Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaké byly výjimečné momenty

3 2000
R o t t e r d a m - Velké okamžiky, někdy šťastné, jindy smutné, přineslo mistrovství Evropy. Některé z nich vstoupí do fotbalových dějin.

MÁLEM ZBILI ROZHODČÍHO. Moc nechybělo a Portugalci zbili lajnového rozhodčího Šramku přímo na hřišti. V semifinálovém prodloužení odmával hraní rukou, které hlavní sudí přehlédl, a Francouzi postoupili proměněnou penaltou do finále. Za prudké výpady proti rozhodčím dostali tři hráči historicky vysoké tresty: Abel Xavier si nezahraje devět měsíců, Nuno Gomes osm měsíců a Paulo Bento šest.

SKORO KANONÝR VŠECH DOB. Až zranění zastavilo velký koncert Patricka Kluiverta. Do 59. minuty nasázel čtyři góly Jugoslávcům, pak musel střídat. Oslavovali jej jako hrdinu, nikdo v historii evropských šampionátů nedokázal takovou kanonádu. Ale později se Nizozemec přiznal, že jeden gól si dali Jugoslávci sami, a byl mu proto umazán.

BĚSNĚNÍ CHULIGÁNŮ
. Dva dny žila Anglie pod hrozbou od UEFA, že bude vyloučena z Eura, pokud nepřestanou její fanoušci v běsnění. V ulicích Charleroi a Bruselu vyvolali chuligáni bitky, které přinesly desítky zraněných.
Nakonec Anglii nevyřadili fanoušci, ale sami hráči.

HRDINA SE LOUČIL
. Když Lothar Matthäus hrál za Německo poprvé na Euru v roce 1980, záložník Deisler byl půlroční miminko. Teď spolu nastupovali v jednom týmu. Matthäus se loučil s reprezentací v devětatřiceti letech, ve 150. zápase v národním týmu.

ŠPANĚLSKÉ POVSTÁNÍ.
Nejdramatičtější utkání ve čtyřicetileté historii Eura, nebo největší komplot? Španělé prohrávali 2:3 s Jugoslávií, ale dvěma góly v posledních vteřinách otočili skóre a ze skupiny tím postoupily oba týmy.
Krátce předtím se hráči dozvěděli, jak dopadl druhý zápas ve skupině. Mohli se domluvit na výsledku?

DEN POHŘBU SLAVNÝCH
. Psal se dvacátý červen roku 2000. Anglie a Německo, dvě fotbalové velmoci, skončily už po základních skupinách. "Stydíme se za své fotbalisty," psalo se německých i anglických novinách.
PŘI LOUČENÍ ČERVENÁ. Nejslavnější Rumun prožil krušné loučení s národním týmem. Se čtyřmi žlutými kartami a jednou červenou se stal Gheorghe Hagi nejtrestanějším hráčem turnaje. Ze scény odešel uprostřed zápasu s Itálií za nahraný pád.

ŠEST PENALT A JEDEN GÓL.
"Tohle byl můj nejslavnější den," vykřikoval italský brankář Francesco Toldo po semifinále s Nizozemskem. Během zá- pasu a potom při rozstřelu vyrazil tři penalty, jedna rána šla do tyče, další nad branku. Přitom v zápase předtím nastříleli Nizozemci šest gólů Jugoslávii.

"PSSST" NA FANOUŠKY
. Cenu fair play dostal Fernando Couto za pozoruhodné gesto. Když při německé hymně pískali portugalští fanoušci, vystoupil z řady stojících hráčů, přiložil prst k ústům a diváci hned ztichli.

VYLOUČEN Z LAVIČKY.
Kvůli červené kartě nedokončil Radoslav Látal minulé Euro a dostal ji i nyní. Ovšem naprosto nezvykle: byl vyloučen z lavičky, kde byl v tu chvíli rozruch. "Vůbec jsem netušil, že něco takového existuje ve fotbale," divil se Látal.
Pikantní je, že sudí Collina se nejspíš spletl, protože chtěl dát kartu Horváthovi, který do hřiště vhodil plastikovou lahev s pitím.

BALKÁNSKÉ DRAMA.
Slovinci vedou už 3:0 nad Jugoslávií, ta ale během sedmi minut vyrovná. Přitom jí chybí vyloučený obránce Mihajlovič.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze