proto také mnozí fanoušci postup očekávají. "V několika věcech by nám pomohl," poznamenává předseda představenstva. "Na druhé straně není v této chvíli postup otázkou bytí a nebytí."

Změny v kádru nejsou téměř žádné

Zvykat si stejně jako v minulých letech na nová jména v sestavě? Tím si přiznivci fotbalistů Hradce zatím hlavu lámat nemusí.

Tak přestupově klidnou zimu totiž už dlouho nezažili. Kolonky odchodů a příchodů jsou velmi stručné. Mužstvo opustil jen Pavel Širanec, jemuž skončilo hostování, nově se v něm objevili Petr Jiroušek z Jablonce a Vladimír Gavula z Nové Paky. Mezi nováčky je počítán ještě Michal Blažej, ale u něj jde jen o posun z rezervy do prvního týmu.

Vše podle generálního ředitele Richarda Jukla souvisí se změnou poměrů v klubu. "Finanční situace se uklidnila, proto jsme kvůli penězům nemuseli nikoho prodat."

Na druhé straně klub skoro vůbec neposiloval. "Většina hráčů zůstala, takže získávat nové nebylo naší prioritou," vysvětlil Jukl.

V klubu je však cítit mírný optimismus. Vychází i z atmosféry, která v něm nyní panuje. Dobře to může posoudit ten, kdo sledoval loňskou zimní přípravu a porovnával ji s tou letošní.

Před rokem hráči na začátku přípravy netrénovali a pak často více než trénink řešili to, kdy od klubu dostanou dlužné peníze.

"Letos jsme se mohli soustředit jen na fotbal," pochvaluje si trenér Karel Krejčík. "Splnili jsme všechno, co jsme si naplánovali."

Soustředění v Krkonoších, téměř dva měsíce usilovného tréninku a také šestnáct přípravných zápasů dávají naději, že jarní výsledky nechají hradecké mužstvo opět nahoře. "Výsledky nejsou špatné," poznamenal Krejčík.

Váží si především dobrých zápasů s prvoligovými týmy, kterých se na Hradci vystřídalo šest. Východočeský tým sice ani jednou nevyhrál, ale s výjimkou Olomouce vždy soupeři stačil.

"Bylo to pro nás a hlavně pro hráče důležité srovnání, jak na tom jsme a jaký je rozdíl mezi námi a ligou," pronesl.

Pohled na zimní výsledky ukazuje, že tým sice moc gólů nedostával, ale také si neužil příliš střelecké radosti. "Jen dva hráči dali více než dvě branky, chybí nám výrazný střelec," posteskl si Krejčík.

Vypočítávat největší rivaly Hradce v boji o postup je ošidné, ale téměř všichni se shodují na dvou mužstvech - vedoucí Kladno má na první příčce tabulky slušný náskok už z podzimu, ale České Budějovice procházely první částí soutěže mnohem obtížněji.

"Jenomže jim v závěru pomohl Poborský, v zimě tam nejen zůstal, ale začal se podílet i na řízení klubu," shrnuje Krejčík důvody, které vedou k obavám z jihočeského mužstva.

Liga by nám pomohla, tvrdí hradecký šéf

Nejen z pozice hradeckého patriota a fanouška by předseda představenstva hradeckého klubu Jan Michálek přivítal co nejrychlejší postup do nejvyšší soutěže. K této úvaze ho vedou i čistě praktické důvody. "Pozice klubu by se v mnoha směrech zlepšila," tvrdí.

Jaké máte na mysli?
Hlavně ve dvou věcech. Asi by to urychlilo přestavbu Všesportovního stadionu, což už několik let považuji za základní bod pro rozvoj klubu, a také by to mohlo zlepšit jeho financování.

První liga je ale finančně náročnější?
Na druhé straně je také mnohem zajímavější pro partnery. přece jen druhá liga je na tom v zájmu o něco hůř.

Jak na tom klub v současnosti s finančním zajištěním je?
Hodně nám pomohlo zastupitelstvo, které tento týden schválilo dotaci pro náš klub - na první pololetí klubu dostaneme přes osm a půl milionů korun. Podařilo se nám získat peníze od sponzorů, jaro máme finančně zajištěné.

Do jaké míry je rozvoj klubu závislý na tom, zda bude v příští sezoně v nejvyšší soutěži?
Chceme o postup hrát, ale dosažení tohoto cíle není otázkou bytí a nebytí klubu. Je pravda, že umístění po podzimu chápeme jako šanci.

V případě postupu byste museli řešit problém se stadionem. Kde byste hráli?
Zatím jsme to neřešili. Máme připraveny kroky, které vedou k rekonstrukci, pokud by se nestihla, nabízelo by se několik řešení od výjimky od svazu až k možnosti pronajmout si stadion někde jinde.

Jako překážku v působení klubu v nejvyšší soutěži to nevidíte?
Řešení by se našlo. Když šla v létě Jihlava do 1. ligy, byla na tom se stadionem mnohem hůř než my.Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 16 9 4 3 42:25 31
2. Fotbal Třinec 16 9 3 4 23:15 30
3. 1. FK Příbram 16 9 2 5 26:16 29
4. Dynamo České Budějovice 16 7 7 2 24:11 28
5. FK Pardubice 16 9 1 6 22:13 28
6. 1.SC Znojmo 16 7 4 5 21:25 25
7. Baník Sokolov 16 7 3 6 19:17 24
8. FC Sellier & Bellot Vlašim 16 7 2 7 26:25 23
9. FK Olympia Praha 16 6 5 5 21:24 23
10. FC Hradec Králové 16 5 7 4 21:19 22
11. FC MAS Táborsko 16 4 6 6 20:22 18
12. FK Varnsdorf 16 4 6 6 22:25 18
13. FK Viktoria Žižkov 16 4 4 8 22:26 16
14. FC Vítkovice 16 3 4 9 16:31 13
15. FK Ústí nad Labem 16 3 3 10 16:32 12
16. Frýdek - Místek 16 2 5 9 8:23 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze