Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trošku jsem se toho bál, říká Koller o reprezentační premiéře na písku

NEDÁM TI HO. Vzít Janu Kollerovi míč je většinou předem prohraná bitva. | foto: MAFRA

22 2013
Tři i čtyři střídání za jednu třetinu stihl Jan Koller. Dvě tři minuty a koukal se na lavičku. Po utkání Česko vs. Slovensko v plážovém fotbale na píseckém písku byl vykoupaný v potu. "Ono se to nezdá," vyprávěl po své premiéře v národním týmu slavný hráč.

Jak se cítíte po premiéře v reprezentaci plážového fotbalu?
Premiéru jsem prožil v Písku, kde jsem vlastně v okolí vyrůstal. Mám z premiéry jen dobré pocity, vyhráli jsme pět dva.

Na písku dá fotbal zabrat.
Trošku jsem se toho bál. Den před zápasem jsem si na fotbalovém turnaji trochu natáhl sval a beru antibiotika. Ale kluci hráli dobře a pomohli mi. Nakonec z toho mám dobré pocity.

Je únava srovnatelná se zápasy v plážovém fotbalu za Bohemians?
Dá se to srovnat. Tady to bylo na vyšší úrovni, protože tady hrají výběry a jsou tu opravdu nejlepší hráči. V tom to bylo trošku složitější. Ale cítil jsem se dobře.

Byl jste dost unavený.
Je toho dost, fotbal na písku dá zabrat. Je výhoda, že když člověk nemůže, jde střídat.

Soupeř hrál hbitě. Moc prostoru vám nenechával.
Vůbec ne, moc prostoru nebylo. Tohle je zápas na reprezentační úrovni. Jsou tu nejlepší hráči obou zemí v plážovém fotbale. Je jedině dobře, že nás soupeř takhle prověřil. Ale zahráli jsme si a diváci viděli spoustu pěkných akcí.

KDO U MÍČE BUDE PRVNÍ? Jan Koller se tlačil do branky, v tomto případě ale gólu...
BUDU HO MÍT. Jan Koller si opět vyskočil vysoko a jeho cílem je jediné: získat...

Myslíte si, že byste mohl i v reprezentaci plážového fotbalu nastřílet pětapadesát branek jako na trávě?
Tak to asi ne. Když budu mít čas a budou mě chtít pozvat, rád se zúčastním.

To mužstvo znáte dobře.
Jsou tu všichni, co spolu hrajeme plážový fotbal za Bohemku. Takže se známe. Užijeme si spoustu legrace, v týmu se cítím dobře.

Když se hrály hymny, jaké jste měl pocity?
Vzpomněl jsem si na velký fotbal, kdy jsem reprezentoval Českou republiku. Když se hraje státní hymna, člověk bere všechno hned vážněji. I zápas jsem bral vážně. Jsem rád, že premiéra byla vítězná.

Slovensko je symbolický soupeř.
Mám proti Slovensku spoustu bitev z velkého fotbalu. Jsem rád, že premiéra na písku byla proti Slovákům.

Bylo to o to příjemnější, protože to bylo kousek od místa vašeho mládí?
Bylo, to určitě. V Písku jsem chodil do školy a byl jsem tu i na vojně. Nedaleko odtud jsem vyrůstal. Mám tu spoustu známých.

Fandili vám i diváci ze Smetanovy Lhoty.
Mám tu tátu a spoluhráče z velkého fotbalu ze Smetanovy Lhoty.

NEODSTAVITELNÝ. Jan Koller i v přátelském utkání v plážovém fotbale ukázal, že...
JDU SI PRO NĚJ. Jan Koller neztratil nic ze své touhy po gólech, stejně tak...
V OBLEŽENÍ. I přátelské utkání v plážovém fotbalu může přilákat pozornost...

Stejně jako v reprezentaci na trávě jste plnil stejnou roli. Sklepával jste míče pro spoluhráče.
Tady se ta výška využije možná ještě víc než ve velkém fotbale. Přece jen se tu hraje všechno vzduchem. Taktika je podobná, ty míče můžu sklepávat spoluhráčům, kteří pak dobře zakončí.

Můžete trénovat na písku i v Monaku? Hrajete tam na písku?
Možnost tam není žádná. Když jsem tady v republice, hraju za Bohemians (Ladronka liga). To jsou moje jediné zápasy, kdy hraju plážový fotbal. Tam hraju jen plážový volejbal. Hřiště na plážový fotbal tam není.

Jel byste na baráž do Španělska?
Bohužel, to se zúčastnit nemůžu. Budu s rodinou na dovolené a manželka by mě asi moc nepochválila, kdybych jel jinam.

Hrajete ještě velký fotbal venku?
Už ne. Hraju tam lední hokej za veterány Nice. Chodím hrát tenis, plážový volejbal, jezdím na kole, chodím běhat. Pořád sportuju. Bez sportu bych být nemohl.

Česko na písku v Písku jednou Slováky zdolalo. Podruhé padlo

Byl to nezvyk. Československá hymna se hrála od půlky a první část zazněla až potom. Ve skutečnosti už se hrály dvě samostatné hymny a Slováci měli přednost. Všechno bylo při dvou přípravných zápasech reprezentací Česka a Slovenska na písku ve sportovním píseckém areálu jako při velkém mezistátním zápase. I výkony na hřišti. Česko vyhrálo 5:2 a prohrálo 3:5. Ve druhém utkání dostalo v posledních třech minutách tři góly a nestihlo vyrovnat.

Nejvíce se fanoušci zajímali o premiéru internacionála Jana Kollera. Hraje sice v Bohemians 1905 Ladronku ligu a dal v ní šest branek, v národním týmu se však objevil poprvé. "Známe se," konstatoval po utkání. V reprezentaci je dost hráčů Bohemians 1905.

ZASE NEJVYŠŠÍ. Jan Koller opět patřil mezi nejvyšší muže na hřišti, respektive...

ZASE NEJVYŠŠÍ. Jan Koller opět patřil mezi nejvyšší muže na hřišti, respektive na písku.

Fotbal na písku se hraje 3x12 minut s tříminutovými přestávkami. Musíte si dávat pozor, protože akce jsou často na dva dotyky. Brankář míč vyhodí a hráč ho pošle hlavou na branku. Dá gól. Takovou premiéru v plážové reprezentaci měl i Jan Koller. Do hry nastoupil ve druhé minutě zápasu a v další minutě ukázal, jak zakončit bez kudrlinek. Trefil levačkou pravou tyč a odražený míč napálil pravačkou o centimetry vedle.

Pak se v rozpětí 19 vteřin trefili Filinger a Stejskal. Bylo to 2:0. V 9. minutě Obert snížil a 11 vteřin před koncem první třetiny se trefil Boček. Byl to jeho 33. gól a vyrovnal tím střelecký rekord reprezentace, který držel Martin Mikan. Odpoledne v dalším zápase se Slováky se Boček znovu trefil a stal se rekordmanem.

V dopoledním utkání se na začátku druhé třetiny nechal vidět Koller. Brankář Víšek na něj vyhodil míč a hlavička slavného střelce platila - 4:1. Koller na to potřeboval zhruba šest a půl minuty, které do té doby odehrál. Na další góly nahrál spoluhráčům. "Samozřejmě, že bychom Honzu brali," ujišťoval trenér reprezentace Michael Lukič. S Kollerem byla nálada při utkání slavnostnější, lepší, reprezentační.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze