Jankulovski dal gól, a další připravil

9 2003
Řím - Stejně jako před týdnem se i v sobotním zápase italské ligy střelecky prosadil Marek Jankulovski. Český záložník z Udine byl hrdinou duelu s Paicenzou, v 18. minutě vstřelil první gól a šest minut před koncem připravil i vítěznou branku svého týmu. Čelo ligové tabulky opustil AC Milán, který v neděli překvapivě prohrál v Perugii. Městský rival Inter naopak porazil Regginu a usadil se na prvním místě.

Na San Siru v té době padala jedna branka za druhou. Už v osmé minutě otevřel skóre Christian Vieri a po něm se mezi střelce zapsala hned dvakrát posila ze Sierra Leone Mohammed Kallon. Inter díky tomu vyhrál 3:0. Za Regginu odehrál celý zápas obránce Martin Jiránek.

Kallon přišel na hřiště jako náhradník za Vieriho, jehož gól dostal Inter do vedení, ale který si krátce poté poranil koleno. Vieri se v této sezoně zapsal mezi střelce už poosmnácté a v kariéře má na kontě už 99 ligových branek. Jak je jeho zranění vážné, odhalí až lékařské vyšetření, ale už teď je pravděpodobné, že zřejmě nenastoupí ve středečním přípravném zápasu s Portugalskem.

Kallon, který si zahraje jen zřídka, vycítil svou šanci a dokonale ji využil. Poprvé skóroval z dorážky poté, co gólman Regginy Emanuele Belardi jen vyrazil střelu tureckého záložníka Okana Bürüka. Druhou branku přidal tři minuty před koncem prvního poločasu z penalty, kterou sudí nařídil za faul na dalšího Turka Emreho Belozoglüa.

Reggina byla v závěru zápasu blízko šance alespoň korigovat z pokutového kopu poté, co Fabio Cannavaro zahrál před brankou rukou, ale rozhodčí si svůj výrok po konzultaci s asistentem rozmyslel. "Ze začátku jsme měli trochu problémy, ale po prvním gólu už jsme byli jasně lepší a vyhráli jsme zaslouženě. Všichni mi dnes udělali radost," pochválil své svěřence kouč Interu Hector Cuper.

Zápas v Perugii rozhodl Fabrizio Miccoli, jehož gólem z 36. minuty domácí vyhráli 1:0. AC Milán se po prohře drží na druhém místě před Juventusem jen díky jednomu vítězství navíc. Jinak má s turínským klubem nejen shodný počet bodů, ale i skóre.

Peruggii se v této sezoně proti silným soupeřům daří. Po Interu a Juventusu, který vyřadila v Poháru, na ní dnes ztroskotal AC Milán. Miccoli si moc přál se blýsknout, aby tak na dálku poděkoval Giovannimu Trapattonimu za to, že jej nominoval proti Portugalsku. Brazilský gólman Dida se po jeho střele do horního rohu ani nestačil ohlédnout. "Momentálně nehrajeme nijak skvělý fotbal, ale také nám schází trocha štěstí," tvrdil kouč AC Carlo Ancelotti.

Udine už deset zápasů doma neprohrálo a v tabulce se posunulo na šesté místo. Za výhru nad Paicenzou vděčí českému reprezentantovi Marku Jankulovskému. Ten si v 18. minutě zpracoval dlouhou přihrávku a levou nohou přesně zamířil do branky. Poté, co domácí vyrovnali, šest minut před koncem připravil český záložník i druhý gól. Ve vápně našel volného Roberta Muzziho, a ten zajistil Udine vítězství 2:1. Oba střelci tak překazili trenérovi Piacenzy Luigimu Cagnimu premiéru v nové funkci.

O vítězství Juventusu nad Empoli rozhodla sporná penalta, kterou v šesté minutě proměnil francouzský útočník David Trezeguet. Rukou hrál brazilský obránce Cribari, a i když se hráči Empoli ohrazovali, že šlo o neúmyslný zákrok, rozhodčího nepřesvědčili. V době, kdy je specialista na penalty Alessandro Del Piero na marodce, se této funkce ujal Trezeguet. Český reprezentant Pavel Nedvěd hrál do 80. minuty, kdy ho vystřídal Birindelli.

Večerní zápas Boloni s Bergamem rozhodl v poslední minutě Fausto Rossini, který za stavu 2:2 vstřelil vítězný gól hostů. Bergamo předtím dostal do dvoubrankového vedení Alex Pinardi, ale pak rozhodčí odpískal proti Atalantě dvě penalty a Giuseppe Signori oba kopy proměnil.

Výsledky - 20. kolo:
Udine - Piacenza 2:1
(18. Jankulovski, 84. Muzzi - 77. Hubner), Juventus Turín - Empoli 1:0 (6. Trezeguet z pen.), Brescia - Chievo 0:0, Como - Parma 2:2 (63. Caccia, 76. Amoruso - 28. z pen. a 86. z pen. Mutu), Inter Milán - Reggina 3:0 (37. a 40. z pen. Kallon, 8. Vieri), Lazio Řím - AC Turín 1:1 (32. Simeone - 68. Ferrante), Modena - AS Řím 1:1 (40. Kamara - 89. Dellas), Perugia - AC Milán 1:0 (36. Miccoli), Boloňa - Atalanta Bergamo 2:3 (68. z pen. a 72. z pen. Signori - 27. a 49. Pinardi, 90. Rossini).