Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jaká bude cesta bez legend? Určitě trnitější

5 2006
Praha - Do reprezentace patřili téměř nepřetržitě od roku 1994, dohromady nasbírali 209 startů a najednou jsou pryč. Oba. Fotbalový tým zahájil éru bez Pavla Nedvěda a Karla Poborského vydřeným vítězstvím. Jak bude nová cesta vypadat? Určitě jinak, na to už odpověděla sobotní bitva s Walesem.

Analýza

Záložní řada. Nejcitelnější ztráta, vypadli oba krajní záložníci. Žádná jiná pozice není v českém týmu tak zranitelná. Po konci dvou legend, na něž bylo po většinu kariéry spolehnutí, se hledají nástupci.

Doleva za Nedvěda by ještě na výběr bylo, protože Plašil i Skácel mohou růst, napravo místo Poborského však konkurence chybí. Jarolím si zlomil ruku, Sionko obvykle nepatří mezi opory a Štajner se na tom místě trápí.

Šéf. Jedna z hlavních ztrát. Nikdo ze současného týmu nemá natolik vůdčích schopností jako Nedvěd. Záložník Juventusu se vypracoval v generála, za nímž oddaně kráčela celá česká armáda. Novým kapitánem se stal Rosický, do role pravého vůdce však musí dozrát.

Respekt. Reprezentační sbohem řekli hráči, kteří měli jméno. Především Nedvěd byl pro soupeře postrachem už jen tím, když nastoupil. Velšanům se jistě nerozstřásla kolena, když se na levé záloze objevil Plašil.

Góly. Dvě bývalé hvězdy nastřádaly 26 gólů, což není mnoho. Roli střílejícího záložníka přebírá Rosický.

Střela. Nedvědova devíza a opět výzva pro Rosického. Letní šampionát dokázal, že nový kapitán z dálky střílet umí. Nedvěd se však dokázal k zakončení dostat častěji.

Finální přihrávka. Umění, pro které Nedvěda s Poborským oceňovali. Oba dokázali dokonale, nezištně i vychytrale přihrát na gól. I proto hrál národní tým pohlednější fotbal plný přihrávek a chytrých pasů.

Kyselá tvář. Tu uměli Nedvěd s Poborským před novináři nasadit dokonale. Když neměli náladu, nemluvili. Anebo jen úsečně. V tom sice byli nevyzpytatelní, ale zdaleka ne jediní.

Finty. Rafinované kousky Poborského u pravé lajny zůstanou už jen v televizních záznamech. Podobný hračička v týmu není. "Nemůžeme čekat, že hned budou noví Nedvědové a Poborští. Mladí se musí postupně vyvíjet a růst," říká záložník Jan Polák, jeden z nastupující generace.

Zkušenost. Nenahraditelná, v historické tabulce není častějších reprezentantů: Poborský 118, Nedvěd 91. Ale zkušenost není vše, dravé mládí je leckdy platnější, což ukázal pád Poborského formy v minulé sezoně.

Je jisté, že reprezentaci opustily dvě osobnosti, bez nichž je tým slabší. Přesto Česku zbylo dostatek síly, aby postoupilo na Euro 2008.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze