Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jako ryba ve vodě se pořád ještě cítím na hřišti, říká kouč Straka

František Straka před přípravným zápasem proti Maltě. | foto: ČTK

2 2009
"Hlavně jsem na hráče apeloval, aby si nominace vážili," řekl kouč české fotbalové reprezentace František Straka novinářům, co svým svěřencům zdůraznil při společném úterním obědě.

"A doufám, že si to vzali k srdci. Jsou na páteční zápas natěšení."

Reprezentanti se sešli v pražském hotelu Praha tři dny před přátelským utkáním s Maltou, které se hraje v pátek v Jablonci.

Po společném obědě kouč Straka odpovídal novinářům a poté se mezi zástupce médií přišli podívat i hráči. Všichni jsou zdravotně v pořádku a trenér Straka věří, že to tak zůstane až do pátečního zápasu.

Z Prahy se fotbalisté přesunují do útulného jabloneckého hotelu Břízky a večer mají na místním prvoligovém stadionu veřejný trénink.

"Trénink je otevřený proto, aby se k hráčům mohli dostat také fanoušci, před a po tréninku s nimi prohodit pár slov. Myslím, že mimo jiné je také zapotřebí změnit právě vztah reprezentantů k fanouškům. vždyť je potřebujeme."

Zatímco dnes v podvečer bude mít trénink podle Straky spíš zábavnou formu, ve středu a ve čtvrtek už má být zaměřen na maltského soupeře.

"V žádném případě tento zápas ani tohoto protivníka nepodceňujeme. Takže samozřejmě dojde i na nejrůznější herní kombinace a na taktiku. A v plánu je i video se sekvencemi z posledního soupeřova zápasu," uvedl Straka.

Sám se na tréninky moc těší.

"Poslední dny byly strašně turbulentní, telefonování, zařizování, sledování hráčů. Ale jako ryba ve vodě se pořád ještě cítím na hřišti," řekl jedenapadesátiletý Straka. "Jak přijde střelbička, nahrávečky, musím být u toho."

A kolikpak dají Češi maltskému soupeři brančiček? - přilétla z pléna otázka.

Straka reagoval s úsměvem: "Tohle se dopředu říct nedá, ale věřím že vyhrajeme. Pokoru je zapotřebí mít před každým, navíc Malta má výhodu, že její mužstvo je spolu mnohem déle než my."

Straka si při studování soupeřovy hry všiml, že český kouč Dušan Fitzel už na mužstvu nechal svůj rukopis.

"Fitzelův podpis je na Maltě znát, už to není tak hektická hra jako v minulosti, ve složitých herních situacích se Malťané neuchylují k nákopům nebo odkopům, ale snaží se kombinovat. Ostatně, já Dušana dobře znám, v dresu Sparty jsem proti němu hrával, protože on byl v Dukle. A navíc jsme spolu dělali trenérskou školu."

Osu svého mužstva už má Straka v hlavě, ale zatím ji neprozradil.

"Na to je čas, protože důležité také bude, aby se v přípravě nikdo nezranil. A chceme se prezentovat útočnou hrou. Řekl bych to asi takhle: nechceme hrát pro diváky, ale chceme zahrát tak, aby divák odcházel spokojený," poznamenal Straka.

Kapitána mužstva určí sám a také o tomto muži má prý jasno.

"Ale vám to ještě zatajím," prohodil k novinářům. "V mužstvu jsou hráči, kteří jsou zkušení, dobří a mají toho toho hodně za sebou. Kdo bude dělat kapitána, to je vlastně dané."

A okamžitě se začalo spekulovat o tom, že kapitánskou pásku navlékne slávista Brabec.

Pokud se nebude zrovna trénovat, vyplní krátké soustředění individuální pohovory trenéra s hráči.

"Říká se o mně, že jsem trenér motivátor, tak počítám s tím, že hráče připravím co nejlíp hlavně psychicky. A těm, kteří budou v základní sestavě, musím vysvětlit jak od prvních minut na to. Nebojte se, v postelích ležet nebudeme."


 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze