Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jankulovski: Když nevyhrajeme na Slovensku, tak zřejmě skončím

Ivan Hašek a Marek Jankulovski na tréninku fotbalové reprezentace. | foto: Martin Adamec, MAFRA

10 2009
Když čeští fotbalisté 5. září nevyhrají kvalifikační zápas na Slovensku, s největší pravděpodobností ten den uvidíte Marka Jankulovského v reprezentačním dresu naposled.

"Když nevyhrajeme, tak postup na mistrovství světa je vlastně ztracený. A další turnaj je až za tři roky, to mi bude pětatřicet; a to už mám jiné plány," řekl dvaatřicetiletý obránce AC Milán. "Navíc v Miláně mi smlouva vyprší ještě o rok dřív."

Vážně byste skončil?
Určitě bych to zvažoval, protože končit jsem chtěl už v dubnu právě po porážce se Slovenskem. Ale rozhodl jsem se pokračovat, protože věřím, že postup na mistrovství světa vybojujeme. Ale je to podmíněné tím, že v Bratislavě vyhrajeme.

Co ještě řekl Jankulovski

O své pozici v AC Milán

Zůstala stejná. S novým koučem Leonardem jsem mluvil, počítá se mnou na levého obránce, i když jsem v přípravě hrál hodně v záloze. Nemáme moc záložníků, takže jsem k dispozici. Je to pro mě výhoda, že můžu hrát na víc místech. I v nároďáku bych si to v záloze zkusil, beka za mnou může hrát Michal Kadlec.

O špatných výsledcích AC Milán v přípravě

Moc nám to nevyšlo, byli jsme v Americe na turné a během dvanácti dnů odehráli šest zápasů. Hráli jsme vlastně obden, do toho cestování, časový posun. Ale je to za námi. Teď jsme deset dní v Miláně, s Benfikou jsme hráli jedna jedna a už to bylo něco jiného. Do startu ligy zbývá 14 dnů a věřím, že se forma zvedne.

O Pavlu Nedvědovi

Potkali jsme se na Bahamách. Když jsem ho viděl, měl na zádech golfové hole. Smál jsem se, říkal jsem si, jestli nezměnil sport. Samozřejmě vím, že golf hraje rád. Bylo vidět, že si chce odpočinout, sám jsem zvědavý, jestli skončí, nebo půjde hrát do Ameriky, do Dubaje nebo do Kataru.

Po Slovensku jste byl bulvárními médii nespravedlivě nařčen, že jste noc strávil v restauraci. Proto jste chtěl skončit?
Nechtěl bych to moc rozebírat, ale je to pravda. Média o mně napsala lži a to já nemám zapotřebí.

Co vás přimělo k tomu, abyste v národním týmu pokračoval?
Po telefonu jsem mluvil s Ivanem Haškem, který mi řekl, ať si to všechno v klidu rozmyslím. Vzal jsem si čas a rozhodl se, že udělám všechno pro to, aby Česko o mistrovství světa ještě zabojovalo.

Nový trenér Hašek tedy hrál ve vašem rozhodování zásadní roli?
Určitě. Vždyť jak minulé vedení potrestalo hráče, tak to nemělo hlavu ani patu. Situace v českém fotbale nebyla jednoduchá, proto Hašek hrál velkou roli. Tenkrát už jsem věřil, že přijde a přinese nový impulz.
Musíme věřit, že všechno bude lepší.

Jak nový impulz vnímáte?
Vidíte nového trenéra, nové asistenty. Musíme zkusit... Ne, my musíme vyhrát na Slovensku. A tomu všechno podřídit. Cítím, že tým má obrovskou chuť.

V roli poradce se vrátil bývalý trenér Brückner. Co tomu říkáte?
Když seděl u stolu při obědě, bylo to překvapení. Ale určitě příjemné. Myslím si, že to je trenér, expert, který mužstvu může ještě hodně dát. Je vítán. Jsme tady všichni kvůli jedné věci, pokusit se ještě postoupit.

Kvalifikace vám dosud nevychází a teď přišel nový trenér. Když jste před osmi lety pokazili baráž o MS s Belgií a týmu se ujal kouč Brückner, tak jste si mezi spoluhráči všechno vyříkali. Dojde k něčemu podobnému i teď?
Asi ne, není co si vyříkávat. Mužstvo vždycky chtělo udělat pro výsledek maximum, ale pak na hřišti to nebylo ono. Každý z nás ví, že mohl udělat něco víc. Zbývají nám ještě čtyři zápasy, tak musíme zabrat. Pokud bychom se na mistrovství světa nedostali, tak by to bylo nepříjemné.

Kdo by měl být kapitánem, když Rosický je pořád zraněný a Ujfaluši se reprezentace vzdal?
Moc zkušených hráčů tady není, ale pro mě je kandidát Petr Čech. Je to osobnost jak na hřišti, tak mimo hřiště. Už je tu spoustu let, dalších spoustu let tu ještě bude.

A co vy? Se 74 starty jste s Milanem Barošem momentálně v národním týmu nejzkušenější.
Pokud bych byl osloven, tak by to pro mě samozřejmě byla pocta. Určitě bych to neodmítl, ale u mě je spíš problém v budoucnosti. Všechno závisí na zápasu se Slovenskem.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze