Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jankulovski se vrátil do reprezentace jako patron. Vážím si toho, říká

Poradce reprezentačního trenéra Karel Brückner (vpravo), patron týmu Marek Jankulovski a manažer Dušan Fitzel před přípravným utkáním ve Finsku. | foto: fotbal.cz

21 2014
Ve Finsku je to Marek Jankulovski, u příštího mezistátního zápasu českých fotbalistů to může být třeba Pavel Nedvěd. U národního mužstva totiž odstartoval projekt patronů, kteří budou reprezentaci při jejích akcích doprovázet.

Jako první začal svou misi Jankulovski, který s českým týmem odcestoval ke středečnímu přípravnému utkání do Finska. Další zápas hraje Vrbův tým za dva týdny v Olomouci proti Rakousku.

Vedle Jankulovského a Nedvěd a patří mezi patrony i další bývalí vynikající fotbalisté a reprezentanti Karel Poborský a Zdeněk Grygera.

"K týmu budou mít hodně blízko a chceme, aby pokaždé některý z nich absolvoval reprezentační akci. Samozřejmě záleží i na tom, jak jim to dovolí jejich vytížení," poznamenal Dušan Fitzel, technický ředitel asociace a reprezentační manažer.

"Jejichž renomé je velmi vysoké a počítáme například také s jejich účastí na různých společenských událostech i s aktivním zapojením do dění kolem mužstva. Pro nás bude hodně prospěšné spolupracovat s takovými osobnostmi, které navíc poslouží i jako vzor mladým klukům v reprezentaci," vysvětloval Fitzel.

Už před čtyřmi lety se jako patroni začali postupně objevovat u juniorských reprezentací Radek Bejbl, Ivo Ulich, Luboš Kubík nebo Tomáš Galásek. Role patronů budou také součástí áčka.

"Podle mě to je velmi dobrý nápad. Rád se vrátím k reprezentaci v odlišné pozici a aspoň poznám její fungování z jiné než hráčské strany. Můžeme předat nějaký svůj postřeh, předat zkušenosti a konzultovat různé záležitosti. Těším se," řekl Jankulovski.

Sedmatřicetiletý levý obránce je účastníkem tří evropských a jednoho světového šampionátu, italským šampionem a vítězem Ligy mistrů s AC Milán.

Za Česko odehrál 78 zápasů. S reprezentační kariérou se loučil na podzim 2009 v kvalifikačním utkání se Severním Irskem (0:0). Na následující světový šampionát totiž Češi nepostoupili.

"Vážím si, že jsem zase zpátky. Dlouho jsme reprezentovali a působili ve velkých klubech, ale nikde není psáno, že se podobné funkce dočkáme automaticky. Rozhodně to neberu jako samozřejmost a pokaždé sem rád přijedu," prohlásil Jankulovski.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze