Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jankulovski nedal penaltu a prožíval muka

11 2003
Olomouc - Penaltový muž tentokrát při exekuci zklamal. Marek Jankulovski, tradiční střelec pokutových kopů v národním mužstvu, se ve fotbalové kvalifikaci proti Moldavsku zmýlil. "Dal jsem ránu, ale nešla moc k tyči. Gólman tam byl včas." Běžela 36. minuta a Česko pořád outsiderovi nemohlo dát gól. "A já jsem to tou penaltou dorazil. Nebylo mi zrovna příjemně," vykládal Jankulovski.Dále čtěte: Vítězové: vynikající výkon i výsledek! x Mužstvo mi dělá radost, libuje si Brückner

Svou chybu si vyčítal až do 72. minuty, kdy spoluhráč Koller z druhé penalty zvýšil na 2:0. Česko potom soupeři nastřílelo další tři góly a vyhrálo vysoko pět nula. "Po takovém výsledku se na to líp zapomíná," řekl Jankulovski.

Do 43. minutě však prožíval muka. Až potom dal Šmicer první gól zápasu. "Byl důležitý. A když to pak bylo dva nula, tak to ze mě všechno spadlo. To už jsem věděl, že je to na dobré cestě," poznamenal Jankulovski.

V reprezentaci jsou na penaltu určení tři hráči: Jankulovski, Koller a Grygera. Ofenzivní záložník z Udine, v reprezentaci však levý obránce, se v kvalifkaci o mistrovství Evropy 2004 postavil k pokutovému kopu potřetí. Předtím v Moldavsku a s Rakouskem gól dal.

"Proto jsem šel i na další penaltu. Vyplynulo to z toho," říkal. Teď ale selhal. "Kluci mě podrželi. Přiběhli ke mně a křičeli: hraj dál, nic se neděje."

Když v 72. minutě islandský sudí Jakobsson nařídil proti Moldavcům druhou penaltu, Jankulovski zůstal stranou. "Netroufl jsem si. Ale příště klidně půjdu znovu," dodal Jankulovski.

Míč si vzal Koller a ranou pod břevno dal na 2:0. "Nekoukal jsem nalevo ani napravo. Viděl jsem jen míč," popisoval Koller. "Vybral jsem si místo a tam to taky napálil. Vyšlo to perfektně."

Útočník se v zápase trápil. "Byla na mě znát ta přestávka," podotkl. Koller se před necelými třemi týdny podrobil chirurgickému zákroku a deset dní marodil. Trénovat začal až pět dní před Moldavskem.

"Hrál jsem snad nejhorší zápas v reprezentaci za poslední rok a půl. Hodně jsem kazil, všechno mi odskakovalo."

Když však přišel klíčový okamžik, tak se sebral a odpovědnost vzal na sebe. Za stavu 1:0 Moldavci zlobili, zlomil je až druhý gól. "Kdybych byl mladší, tak bych si po takovém výkonu na penaltu netroufl," dodal třicetiletý Koller s úsměvem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze