Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vrba? Sympatický člověk. Úspěchy mu přeju, řekl slovenský kouč Kozák

Trenér slovenských fotbalistů Ján Kozák. | foto: Profimedia.cz

30 2015
Žilina (od našeho zpravodaje) - Provází ho pověst bouřliváka, ale v poslední době k rozčilování nemá žádný důvod. Ján Kozák, trenér slovenských fotbalistů, totiž vede momentálně nejúspěšnější evropský tým: spolu s Anglií Slováci jako jediní ještě neztratili v kvalifikaci o mistrovství Evropy ani bod. A teď je čeká prestižní prověrka: v přípravném zápase v Žilině v úterý vyzvou Česko.

Utkání dvou federálních sousedů vždy vzbuzuje emoce, ale tentokrát to nebude tak třaskavý souboj, jako když na sebe oba týmy v minulosti narazily v kvalifikačních utkáních. 

„Prioritou pro mě byla páteční kvalifikace proti Lucembursku, tady si chceme hlavně dobře zahrát. Ale těším se moc,“ říkal Kozák, když v předvečer zápasu v tiskovém centru odpovídal novinářům.

Trenére, je ještě mezi Českem a Slovenskem cítit rivalita? Mladší hráči už federaci pomalu ani nepamatují...
Rivalita pořád existuje, ale tohle je přípravný zápas. A hráči jsou profesionálové, takže sami umí posoudit, co na hřišti mohou a co ne. Já osobně mám na Československo příjemné vzpomínky, mám v Česku hodně přátel. Dva roky jsem byl v Dukle, nastupoval jsem tam s fantastickými hráči. Česku fandím dál, jsem rád, že jste první v kvalifikační skupině.

Z dosavadních devíti vzájemných zápasů Slovensko vyhrálo jen dvakrát. Budete mít díky tomu větší motivaci?
Před dvojzápasem jsem si říkal, že důležitá je hlavně kvalifikace. Tady si chceme především vyzkoušet nové věci, ale zároveň bych byl rád, aby tým byl kompaktní a dostatečně silný, aby diváci viděli kvalitní zápas. Chceme vyhrát, uvidíme, jestli se to povede.

Co říkáte na současný český tým? Jaká je podle vás jeho síla?
Po rozdělení federace jste měli hodně silné mužstvo, generace, která hrála na mistrovství světa, byla výborná. Teď už odešla, zůstali vlastně jen Rosický a Čech. Ale už zase dokazujete vysokou kvalitu.

Reprezentace se zvedla po příchodu Pavla Vrby, kterého ze Slovenska dobře znáte.
No a vidíte, jak se od nás vypracoval! Vzpomínám si, že začínal v Púchově, pak přešel do Žiliny, kde se dostal do povědomí víc, měl úspěchy. Skvělou práci odvedl v Plzni, byl jsem se tam i podívat. Tým hrál výborně, moderně... To přenesl i do reprezentace a já mu úspěch moc přeju. Začátky neměl lehké, byl pod tlakem, ale teď v kvalifikaci je to jiná káva, má výsledky. Když porazíte Nizozemsko, Island, Turecko, mluví to za vše.

S Žilinou Vrba slavil titul, teď se vrací, i když jako soupeř. Jakého se dočká přijetí?
Myslím, že bude příjemné. Je tu dobře zapsaný, u novinářů i fanoušků má dobré jméno. Je to sympatický člověk.

Ve slovenském týmu je několik hráčů z české ligy. Čerpal jste od nich před zápasem nějaké informace?
Sleduju českou ligu pravidelně, mám sám dostatečný přehled. Jsem rád, že naši kluci, kteří tam nastupují, jdou výkonnostně nahoru: proto jsou také tady. A pravděpodobně dostanou šanci.

Kdo konkrétně? Prozradíte některá jména?
Raději teď ne, nechci něco slibovat, aby pak skutečnost nebyla jiná. Někteří hráči trénovali lehce, jiní víc. Stoch už odjel, problémy má Kucka nebo Švento. Uvidíme po tréninku, jak to bude vypadat. Představu mám, ale rozhodne zdravotní stav.Najdete na iDNES.czmobilní verze