Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbal, miliony a uprchlíci. Jak se žije v Rakousku, pane velvyslanče?

Rapid Vídeň zastupuje rakouský fotbal v Evropské lize, ve které nedávno porazil i známý Villarreal. | foto: Reuters

22 2015
Vídeň (Od našeho zpravodaje) - Trochu plaše se postavil na trávník mezi plzeňské fotbalisty a pousmál se do objektivu. Jan Sechter, český velvyslanec v Rakousku, bude mít fotku na památku. „V české lize sice nemám oblíbence, ale cením si toho, co Plzeň dokázala,“ říkal Sechter při návštěvě středečního tréninku na stadionu Ernsta Happela.

Do utkání Rapid - Plzeň v Evropské lize zbýval jeden den.

Mimochodem, přijel jste jako velvyslanec, nebo jako fanoušek?
Jsem fanoušek sportu, fotbalu také. Když jsem ještě mohl, tak jsem fotbal hrával. Když tu po letech zase hraje český tým, říkal jsem si, že se podíváme se synem na trénink.

Rakouský fotbal jde nahoru, vybojoval si místo na Euru 2016. Čím to je?
Dcera je ve vídeňském výběru do deseti let, tak sleduju, jak se tu pracuje s mládeží. V Rakousku bylo vždycky populární hlavně sjezdové lyžování, ale teď se dostává do popředí fotbal. Zúročuje se skvělý systém přípravy. Hlavně do mládeže se dává hodně peněz. Sice to trvá dlouho, ale výsledek je patrný.

Hodně pomohl příchod bohaté společnosti Red Bull, že?
Na to jsou různé názory. Kritici říkají, že je to jen o penězích, že tento model mohl vzniknout kdekoli. Zastánci však říkají, že je to autentický úspěch, protože to zvedá celý salcburský region. Red Bull je jedinou rakouskou firmou v žebříčku top 500 světových firem. Ještě si snad lidé vzpomenou na Atomic, výrobce lyží.

Přitom v Rakousku se zvedá také hokej.
Mají tu ligu, kterou otevřeli i sousedům. Hraje tady Znojmo. Hodně mě zaujalo, že sem berou i české trenéry mládeže.

Vy stíháte sledovat sportovní dění v Česku?
Snažím se. Středoevropské týmy po letech postoupily na fotbalové Euro a favorité zaregistrovali, že je něco jinak. Na klubovou úroveň se ptám hlavně syna, který to sleduje. Občas se zajedeme podívat i na zápas do Čech. Naposledy jsme byli v Plzni na kvalifikaci Česko - Kazachstán.

Předpokládáme, že teď máte víc práce v důsledku uprchlické krize.
Určitě, protože jsme kontaktní země. Kdyby se zavřely německé hranice, Rakousko zůstane s přetlakem uprchlíků, kteří se mohou rozhodnout, že se přes Česko pokusí dostat do Německa. Má to bezpečnostní i humanitární dimenzi, takže pracujeme s rakouskými úřady, abychom se o ty lidi dokázali postarat. Zvlášť když přichází zima. Jako diplomaté se snažíme udělat vše nejlépe, aby to nezatížilo vztahy mezi zeměmi.

Od roku 2008 jste dělal velvyslance v Polsku, ale teď asi prožíváte nejtěžší období. Souhlasíte?
Je to zvláštní období. Ani Rakousko, ani Česko tyto konflikty nezpůsobily. Nikdo nevybízel k migraci. Rakousko má přitom velmi promyšlený systém migrace, když přes studentská a pracovní víza bralo čtyřicet tisíc lidí ročně. Země to zvládala, ale toto je něco, s čím nikdo nepočítal. Naštěstí spolupráce je dobrá, od policie až po tajné služby, krajské úřady a celou diplomacii.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze