Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


300 milionů. A také respekt, i doma, dodává šéf slovenského fotbalu

Slovenský kapitán Martin Škrtel se svou manželkou Barbarou po osmifinále mistrovství Evropy. | foto: Reuters

27 2016
Vichy (Od našeho zpravodaje) - Až mistři světa z Německa zastavili Hamšíka, Škrtela a spol. Historicky první účast na Euru přinesla Slovensku výhru nad Ruskem, remízu s Anglií, postup do osmifinále a na odměnách 11 milionů eur, tedy v přepočtu 300 milionů korun.

Slovenský tým

Šest let dozrávání

Jak se změnil slovenský tým od MS 2010, čtěte zde.

„Osmifinále je obrovský úspěch,“ prohlásil šéf slovenského fotbalu Ján Kováčik.

K tomu mu gratuloval prezident Kiska či zastupující prezident UEFA Villar.

Co osmifinále znamená?
Pomůže propagaci, až se budou děti rozhodovat, kterému sportu se věnovat. Pomůže finančně. A věřím, že jsme si získali respekt - v Evropě a konečně i doma. Ve společnosti, u politických špiček, u lidí, kteří rozhodují.

Fotogalerie

Neměli jste ho?
Před několika lety byl fotbal na okraji, opomíjel se. Mnohem víc peněz šlo do hokeje, přitom členská základna je neporovnatelná! Ale už se to mění, podle loňského zákona o sportu se peníze rozdělují spravedlivěji.

Teď jste vydělali jedenáct milionů eur.
Jsme malá země, malý svaz a nemáme velký rozpočet. Letos je kvůli mistrovství výjimečně pětadvacet milionů eur, ale když jsem v roce 2010 nastoupil, měli jsme osm.

Jaký je slovenský fotbal?
V reprezentaci je silná generace se skvělým trenérem (Kozákem), ale máme i výborný tým do jedenadvaceti let a devatenáctka je také silná. Bohužel z ligy odcházejí mladí a kvalitní hráči, ani jeden ligový mančaft nemá finanční zázemí, aby udržel tým. Proto kluby končí v pohárech v předkolech a bez peněz to nebude lepší.

Jan Kováčik, prezident  Slovenského fotbalového svazu

Jan Kováčik, prezident Slovenského fotbalového svazu

Slovensko na Euru postoupilo dál, Česko ne. Znamená to něco? Existuje vůbec něco jako česko-slovenská rivalita?
Navzájem si fandíme, my fandíme Čechům vždy. Máme dobré vztahy s českými funkcionáři, jsme v kontaktu. Narážíte i na česko-slovenskou ligu?

To ne, ale povídejte.
Věřím, že dotáhneme Česko-slovenský superpohár, ale společná liga je utopie. Slovenští funkcionáři by o ni asi stáli, ale z české strany není zájem. Pro mě je to uzavřená kapitola.

Eura za Euro

Kolik si kdo vydělá

Postup vynesl každému týmu osm milionů eur. Za výhru ve skupině dává UEFA milion, za remízu polovinu. Za postup je bonus jeden a půl milionu, za čtvrtfinále dva a půl milionu. Semifinalisté dostanou další čtyři, poražený finalista pět a šampion prémii osm.

Slováci si za výhru, remízu a postup vydělali jedenáct milionů eur (300 milionů korun). Češi za jediný bod inkasují osm a půl milionu eur (230 milionů korun), před čtyřmi lety brali dvanáct milionů eur (osm za postup, po milionu za dvě výhry a za čtvrtfinále další dva).Najdete na iDNES.czmobilní verze